حذف چربی شکم جراحی

ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی ، یکی از جراحی های زیبایی بدن است که با رفع چربی و پوست های مضاعف این ناحیه ، به کوچک کردن شکم پرداخته و بد فرمی آن را اصلاح می کند. این عمل موجب درمان شلی و افتادگی پوست شکم ، و چین و چروک های آن می گردد.

ابدومینوپلاستی که عموماً “تاک شکم (تامی تاک)” نامیده می شود ، روشی است که در نتیجه ان ناحیه شکم را به صورت خطی شکل می دهد.

در جراحی زیبایی شکم، بسته به میزان مورد نیاز جراح بر روی شکم برش ایجاد می کند. چربی و پوست اضافی با جراحی از قسمت میانی و تحتانی شکم برداشته می شود، پوست اضافه بریده و حذف می گردد وشلی عضله شکم توسط بخیه ترمیم می گردد.

کشیدن شکم را نباید با لیپوساکشن (جراحی زیبایی که برای از بین بردن تجمعات چربی استفاده می شود) اشتباه گرفت ، اگرچه جراح شما ممکن است انجام لیپوساکشن را به عنوان بخشی از جراحی شکم انجام دهد.

 زنانی که عضلات و پوستشان پس از چند بارداری کشیده شده است ، ممکن است این روش را برای سفت کردن عضلات و کاهش آن مفید بدانند.

پس از کاهش وزن قابل توجه ، بسیاری از افراد متوجه می شوند که عضلات شکم آنها ضعیف است و پوست آن ناحیه بسیار شل شده است. علیرغم داشتن ورزش و رژیم غذایی ، همچنان این پوست اضافی وجود دارد و می تواند باعث ناراحتی و عدم اعتماد به نفس آنها شود.

 انجام عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) می تواند کمک کننده باشد. در حین عمل می توان عضله های شکم را سفت کرد و پوست اضافی را برداشت و شکمی محکم و صاف بوجود آورد.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که جراحی شکم را با انجام لیپوساکشن در ناحیه شکم و پهلو خود ترکیب کرده و خط کمری باریک جدیدی ایجاد کنند.

انواع روش جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم ، تحت سه روش ابدومینوپلاستی ، مینی ابدومينوپلاستی و ابدومينوپلاستی گرداگرد انجام می گیرد ؛ در ذیل در این باره توضیح داده شده است.

مینی ابدومینوپلاستی

این روش که تحت عنوان مینی تامی تاک نیز شناخته می شود ؛ مینی ابدومینوپلاستی ، زمانی انجام می شود که افراد شلی عضله شکم کمی دارند و علاه بر تجمع چربی در شکم و پهلو، افتادگی مختصر پوست در پائین شکم دارند که در این عمل علاوه بر حذف چربی ها، پوست اضافه در ناحیه پائین شکم برداشته میشود و بخیه میگردد.

در این عمل محل ناف تغییر نمیکند.

مینی ابدومینوپلاستی با برشهای کوتاهتر انجام می شود در این نوع عمل محل ناف تغییر نمی کند. پوست اضافه بین خط برش و ناف جدا می شود. این روش به طور کلی یک تا دو ساعت طول می کشد.

طول زخم ، که در امتداد خط بیکینی قرار دارد ، به میزان پوست اضافی بستگی دارد. مینی ابدومینوپلاستی به دلیل پوست اضافی کم منجر به ایجاد اسکار کوتاه می شود.

ابدومينوپلاستی کامل

این روش ، در افرادی انجام می گیرد که دارای شلی زیاد عضله جدار شکم باشد خصوصا زمانی که بروز شل شدگی ناشی از زایمان باشد. همچنین زمانی که فرد دارای افتادگی شدید پوست شکم در ناحیه بالا و پایین ناف باشد و حجم چربی شکم آن ها زیاد باشد ؛

در روش ابدومینوپلاستی یک برش از یک سمت پهلو تا پهلو دیگر زده می شود. در این نوع جراحی زیبایی شکم به دلیل اینکه افتادگی شکم و حجم چربی موجود در آن زیاد است پس از برداشتن چربی و بریدن پوست اضافه محل ناف نیز تغییر می کند.

مانند مینی ابدومینوپلاستی برش در خط بیکینی ایجاد می شود و طول اسکار بستگی به مقدار پوست اضافی دارد. سپس جراح شما پوست و عضله را در صورت نیاز دستکاری کرده و فرم می دهد. همچنین در این روش یک برش در اطراف ناف (ناف) ایجاد خواهد شد، زیرا لازم است ناف خود را از بافت اطراف آزاد کنید.

