ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یا جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی که عموماً “تاک شکم (تامی تاک)” نامیده می شود ، روشی است که در نتیجه آن ناحیه شکم را به صورت خطی شکل می دهد.

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی شکم ، یکی از جراحی‌های زیبایی بدن است که با رفع چربی و پوست‌های مضاعف این ناحیه ، به کوچک کردن شکم پرداخته و بدفرمی آن را اصلاح می‌کند. این عمل موجب درمان شلی و افتادگی پوست شکم ، و چین و چروک‌های آن می‌گردد.

در جراحی زیبایی شکم، بسته به میزان مورد نیاز جراح بر روی شکم برش ایجاد می‌کند. چربی و پوست اضافی با جراحی از قسمت میانی و تحتانی شکم برداشته می‌شود، پوست اضافه بریده و حذف می‌گردد وشلی عضله شکم توسط بخیه ترمیم می‌گردد.

کشیدن شکم را نباید با لیپوساکشن (جراحی زیبایی که برای از بین بردن تجمعات چربی استفاده می‌شود) اشتباه گرفت ، اگرچه جراح شما ممکن است انجام لیپوساکشن را به عنوان بخشی از جراحی شکم انجام دهد.

در لیپوساکشن یا لیپوماتیک بافت چربی های زیر پوست در نواحی مختلف قابل جراحی برداشته می شود و تا حدی هم لیفت پوست دارد ولی در ابدومینوپلاستی شکم فقط مقداری چربی اضافی در ناحیه شکم برداشته می شود، عضلات شکم که فاصله دارند ترمیم می شوند و پوست شل و افتاده و ترک خورده شکم برداشته میشود.

تفاوت های کامل این دو روش را میتوانید در مقاله ” تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک” بخوانید.

 زنانی که عضلات و پوستشان پس از چند زایمان کشیده شده است ، ممکن است این روش را برای سفت کردن عضلات و کاهش آن مفید بدانند.

پس از کاهش وزن قابل توجه ، بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که عضلات شکم آنها ضعیف است و پوست آن ناحیه بسیار شل شده است. علیرغم داشتن ورزش و رژیم غذایی ، همچنان این پوست اضافی وجود دارد و می تواند باعث ناراحتی و عدم اعتماد به نفس آنها شود.

 انجام عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) می‌تواند کمک کننده باشد. در حین عمل می‌توان عضله های شکم را سفت کرد و پوست اضافی را برداشت و شکمی محکم و صاف بوجود آورد.

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که جراحی شکم را با انجام لیپوساکشن در ناحیه شکم و پهلو خود ترکیب کرده و خط کمری باریک جدیدی ایجاد کنند.

انواع روش جراحی تامی تاک (زیبایی شکم)

جراحی زیبایی شکم، تحت سه روش ابدومینوپلاستی کامل، مینی ابدومينوپلاستی و ابدومينوپلاستی گرداگرد انجام می گیرد ؛ در ذیل در این باره توضیح داده شده است.

مینی ابدومینوپلاستی

این روش که تحت عنوان مینی تامی تاک نیز شناخته می‌شود ؛ مینی ابدومینوپلاستی ، زمانی انجام می شود که افراد شلی عضله شکم کمی دارند و علاه بر تجمع چربی در شکم و پهلو، افتادگی مختصر پوست در پائین شکم دارند که در این عمل علاوه بر حذف چربی‌ها، پوست اضافه در ناحیه پائین شکم برداشته می‌شود و بخیه می‌گردد.

در این عمل محل ناف تغییر نمی‌کند.

مینی ابدومینوپلاستی با برش‌های کوتاهتر انجام می‌شود در این نوع عمل محل ناف تغییر نمی‌کند. پوست اضافه بین خط برش و ناف جدا می‌شود. این روش به طور کلی یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

طول زخم، که در امتداد خط بیکینی قرار دارد، به میزان پوست اضافی بستگی دارد. مینی ابدومینوپلاستی به دلیل پوست اضافی کم منجر به ایجاد اسکار کوتاه می‌شود.

