,

تفاوت جراحی چاقی با لیپوساکشن

طیف وسیعی از جراحی‌ها و درمان‌های کاهش وزن می‌توانند موارد دشوار اضافه وزن یا چربی‌های سرسخت را مدیریت کنند. جراحی چاقی مانند اسلیو معده که برای مقابله با اثرات منفی چاقی بر سلامتی نشان داده شده است، به دسته‌ای از درمان‌ها اطلاق می‌شود که سیستم گوارش را تغییر می‌دهد تا مصرف غذای شما را محدود کند.

لیپوساکشن و کانتورینگ بدن، یک روش جراحی زیبایی و شامل حذف هدفمندتر بافت چربی از بدن است.

اگرچه هر دو روش ممکن است منجر به کاهش وزن شوند، مهم است که گزینه های خود را درک کنید. لیپوساکشن بهتر است برای فرم دهی بدن استفاده شود، در حالی که جراحی چاقی برای کاهش وزن موثر است.

این مقاله تفاوت های بین اسلیوه معده یا هرنوع جراحی چاقی و لیپوساکشن را بیان می کند. با این حال، حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا بتوانید درمان مناسب را دریافت کنید.

آنچه در مورد جراحی چاقی باید بدانید

جراحی چاقی طیفی از تکنیک‌ها است که بر تغییر توانایی بدن برای هضم غذا متمرکز است. این عمل منجر به کاهش وزن سریع می شود که با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی تداوم می یابد. هر جراحی چاقی مجموعه ای از مزایا و معایب خاص خود را دارد و انتخاب برای انجام آن مستلزم بررسی دقیق با دکتر جراح چاقی است.

عمل جراحی چاقی چگونه است؟

در حالی که جراحی چاقی به نتایج فوری منجر نمی شود، باعث کاهش وزن سریع در عرض سه تا شش ماه پس از عمل می شود. این به دلیل تغییر در الگوهای غذایی ایجاد می شود و باید با تغییر سبک زندگی همراه باشد. پس از یک سال، محققان دریافتند افرادی که یک نوع جراحی یعنی بای پس معده را انجام داده بودند، 31.2 درصد از وزن خود را از دست دادند. این رقم با رویکرد رایج دیگر، اسلیو معده، 25.2 درصد و با باند معده، 13.7 درصد بود.

روش های جراحی برای درمان چاقی

سه روش رایج جراحی چاقی در جهان وجود دارد. این گزینه ها عبارتند از:

بای پس معده: بای پس معده Roux-en-Y نیز نامیده می شود، هدف از این جراحی اساسا تغییر مسیر بخشی از سیستم گوارش شما است. بای پس معده در سه مرحله انجام می‌شود: اول، جراح از منگنه‌ها برای ایجاد کیسه کوچک‌تری از معده شما استفاده می‌کند. سپس روده های کوچک را به دو قسمت تقسیم می کنند. در نهایت، این کیسه از طریق جراحی متصل می شود و قسمت بالایی دستگاه روده را دور می زند.

اسلیو معده: روش دیگر اسلیو معده است که به نام اسلیو گاسترکتومی PRN نیز شناخته می شود. در این روش غیرقابل برگشت، جراح حدود 80 درصد معده را برمی دارد. این باعث می شود سریعتر احساس سیری کنید و می تواند تعادل هورمونی را برای کاهش وزن تغییر دهد.

باند معده: این روش هیچ تغییر دائمی در آناتومی ایجاد نمی کند و شامل قرار دادن یک باند تخصصی در اطراف قسمت فوقانی معده است. این حلقه ، کیسه کوچکتری ایجاد می کند و ظرفیت گوارش شما را کاهش می دهد. در طول دوره درمان، جراح با اضافه کردن یا برداشتن بالون پر از نمک داخل باند، باند را تنظیم می کند. این درمان به طور کلی باعث کاهش وزن تدریجی کمتر یا بیشتر از سایرین می شود.

عوارض جانبی جراحی چاقی

اگرچه جراحی چاقی تا حد زیادی بی خطر است، اما با طیف وسیعی از عوارض جانبی همراه است. بسته به جراحی که انجام داده اید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • نشت در محل های جراحی (معده برای آستین معده، یا محل اتصال معده و روده برای بای پس معده)
 • اسهال
 • لخته شدن خون

در موارد نادرتر، عوارض جانبی نامطلوب نیاز به جراحی تجدیدنظر یا درمان اضافی دارد. این موارد عبارتند از:

 • تنگی، باریک شدن معده یا روده موجود
 • فتق یا پارگی در محل های برش
 • کمبود ویتامین یا مواد مغذی
 • سنگ کیسه صفرا

کاهش وزن سریع همراه با جراحی چاقی نیز می تواند علائمی ایجاد کند. در طول سه تا شش ماه اول پس از درمان – از آنجایی که بدن شما سریع‌ترین وزن را از دست می‌دهد – ممکن است علائم دیگری نیز وجود داشته باشد، از جمله:

 • بدن درد
 • نوسانات خلقی
 • احساس سرما
 • خستگی
 • ریزش مو

قابل‌توجه، جراحی چاقی – و تغییرات سریع پس از آن – همچنین می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی و سایر اختلالات سلامت روان را افزایش دهد. ارزیابی روان‌شناختی قبل از درمان ضروری است، و معمولاً پس از آن مشاوره لازم است.

آنچه در مورد لیپوساکشن باید بدانید

لیپوساکشن که توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود، به مجموعه‌ای از روش‌های زیبایی اطلاق می‌شود که مستقیماً چربی را از قسمت‌های خاصی از بدن حذف می‌کند. اگرچه این روش جراحی بسیار موثر است، اما خطراتی دارد و ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنید. در اینجا یک توضیح سریع از نحوه عملکرد لیپوساکشن و آنچه می توانید انتظار داشته باشید آورده شده است.