ابدومينوپلاستی گرداگرد

ابدومینوپلاستی گرداگرد شامل ناحیه پشت هم هست. در این روش ، بیمار یک بار بر روی شکم و بار دیگر به پشت قرار می گیرد و چربی و پوست مضاعف شکم به طور کامل تخلیه می گردد.

ابدومينوپلاستی گرداگرد ، معمولا در بیماران با کاهش وزن شدید که در نواحی پشت و پهلو نیز افتادگی شدید پوستی دارند ، انجام می شود.

وقتی مقدار زیادی چربی اضافی در ناحیه پشت و شکم وجود داشته باشد ، ممکن است شما لیپوساکشن کمر یا ابدومینوپلاستی گرداگرد داشته باشید. این روش امکان حذف پوست و چربی از ناحیه لگن و پشت را فراهم می کند که باعث بهبود شکل بدن شما از هر طرف می شود.

کاندیدای مناسب برای انجام جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

افرادی کاندیدای مناسب برای انجام ابدومينوپلاستي هستند که شکم های بزرگ با چربی های بسیار دارند که پوست آن ها آویزان است به گونه ای که با رژیم غذایی و ورزش کردن نمی توانند لاغر کنند و چربی ها را ازبین ببرند.

جراحی مینی ابدومینوپلاستی برای چه افرادی مناسب می باشد؟

 • افرادی که در شش ماه اخیر دارای وزن ثباتی بوده باشند.
 • افرادی که وزن شان ایده آل بوده و اضافه وزن زیادی نداشته باشند.
 • افرادی که توقع منطقی و واقع بینانه از جراحی زیبایی شکم داشته باشند.
 • افرادی که با ورزش و رژیم غذایی به نتیجه مطلوب نرسیده باشند.
 • از نظر روانشناسی ثبات داشته باشند.
 • کاهش وزن زیاد بعد از عمل جزء اهداف فرد نباشد.

افرادی که قصد کاهش وزن دارند و زنانی که قصد بارداری در آینده را دارند باید جراحی را به تعویق بیندازند.

چون در ابدومينوپلاستي عضلات شكم بخيه ميشود تا شلي و برجستگي عضله شكم برطرف شود و بارداري موجب باز شدن بخيه ها و خراب شدن عمل ميشود و  ممكن است بعد زايمان عمل مجدد ديگر امكان پذير نباشد

همینطوراگر هنوز قصد دارید مقدار قابل توجهی از وزن خود را کاهش دهید ، جراحی شکم  را انجام ندهید. صبر کنید تا وزن شما ثابت شود.

چرا عمل زیبایی شکم انجام دهیم؟

 • وجود پوست شل غیر جذاب اطراف ناحیه شکم
 • وجود علائم کشش در ناحیه شکم که ناشی از کاهش وزن قابل توجه است
 • وجود اسکارهای قدیمی ناشی از جراحی قبلی
 • ناتوانی در پوشیدن لباس فرم بدن /لباس شنا به دلیل وجود بیش از حد پوست/بافت چربی
 • تمایل به داشتن شکمی صاف تر

ابدومینوپلاستی (تاک شکم) چگونه انجام می شود؟

بسته به نتایج مورد نظر شما ، این عمل جراحی می تواند بین یک تا پنج ساعت طول بکشد. جراحی به طور کلی به عنوان یک روش بدون بستری انجام می شود. اگر برای انجام این روش به خارج از شهر به مراكزی سفر می كنید ، از شما خواسته می شود كه شب در هتل بمانید. تخلیه چربی ممکن است به طور همزمان توصیه شود.

شما بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد که در طول عمل شما را به خواب می برد. البته لازم است که شخصی همراه شما باشد که بتواند شما را به خانه برساند و حداقل شب اول پس از عمل کنار شما بماند.

بسته به نیاز شما و صلاحدید پزشک، یکی از انواع جراحی های ابدومینوپلاستی، مینی ابدومینوگلاستی و ابدومینوپلاستی گرداگرد که قبل از عمل به شما گفته میشود بر روی شما انجام خواهد شد.

در هنگام جراحی بعد از کشیدن قسمتی یا کامل شکم ، محل برش شما بخیه زده و پانسمان می شود. ممکن است جراح شما از بانداژ الاستیک یا گن و یا هردو را بعد از جراحی استفاده کند.

اینکه تمام دستورالعمل های جراح خود را در مورد پوشیدن گن و مراقبت از بانداژ رعایت کنید خیلی مهم است. جراح شما همچنین بهترین روش نشستن یا دراز کشیدن را به شما می گوید تا کمترین درد را داشته باشید.