عمل زیبایی شکم برای داشتن شکمی صاف و تخت
عمل ابدو، مینی ابدو

ابدومينوپلاستی کامل

این روش، در افرادی انجام می‌گیرد که دارای شلی زیاد عضله جدار شکم باشد خصوصا زمانی که بروز شل‌شدگی ناشی از زایمان باشد. همچنین زمانی که فرد دارای افتادگی شدید پوست شکم در ناحیه بالا و پایین ناف باشد و حجم چربی شکم آن‌ها زیاد باشد ؛

در روش ابدومینوپلاستی یک برش از یک سمت پهلو تا پهلو دیگر زده می‌شود. در این نوع جراحی زیبایی شکم به دلیل‌اینکه افتادگی شکم و حجم چربی موجود در آن زیاد است پس از برداشتن چربی و بریدن پوست اضافه محل ناف نیز تغییر می‌کند.

مانند مینی ابدومینوپلاستی برش در خط بیکینی ایجاد می‌شود و طول اسکار بستگی به مقدار پوست اضافی دارد. سپس جراح شما پوست و عضله را در صورت نیاز دستکاری کرده و فرم می‌دهد. همچنین در این روش یک برش در اطراف ناف (ناف) ایجاد خواهد شد، زیرا لازم است ناف خود را از بافت اطراف آزاد کنید.

ابدومينوپلاستی گرداگرد

ابدومینوپلاستی گرداگرد شامل ناحیه پشت هم هست. در این روش ، بیمار یک بار بر روی شکم و بار دیگر به پشت قرار می‌گیرد و چربی و پوست مضاعف شکم به‌طور کامل تخلیه می‌گردد.

ابدومينوپلاستی گرداگرد، معمولا در بیماران با کاهش وزن شدید که در نواحی پشت و پهلو نیز افتادگی شدید پوستی دارند ، انجام می‌شود.

وقتی مقدار زیادی چربی اضافی در ناحیه پشت و شکم وجود داشته باشد، ممکن است شما لیپوساکشن کمر یا ابدومینوپلاستی گرداگرد داشته باشید. این روش امکان حذف پوست و چربی از ناحیه لگن و پشت را فراهم می‌کند که باعث بهبود شکل بدن شما از هر طرف می‌شود.

کاندیدای مناسب برای انجام عمل ابدومینوپلاستی

افرادی کاندیدای مناسب برای انجام ابدومينوپلاستی هستند که شکم‌های بزرگ با چربی‌های بسیار دارند که پوست آن‌ها آویزان است به گونه‌ای که با رژیم غذایی و ورزش کردن نمی توانند لاغر کنند و چربی‌ها را ازبین ببرند.

جراحی مینی ابدومینوپلاستی برای چه افرادی مناسب می‌باشد؟

 • در شش ماه اخیر دارای وزن ثابتی بوده باشند.
 • وزن‌شان ایده‌آل بوده و اضافه وزن زیادی نداشته باشند.
 • توقع منطقی و واقع بینانه از جراحی زیبایی شکم داشته باشند.
 • با ورزش و رژیم غذایی به نتیجه مطلوب نرسیده باشند.
 • از نظر روانشناسی ثبات داشته باشند.
 • کاهش وزن زیاد بعد از عمل جزء اهداف فرد نباشد.

افرادی که قصد کاهش وزن دارند و زنانی که قصد زایمان در آینده را دارند باید جراحی را به تعویق بیندازند. مقاله ابدومینوپلاستی قبل از بارداری یا بعد از زایمان را بخوانید.

