لیپولیز ؛ آری یا خیر ؟!

لیپولیز ؛ آری یا خیر ؟!
مارس 15, 2016

مکانیسم لیپولیز چیست ؟

لیپولیز از طریق ۲ مکانیسم عمل می کند اولین مکانیسم این است که از طریق گرمای پروب لیزر ، اقدام به خرد و مایع کردن چربی کرده یا اینکه با ارتعاش ناشی از امواج صوتی ( اولتراسونیک ) چربی ها را خرد و مایع می کند. در هر ۲ صورت ابتدا با تزریق مایعی با چند قلم دارو ناحیه انجام کار را کم خون و بی حس کرده و سپس اقدام به خرد کردن چربی با لیزر با اولتراسوند می کنیم و سپس چربی های مایع شده را از طریق سوراخ هایی نیم سانتی متری در نقاطی استاندارد از بدن خارج می کنیم.

 

مکانیسم لیپولیز چیست؟

 

لیپولیز با لیپوساکشن چه تفاوتی دارد ؟

فرق اصلی در میزان عوارض پس از عمل است که در لیپولیز به خصوص اگر با اولتراسوند انجام شده باشد اصلا آمبولی چربی دیده نمی شود ، کبودی و میزان خونریزی در لیزرلیپولیز بسیار کمتر است که به همین دلیل می توان حجم های بیشتری از چربی را در یک جلسه خارج کرد و میزان درد نیز حدودا یک سوم لیپوساکشن است اما با توجه به استفاده از تکنولوژی در لیزرلیپولیز ، هزینه آن کمی بیشتر است و به کمک پزشکان با تجربه میزان ناهمواری و عدم تقارن در هر ۲ روش می تواند اندک باشد .

چاقی معضل دنیای امروز است ؛ مشکلی است که تقریبا گریبانگیر هر قشر و طبقه ای شده است و افراد را بر آن داشته تا به کمک روش های متفاوت ، از انواع رژیم درمانی گرفته تا انواع جراحی های لاغری و بهره گیری از دستگاه های لاغری ، تناسب اندام خود را دوباره بازگردانده و به وزن دلخواهشان برسند . یکی از شایع ترین روش های لاغری و رسیدن به تناسب اندام لیزرلیپولیز است .

برای آشنایی با کرایو لیپولیز میتوانید مقاله کرایو لیپولیز چیست ؟ را مطالعه کنید.

مکانیسم لیپولیز چیست؟

تفاوت لیپولیز با لیزر و لیپولیز با اولترا سوند در چیست ؟

لیزر با ایجاد گرما می تواند سلول های چربی را از بین ببرد و اولتراسوند با ایجاد ارتعاش در دیواره سلول های چربی و پاره کردن آن سلول ها را از بین می برد . در مناطقی که پوست نازک است و چربی به صورت شل وجود دارد مثل داخل بازو یا داخل ران اگر از لیزر استفاده شود و چربی را هم به جای خارج کردن فقط در محل مربوطه با حرارت متراکم کنید ، لیزر گزینه مناسبی است ولی با توجه به کندی لیزر در ازبین بردن سلول ها در مقایسه با اولتراسوند در هر نقطه ای از بدن اگر میزان چربی بیش از ۲۰۰ گرم باشد اولتراسوند گزینه بسیار بهتری در مقایسه با لیزر است و لیزر برای داخل ران و بازو که مشکل آن بیشتر پوست است تا میزان چربی ، انتخاب بهتری است .

با توجه به حجم بالای تبلیغات لیپولیز چه معیارهایی برای انتخاب پزشک و گروه درمانی مناسب باید وجود داشته باشد ؟

هرگونه دستگاه لیزر با اولتراسوندی که توسط یک پزشک خریداری می شود ، یک دوره آموزشی برای استفاده از آن دستگاه برای پزشک گذاشته می شود ولی طبیعتا یک دوره چند روزه یا یک هفته ای نمی تواند تجربه کافی در استفاده از آن دستگاه را برای پزشک ایجاد کند . هرگاه دنبال سرویس مناسب درمانی برای لیزرلیپولیز خود هستید به چند مورد توجه کنید :
۱٫ رشته تخصصی پزشکتان مرتبط با انجام لیپولیز باشد .
۲٫ پزشک تان تجربه چند ساله در مورد لیپولیز داشته باشد .
۳٫ حتما از لیزر و اولتراسوند برای مناطق مختلف با میزان چربی متفاوت استفاده شود ( استفاده از اولتراسوند در بیشتر مناطق چاق اجباری است )
۴٫ با بیمارانی که عمل لیپولیز را توسط همان پزشک انجام داده اند به صورت خصوصی صحبت کنید و نظرشان را در مورد نحوه انجام کار و محل آن و رضایتمندی آنها جویا شوید . توجه داشته باشید دریافت هزینه بالا یا کم ، نشانه خوب و بد بودن آن سرویس پزشکی نیست .

در لیپولیز به خصوص اگر با اولتراسوند انجام شده باشد اصلا” آمبولی چربی دیده نمی شود ، کبودی و میزان خونریزی در این روش بسیار کمتر است به همین دلیل نیز می توان حجم های بیشتری از چربی را در یک جلسه خارج کرد.