عوارض ابدومینوپلاستی چیست ؟

در آبدومینوپلاستی تورم و کبودی بعد از جراحی در محل وجود دارد که امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود و جای نگرانی نیست.

به مدت چند روز درد هم  وجود دارد که با داروهای مسکن و داروهای تجویز شده توسط پزشک قابل درمان است.

نمیشه ازاین موضوع گذشت که در جراحی زیبایی شکم هم مانند هر عمل جراحی ، خطرات وجود دارد.

اگر گردش خون ضعیف ، دیابت ، بیماری های قلبی ، ریوی یا کبدی دارید یا سیگار می کشید ، احتمال ابتلا به عوارض افزایش می یابد.

عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

خونریزی ، عفونت ، لخته شدن خون یا واکنش به بیهوشی

مزایای ابدومینوپلاستی چیست ؟

 • در این روش جراحی میزان خونریزی کم می باشد.
 • چون در این روش میتوان از لیپوساکشن هم در حین ابدومینوپلاستی استفاده کرد نمای شکم از نیمرخ طبیعی تر و ظاهر آن بهتر می باشد.
 • در این روش بعد از تخلیه چربی از شکم، پوست اضافی کشیده می شود.
 • عوارض ابدومینوپلاستی محدود و موقتی می باشد، مانند کبود و تورم بعد از عمل که با گذشت چند روز برطرف می شود.
 • در ابدومینوپلاستی آسیبی به عصب های لنفاتیک و دیواره شکم وارد نمی شود.
 • دوره نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی کوتاه می باشد.
 • افزایش اعتماد به نفس کلی.
 • افزایش عزت نفس.
 • توانایی پوشیدن لباس های مناسب و یا لباس هایی که ممکن است قبلاً از آنها اجتناب کرده اید.
 • بدست آوردن فرم بدنی قوی تر و جوان تر.

مهمترین نکات برای داشتن یک عمل خوب و کم عارضه

 1. انتخاب یک جراح مجرب
 2. رعایت کامل مراقبت های قبل و بعد جراحی

آنچه جراحی شکم نمی تواند انجام دهد

کشیدن شکم جایگزینی برای کاهش وزن یا یک برنامه ورزشی مناسب نیست.

آیا نتیجه ابدومینوپلاستی دائمی است؟

اگرچه نتایج جراحی شکم دائمی است ، اما با نوسانات قابل توجه وزن می توانید نتیجه مثبت آن را تا حد زیادی کاهش دهید.

 به همین دلیل ، به افرادی که در حال برنامه ریزی برای کاهش وزن زیاد هستند یا زنانی که ممکن است بارداری های آینده را در نظر بگیرند توصیه می شود که انجام جراحی شکم را به تعویق بیندازند.

اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی به شرح ذیل می باشد:

لیفت شکم
 1. بیمار پیش از مراجعه برای جراحی زیبایی شکم باید آزمایشاتی را که پزشک تجویز نموده است به طور کامل انجام دهد و نتیجه آن را برای بررسی به پزشک خود نشان دهد.
 2. در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی است و دارو استفاده می کند بهتر است به پزشک خود بگوید.
 3. در صورتی که بیمار به داروی خاصی حساسیت داشته باشد باید به اطلاع پزشک خود برساند.
 4. بیمار به مدت یک هفته قبل از ابدومینوپلاستی از مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین جدا خودداری کند.
 5. به مدت یک هفته قبل از جراحی زیبایی شکم بیمار از مصرف الکل و استعمال دخانیات باید خودداری کند، چرا که باعث بروز اختلال در روند بهبودی می شود.
 6. بیمار 8 ساعت قبل از جراحی مینی ابدومینوپلاستی نبابد چیزی میل کند و کاملا ناشتا برای جراحی حضور پیدا کند.
 7. قبل از مراجعه برای عمل ابدومینوپلاستی حتما حمام کنید.

مراقبتهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • دارو هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را تا آخر مصرف کنید.
 • پس از گذشت 3 روز می توانید پانسمان را بردارید، اما لازم است برای این کار از فردی کمک بگیرید و با احتیاط آن را انجام دهید.
 • پس از برداشتن پانسمان محل درمان شده را با شامپو بچه یا بتادین شستشو دهید و سپس با گاز استریل آن را بپوشانید.
 • پس از انجام این عمل اگر پزشک تان اجازه داد می توانید راه رفتن را آغاز کنید.
 • افرادی که این عمل را انجام داده اند بهتر است 3 سال باردار نشوند.
 • از شکم بند یا گن برای مدت 1 ماه استفاده کنید به گونه ای که این گن به صورت شبانه روزی مورد استفاده قرار گیرد.
 • به مدت 1 هفته پس از انجام این عمل استراحت کنید.
 • اگر از نظر جسمانی فوق العاده فعال هستید ، باید تمرینات سنگین را به مدت چهار تا شش هفته به شدت محدود کنید.
 • ورزش بعد از عمل ابدومینوپلاستی را که پزشک توضیح داده انجام دهید.
 • از وعده های غذایی متعادل و کامل استفاده می کنید. سعی نکنید قبل از جراحی رژیم بیش از حد رژیم بگیرید. تغذیه مناسب برای بهبود مناسب مهم است.
 • مراقب افزایش وزن خود باشید.
 • بعد از ابدومینوپلاستی برای این که فشار روی زخم کاهش پیدا کند، در هنگام استراحت سرتان بالا باشد و چند بالشت زیر زانوی خود قرار دهید.
 • در هنگام حمام بعد از عمل ابدومینوپلاستی مراقب باشید آب به صورت مستقیم با زخم تان برخورد نکند.
 • 4 الی 6 هفته بعد از جراحی ابدومینوپلاستی از رفتن به استخر و سونا و وان خودداری کنید.
 • تا 12 ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب کنید.
 • از شکم بند تامی تاک بعد از جراحی زیبایی شکم استفاده کنید.
 • در صورتی که چسب استریل بر روی زخم تان قرار داده شده است از دست زدن به آن خودداری کنید تا خودش جدا شود.
 • تا دو هفته امکان خونریزی وجود دارد به همین دلیل از انجام فعالیت هایی که باعث افزایش فشار خون می شود اجتناب کنید.
 • دو هفته قبل و بعد از جراحی ابدومینوپلاستی از خوردن داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید.
 • به طور کلی ، یک هفته مرخصی از کار پس از عمل جراحی برای اکثر افراد برای بهبود مناسب کافی است.
 • سیگار کشیدن می تواند خطر عوارض را افزایش داده و بهبود را به تاخیر بیاندازد. در صورت سیگار کشیدن ، مجبور هستید تا مدت مشخصی که توسط پزشک تعیین شده است آن را ترک کنید. تنها کاهش سیگار کشیدن کافی نیست. شما باید به طور کامل استفاده از تمام انواع نیکوتین را طبق دستور پزشک متوقف کنید.

استفاده از گن بعد از ابدومینوپلاستی

برای ایجاد فشاری یکنواخت در محل درمان شده، جلوگیری از خونریزی، جلوگیری از لخته شدن خون و غیره لازم است از گن های مخصوص استفاده شود. 

این گن ها را به مدت 1 ماه باید بصورت دائم استفاده کرد و بعد از آن در صورت صلاحدید پزشک به مدت 2 ماه روزی 12 ساعت باید پوشید.

قیمت ابدومینوپلاستی چقدر می باشد؟

قیمت ابدومینوپلاستی با توجه به روش جراحی شکم ، دستمزد پزشک ، هزینه جلسات معاینه ، هزینه آزمایشات و داروها و غیره تعیین می شود.

قیمت ابدومینوپلاستی با توجه به موارد ذیل تعیین می شود:

 • میزان چربی موجود در بدن
 • نوع جراحی زیبایی شکم
 • دستمزد جراح ابدومینوپلاستی
 • محل جراحی ابدومینوپلاستی (مطب یا بیمارستان)

به این نکته توجه داشته باشید که به خاطر هزینه کمتر به هر پزشکی مراجعه نکرده و ابتدا درباره او تحقیق کنید.

انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی

افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی شکم و پهلو را دارند بهتر است برای به دست اوردن نتیجه ایده آل به بهترین پزشک مراجعه کنند.

 • برای انتخاب یک پزشک خوب برای ابدومینوپلاستی می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.
 • پس ازتهیه لیستی از بهترین پزشکان پیکرتراشی درباره آن ها تحقیق کرده و پس از آن برای مشاوره نزد بهترین آن ها بروید.
 • در جلسه مشاوره تمامی انتظارات خود را از انجام این روش پیکرتراشی به پزشک مورد نظر بگویید تا او به درستی شما را راهنمایی کند.
 • برای اطمینان از انتخاب خود حتما نمونه کارهای پزشک مورد نظر را مشاهده کنید.

نمونه جراحی های ابدومینوپلاستی دکتر حمید رضوانی را در کانال پینترست و یا پیج اینستاگرام دکتر ببینید.