چون در ابدومينوپلاستی عضلات شكم بخيه می‌شود تا شلی و برجستگی عضله شكم برطرف شود و بارداری موجب باز شدن بخيه ها و خراب شدن عمل ميشود و  ممكن است بعد زايمان عمل مجدد ديگر امكان‌پذير نباشد.البته اگر خانمی بهرحال قصد زایمان (چه سزارین یا طبیعی) بعد از انجام عمل زیبایی شکم را داشته باشد و این موضوع را به پزشک خود اعلام کند، عضلات شکم بخیه نمیخورند و به‌راحتی می‌توانید برای بارداری بعد از عمل هم اقدام کنید.

همینطور اگر هنوز قصد دارید مقدار قابل توجهی از وزن خود را کاهش دهید ، جراحی شکم  را انجام ندهید. صبر کنید تا وزن شما ثابت شود.

تامی تاک شکم و پهلو

چرا عمل زیبایی شکم انجام دهیم؟

 • وجود پوست شل غیر جذاب اطراف ناحیه شکم
 • علائم کشش در ناحیه شکم که ناشی از کاهش وزن قابل توجه است
 • پیدا بودن اسکارهای قدیمی ناشی از جراحی قبلی
 • ناتوانی در پوشیدن لباس فرم بدن /لباس شنا به دلیل وجود بیش از حد پوست/بافت چربی
 • تمایل به داشتن شکمی صاف‌تر

تامی تاک (تاک شکم) چگونه انجام می شود؟

بسته به نتایج مورد نظر شما ، این عمل جراحی می تواند بین یک تا پنج ساعت طول بکشد. جراحی به طور کلی به عنوان یک روش بدون بستری انجام می شود. اگر برای انجام این روش به خارج از شهر به مراكزی سفر می كنید ، از شما خواسته می شود كه شب در هتل بمانید. تخلیه چربی ممکن است به طور همزمان توصیه شود.

شما بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد که در طول عمل شما را به خواب می برد. البته لازم است که شخصی همراه شما باشد که بتواند شما را به خانه برساند و حداقل شب اول پس از عمل کنار شما بماند.

بسته به نیاز شما و صلاحدید پزشک، یکی از انواع جراحی های ابدومینوپلاستی، مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی گرداگرد که قبل از عمل به شما گفته میشود بر روی شما انجام خواهد شد.

در هنگام جراحی بعد از کشیدن قسمتی یا کل شکم ، محل برش شما بخیه زده و پانسمان می شود. ممکن است جراح شما از بانداژ الاستیک یا گن و یا هردو بعد از جراحی استفاده کند.

اینکه تمام دستورالعمل های جراح خود را در مورد پوشیدن گن و مراقبت از بانداژ رعایت کنید خیلی مهم است. جراح شما همچنین بهترین روش نشستن یا دراز کشیدن را به شما می گوید تا کمترین درد را داشته باشید.

عوارض ابدومینوپلاستی چیست ؟

در آبدومینوپلاستی تورم و کبودی بعد از جراحی در محل وجود دارد که امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود و جای نگرانی نیست.

به مدت چند روز درد هم  وجود دارد که با داروهای مسکن و داروهای تجویز شده توسط پزشک قابل درمان است.

نمیشه ازاین موضوع گذشت که در جراحی زیبایی شکم هم مانند هر عمل جراحی ، خطرات وجود دارد.

اگر گردش خون ضعیف ، دیابت ، بیماری های قلبی ، ریوی یا کبدی دارید یا سیگار می کشید ، احتمال ابتلا به عوارض افزایش می یابد.

عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

خونریزی ، عفونت ، لخته شدن خون یا واکنش به بیهوشی

مزایای عمل جراحی زیبایی شکم چیست ؟

 • در این روش جراحی میزان خونریزی کم می باشد.
 • چون در این روش میتوان از لیپوساکشن هم در حین ابدومینوپلاستی استفاده کرد نمای شکم از نیمرخ طبیعی تر و ظاهر آن بهتر می باشد.
 • در این روش بعد از تخلیه چربی از شکم، پوست اضافی کشیده می شود.
 • عوارض ابدومینوپلاستی محدود و موقتی می باشد، مانند کبود و تورم بعد از عمل که با گذشت چند روز برطرف می شود.
 • در ابدومینوپلاستی آسیبی به عصب های لنفاتیک و دیواره شکم وارد نمی شود.
 • دوره نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی کوتاه می باشد.
 • افزایش اعتماد به نفس کلی.
 • افزایش عزت نفس.
 • توانایی پوشیدن لباس های مناسب و یا لباس هایی که ممکن است قبلاً از آنها اجتناب کرده اید.
 • بدست آوردن فرم بدنی قوی تر و جوان تر.