لیپولیز

روش عمل لیپولیز :

در روش لیزرلیپولیز ، بافت های چربی موضعی که با ورزش و رژیم نیز از بین نمی روند ، از طریق یک برش پوستی کوچک چند میلی متری توسط یک فیبر لیزری ظریف وارد و باعث حل شدن چربی ها نیز میشود . این عمل در حجم های کمتر از 500 سی سی فقط در حد حل شدن چربی ها نیز کافی میباشد و نیازی به تخلیه چربی نمیباشد . در حجم های بالا ، بعد از انجام لیزر لیپولیز باید چربی های اضافی حل شده خارج شوند و پس از انجام عمل باید لباس و گن های مناسب طی چند هفته جهت فرم گرفتن مطلوب ناحیه عمل شده مورد استفاده قرار گیرد .

روش های بیهوشی در عمل لیپولیز عبارتند از : روش بی حسی موضعی ، روش بی حسی نخاعی و روش بیهوشی عمومی . بیمار اگر نیازمند درمان وسیع تر باشد ، احتمالا نیاز به بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی ، افزایش خواهد یافت . با توجه به حذف عمده سلول های چربی ، امکان برگشت چاقی در ناحیه های درمان شده ، بسیار کمتر خواهد بود ، ولی اگر انجام ورزش و رژیم مناسب رعایت نشود و به علاوه میزان کالری وارد شده به بدن ، بیشتر از مقدار مصرف شده در برابر فعالیت باشد ، کالری اضافی می تواند به صورت بافت چربی ، در سایر نقاط بدن رسوب و باقی بماند.

در بعضی از اوقات برای بیمارانی که کاندید ابدومینوپلاستی کامل می باشند ، میتوان از عمل لیپولیز جهت تخلیه مناسب تر چربی در نواحی پهلو و بالای ناف به عنوان یک روش کمکی استفاده نمود . این کار باعث میشود نیاز به برشهای وسیع از بین برود و در گرفتن نتیجه مطلوب و زیبایی بهتر در ناحیه عمل شده کمک زیادی صورت گیرد .

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به لیپوساکشن :

  • در روش لیزرلیپولیز به علت ظرافت و دستکاری بسار کم ، درد و تورم کمتری نسب به روش لیپوساکشن وجود خواهد داشت .
  • نتایج به دست آمده در روش لیزر لیپولیز بسیار ایده آل و بهتر میباشد و آثاری از ناهمواری ها دیده نمیشود .
  • تابش لیزر در این روش به زیر پوست میباشد که باعث تحریک و ساخته شدن کلاژن وسفت شدن همزمان پوست و باعث رفع سلولیت می گردد .
  • از جهت میزان و مقدار حذف چربی ها در افرادی که کاندید مناسب برای انجام این عمل باشند تفاوتی با لیپوساکشن نخواهد داشت .
  • در روش لیپولیز نتایج زیبایی بسیار بهتر است نسب به لیپوساکشن وعوارض آن بسیار کم میباشد .
  • روش لیپولیز با امواج الکتریکی یا اولتراسونیک یا لیزر باعث افزایش کلاژن پوست و بهبودی جریان لنفاوی ، جریان خون ، کاهش ورم وبهبودی سلولیت میشود .

لیپولیز

 لیزر لیپولیز یا لیپوساکشن :

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا لیزر لیپولیز و لیپوساکشن رقیب یکدیگر هستند؟  در این رابطه میتوان گفت در تجمعات موضعی کوچک اگر بافت چربی حجمی کمتر ازgr500 داشته باشند ، می توان از لیزر لیپو لیز یا لیپو ساکشن استفاده کرد، ولی در حجم های بیشتر از gr500 عملا باید لیپولیز انجام شود و این کار در تعداد جلسات مکرر انجام گیرد .

 

کاندیدای مناسب لیزر لیپولیز

هر فردی که در نقاط بدن خود چربی های موضعی انباشته شده داشته باشد کاندیدای مناسب لیزرلیپولیز به حساب می آید . افرادی برای انجام این روش مناسب اند که چربی های موجود در بدنشان با کمک ورزش و رژیم غذایی نیز از بین نمی رود . لیزر لیپولیز را نباید راهی برای کاهش چربی های موضعی دانست بلکه این تکنیک روشی برای کاهش چربی های موضعی و سفت نمودن پوست افرادی که دارای وزنی نرمال اند ، به شمار می آید . کاندیدای ایده آل برای عمل لیزر لیپولیز فردی است که دارای وزنی نرمال یا نزدیک به آن باشد و انتظارات واقع بینانه ای نیز از نتایج عمل لیزر لیپولیز داشته باشد . افرادی که چاق اند و نیاز به کاهش وزن دارند برای این عمل کاندیدی مناسب به حساب نمی آیند زیرا به طور کلی این عمل به منظور بهبود شکل و فرم بدن انجام می شود و نه برای کاهش وزن . زنانی که در دوران بارداری یا شیر دهی قرار دارند نیز برای انجام عمل لیزر لیپولیز مناسب نیستند . بهترین راه برای مطلع شدن از اینکه کاندید مناسب برای لیزر لیپولیز هستید یا خیر این است که با پزشک خود مشورت کنید .

 

لیزر لیپولیز

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و سوالات متداول در مورد لیپولیز مقاله ناگفته ها و سوالات رایج لیپولیز را مطالعه کنید.

پیروز باشید – دکتر حمید رضوانی – متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی

دکتر حمید رضوانی