مهمترین نکات برای داشتن یک عمل خوب و کم عارضه تاک شکم

 1. انتخاب یک جراح مجرب
 2. رعایت کامل مراقبت های قبل و بعد جراحی
دکتر حمید رضوانی جراح ابدومینوپلاستی

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی عمومی، زیبایی و ترمیمی

برای درخواست مشاوره با شماره 09127103228 تماس بگیرید و یا از طریق این لینک درخواست خود را ثبت کنید.

آنچه در عمل جراحی زیبایی شکم نمی تواند انجام دهد

کشیدن شکم جایگزینی برای کاهش وزن یا یک برنامه ورزشی مناسب نیست.

آیا نتیجه ابدومینوپلاستی دائمی است؟

اگرچه نتایج جراحی شکم دائمی است ، اما با نوسانات قابل توجه وزن می توانید نتیجه مثبت آن را تا حد زیادی کاهش دهید.

 به همین دلیل ، به افرادی که در حال برنامه ریزی برای کاهش وزن زیاد هستند یا زنانی که ممکن است بارداری های آینده را در نظر بگیرند توصیه می شود که انجام جراحی شکم را به تعویق بیندازند.

اقدامات قبل از جراحی تامی تاک به شرح ذیل می باشد:

ابدومینوپلاستی یا جراحی تامی تاک
 1. بیمار پیش از مراجعه برای جراحی زیبایی شکم باید آزمایشاتی را که پزشک تجویز نموده است به طور کامل انجام دهد و نتیجه آن را برای بررسی به پزشک خود نشان دهد.
 2. در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی است و دارو استفاده می کند بهتر است به پزشک خود بگوید.
 3. در صورتی که بیمار به داروی خاصی حساسیت داشته باشد باید به اطلاع پزشک خود برساند.
 4. بیمار به مدت یک هفته قبل از ابدومینوپلاستی از مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین جدا خودداری کند.
 5. به مدت یک هفته قبل از جراحی زیبایی شکم بیمار از مصرف الکل و استعمال دخانیات باید خودداری کند، چرا که باعث بروز اختلال در روند بهبودی می شود.
 6. بیمار 8 ساعت قبل از جراحی مینی ابدومینوپلاستی نباید چیزی میل کند و کاملا ناشتا برای جراحی حضور پیدا کند.
 7. قبل از مراجعه برای عمل ابدومینوپلاستی حتما حمام کنید.

مراقبتهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • دارو هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را تا آخر مصرف کنید.
 • 3 روز بعد از عمل می توانید پانسمان را بردارید، اما لازم است برای این کار از فردی کمک بگیرید و با احتیاط آن را انجام دهید.
 • بعد از اینکه پانسمان محل درمان شده را برداشتید با شامپو بچه یا بتادین شستشو دهید و سپس با گاز استریل آن را بپوشانید.
 • پس از انجام این عمل اگر پزشک تان اجازه داد می توانید راه رفتن را آغاز کنید.
 • افرادی که این عمل را انجام داده اند بهتر است 3 سال باردار نشوند.
 • از شکم بند یا گن برای مدت 1 ماه استفاده کنید به گونه ای که این گن به صورت شبانه روزی مورد استفاده قرار گیرد.
 • به مدت 1 هفته پس از انجام این عمل استراحت کنید.
 • اگر از نظر جسمانی فوق العاده فعال هستید ، باید تمرینات سنگین را به مدت چهار تا شش هفته به شدت محدود کنید.
 • ورزش بعد از عمل ابدومینوپلاستی را که پزشک توضیح داده انجام دهید.
 • از وعده های غذایی متعادل و کامل استفاده می کنید. سعی نکنید قبل از جراحی بیش از حد رژیم بگیرید. تغذیه مناسب برای بهبود مناسب مهم است.
 • مراقب افزایش وزن خود باشید.

موارد دیگری که بعد از جراحی زیبایی شکم باید رعایت کنید:

 • بعد از ابدومینوپلاستی برای این که فشار روی زخم کاهش پیدا کند، در هنگام استراحت سرتان بالا باشد و چند بالشت زیر زانوی خود قرار دهید.
 • در هنگام حمام بعد از عمل ابدومینوپلاستی مراقب باشید آب به صورت مستقیم با زخم تان برخورد نکند.
 • 4 الی 6 هفته بعد از جراحی ابدومینوپلاستی از رفتن به استخر و سونا و وان خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب تا 12 ماه اجتناب کنید.
 • از شکم بند تامی تاک بعد از جراحی زیبایی شکم استفاده کنید.
 • در صورتی که چسب استریل بر روی زخم تان قرار داده شده است از دست زدن به آن خودداری کنید تا خودش جدا شود.
 • تا دو هفته امکان خونریزی وجود دارد به همین دلیل از انجام فعالیت هایی که باعث افزایش فشار خون می شود اجتناب کنید.
 • از خوردن داروهای رقیق کننده خون دو هفته قبل و بعد از جراحی ابدومینوپلاستی اجتناب کنید.
 • به طور کلی ، یک هفته مرخصی از کار پس از عمل جراحی برای اکثر افراد برای بهبود مناسب کافی است.
 • سیگار کشیدن می تواند خطر عوارض را افزایش داده و بهبود را به تاخیر بیاندازد. در صورت سیگار کشیدن ، مجبور هستید تا مدت مشخصی که توسط پزشک تعیین شده است آن را ترک کنید. تنها کاهش سیگار کشیدن کافی نیست. شما باید به طور کامل استفاده از تمام انواع نیکوتین را طبق دستور پزشک متوقف کنید.

استفاده از گن بعد از عمل زیبایی شکم

پوشیدن گن بخش مهمی از مراقبت های بعد از عمل است. پوشیدن گن می تواند بر نتایج جراحی شما تأثیر بگذارد، بهبودی را تسریع کند و به شکل دهی خطوط جدید کمک کند.

آنها روند بهبودی را سرعت می بخشند، به این معنی که شما می توانید پس از جراحی زودتر به روال زندگی خود بازگردید.

برای ایجاد فشاری یکنواخت در محل درمان شده، جلوگیری از خونریزی، جلوگیری از لخته شدن خون و غیره لازم است از گن های مخصوص استفاده شود. 

این گن ها را به مدت 1 ماه باید بصورت دائم استفاده کرد و بعد از آن در صورت صلاحدید پزشک به مدت 2 ماه روزی 12 ساعت باید پوشید.

البته نوع گن را خود پزشک معرفی میکند که هم نتیجه بخشی خوبی داشته باشد و هم باعث ناراحتی و حساسیت در شما نشود.

قیمت گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممکن است کمی گران تر از گن های معمولی باشد. به این دلیل که این گن ها بایستی از نظر کیفیت بسیار خوب باشند و بدن بیمار بعد از جراحی دچار حساسیت و یا فشار بالای گن قرار نگیرد. همینطور از طرفی این گن ها تاثیر فوق العاده ای در نتیجه عمل دارند که اگر کیفیت خوب نباشد کل فرم دهی شکم و پهلو را تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

قیمت ابدومینوپلاستی چقدر می باشد؟

هزینه عمل ابدومینوپلاستی با توجه به روش جراحی شکم ، دستمزد پزشک ، هزینه جلسات معاینه ، هزینه آزمایشات و داروها و غیره تعیین می شود.

قیمت پرداختی برای این عمل  با توجه به موارد ذیل تعیین می شود:

 • میزان چربی موجود در بدن
 • نوع جراحی زیبایی شکم
 • دستمزد جراح ابدومینوپلاستی : برخی پزشکان که شناخته شده هستند و حاذق و مجرب هستند قطعا دستمزد بالاتری نسبت به پزشکان کم تجربه تر میگیرند.

بهتر است در این مورد دنبال کم کردن هزینه عمل نباشید. چرا که اگر پزشک مهارت کافی نداشته باشد ممکن است نتیجه عمل برای شما رضایت بخش نباشد. یا بعد از مدتی نیاز به ترمیم داشته باشید که خود ترمیم هم هزینه بر می باشد.

جدا از رضایت از عمل، تبحر جراح شما عوارض عمل را برای شما به حداقل می رساند.

 • محل جراحی ابدومینوپلاستی (مطب یا بیمارستان):همینطور اینکه شما در چه شهری میخواهید عمل پیکرتراشی انجام دهید در هزینه عمل موثر است.

به این نکته توجه داشته باشید که به خاطر هزینه کمتر به هر پزشکی مراجعه نکرده و ابتدا درباره او تحقیق کنید.

انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی

افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی شکم و پهلو یا اصطلاحا همان تامی تاک را دارند بهتر است برای به دست آوردن نتیجه ایده آل به بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در یک کلینیک معتبر مراجعه کنند.

 • برای انتخاب یک دکتر خوب برای ابدومینوپلاستی در شهری که قصد جراحی دارید (مثلا تهران) می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.
 • پس ازتهیه لیستی از بهترین پزشکان پیکرتراشی درباره آن ها تحقیق کرده و پس از آن برای مشاوره نزد بهترین آن ها بروید.
 • در جلسه مشاوره تمامی انتظارات خود را از انجام جراحی زیبایی شکم به پزشک مورد نظر بگویید تا او به درستی شما را راهنمایی کند.
 • برای اطمینان از انتخاب خود حتما نمونه کارهای پزشک مورد نظر را مشاهده کنید.

کلینیک ابدومینوپلاستی یا بیمارستانی که جراح در آن عمل می کند هم بسیار مهم است. تجهیزات خوب و بهداشتی بودن محل و حضور کادر حرفه ای در اتاق عمل، تضمین خوبی برای نتیجه عمل و رضایت شما هستند.

اگر قصد انجام عمل ابدومینوپلاستی در تهران را دارید میتوانید با شماره 09120175018 جهت انجام مشاوره تماس بگیرید.


نمونه جراحی های ابدومینوپلاستی دکتر حمید رضوانی را در کانال پینترست و یا پیج اینستاگرام دکتر ببینید.

عمل ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن چه تفاوتی دارد؟

در عمل لیپوساکشن تنها چربی اضافی شکم حذف می‌شود و اگر افتادگی شکم داشته باشند، ممکن است پوست شکم همچنان شل باقی بماند. در حالی که در عمل ابدو،زیبایی ظاهری شکم نیز موردتوجه است و پس از عمل شکم فرد زیباتر و باریک‌تر می‌شود و ظاهری کاملاً متفاوت خواهد داشت.

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است؟
در زمان خواب نیز بهتر است زانوهای خود را در حالت خمیده قرار دهید و بدنتان در حالت نیمه نشسته باشد تا درد و فشار کمتری به شکمتان وارد شود. 

چه مدت بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید گن پوشید؟

از شکم بند یا گن برای مدت 1 ماه استفاده کنید به گونه ای که این گن به صورت شبانه روزی مورد استفاده قرار گیرد. اطلاعات بیشتر

انواع ابدومینوپلاستی چیشت؟

ابدومینوپلاستی کامل، مینی ابدومینوپلاستی، ابدومینوپلاستی گرداگرد. در مورد مینی ابدومینوپلاستی بیشتر بدانید.