عمل لیپوساکشن چگونه است؟

عمل لیپوساکشن روشی برای بهبود ظاهر بدن شما با حذف رسوبات چربی خاص در بدن است. این روش به درمان چاقی، اضافه وزن یا هیچ یک از خطرات مرتبط کمک نمی کند و برای کسانی که کمی اضافه وزن دارند یا دارای رسوبات چربی ناخواسته در بدن هستند، مناسب است.

این دسته از درمان ها که به نام پیکرتراشی بدن نیز شناخته می شود، رسوبات چربی را در قسمت های مختلف بدن هدف قرار داده و از بین می برد، از جمله:

 • ران
 • زانو
 • بازو
 • چانه
 • کمر
 • شکم
 • پهلو
 • باسن

پس از لیپوساکشن، حدود چهار تا شش هفته طول می‌کشد تا شما به شکل جدید بدن خود درآیید. لیپوساکشن، باعث کاهش وزن بسیار کمتری نسبت به جراحی چاقی می‌شود.

عوارض جانبی لیپوساکشن

اگرچه این روش به طور کلی بی خطر است، تعدادی از عوارض جانبی و خطرات مرتبط با لیپوساکشن وجود دارد. میزان عوارض بسیار کم است، تخمین زده می شود بین 0.7٪ و 2.4٪ باشد. عوارض جانبی احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بی حسی یا گزگز در محل برش
 • شوکه شدن
 • تورم و تجمع مایعات
 • عفونت
 • آمبولی چربی، که در آن تکه‌های چربی شریان‌ها یا وریدها را مسدود می‌کنند
 • آسیب به اعصاب، پوست، اندام ها یا بافت ها در اثر این روش
 • خونریزی بیش از حد، لخته شدن خون
 • نتایج ناهموار یا نامنظم، عدم تقارن
 • دندانه دار، یا فرورفته
 • مصرف بیش از حد یا واکنش های نامطلوب به لیدوکائین، دارویی که در طی جراحی استفاده می شود
 • اسکار، شل یا گشاد شدن پوست

تفاوت لیپوساکشن و جراحی چاقی

بنابراین کدام رویکرد برای شما بهترین است؟ هنگام تصمیم گیری بین جراحی چاقی و لیپوساکشن عوامل زیادی وجود دارد:

لیپوساکشن یک درمان زیبایی برای فرم دهی بدن است. در حالی که جراحی های چاقی در درجه اول چاقی و بیماری های مرتبط با آن مانند فشار خون بالا و دیابت را درمان می کنند.

اگر چاق هستید یا برای درمان چاقی، معمولاً لیپوساکشن پیشنهاد داده نمی شود.

جراحی چاقی ممکن است شامل تغییرات دائمی در سیستم گوارش شما باشد و گزینه تهاجمی تری است.

عمل لیپوساکشن به طور کلی بین 4 تا 6 کیلو چربی را حذف می کند، در حالی که جراحی های چاقی منجر به کاهش وزن چشمگیرتر می شود.

جراحی چاقی به علل زمینه ای چاقی می پردازد. لیپوساکشن فقط در ظاهر شما تغییراتی ایجاد می کند.

خطر ایجاد عوارض جانبی جدی در جراحی چاقی در مقایسه با لیپوساکشن بیشتر است.

نتایج حاصل از لیپوساکشن زودتر – در عرض شش هفته  – نسبت به جراحی چاقی که حدود 3 تا 6 ماه طول می کشد، دیده می شود.

بهبودی از لیپوساکشن نسبتا سریعتر از جراحی چاقی است که ممکن است نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان داشته باشد.

آیا می توان از جراحی چاقی و لیپوساکشن با هم استفاده کرد؟

لیپوساکشن می تواند به تکمیل و افزایش نتایج جراحی چاقی کمک کند. این اغلب در کنار برداشتن پوست برای بازسازی سلولیت یا خلاص شدن از رسوبات سرسخت چربی در نظر گرفته می شود، به خصوص زمانی که تغییرات سبک زندگی مرتبط با درمان نتیجه ای به همراه نداشته باشد. انتخاب برای ادامه یک انتخاب فردی است که بر اساس وضعیت پزشکی شما و اهداف این روش است.

مقابله با عوارض جراحی چاقی و لیپوساکشن

هم جراحی چاقی و هم لیپوساکشن نیاز به آمادگی و دوره های بهبودی قابل توجهی دارند. در مجموع، بین سه تا شش هفته طول می کشد تا پس از جراحی چاقی بهبودی حاصل شود، که این مدت برای لیپوساکشن حدود سه هفته طول می کشد.

مراقبت از برش: پس از لیپوساکشن، حداقل به مدت دو هفته باید بانداژ بپوشید و مراقبت از برش ها بعد از جراحی چاقی به شما آموزش داده خواهد شد. در صورت مشاهده علائم عفونت، مانند قرمزی، تورم یا تب، به پزشک خود اطلاع دهید.

مدیریت درد: اگر بعد از عمل دچار درد یا ناراحتی بیش از حد می‌شوید، به پزشک خود اطلاع دهید. به خصوص در مراحل اولیه، ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه (OTC) یا تجویزی قوی داشته باشید.

فعالیت بدنی: به خصوص اگر جراحی چاقی انجام داده اید، بلند شدن و راه رفتن در حین بهبودی بسیار مهم است. با این حال، شما همچنین باید از بلند کردن وزن بیش از 15 تا 20 پوند به مدت دو تا شش هفته پس از درمان خودداری کنید.

رژیم غذایی محدود: پس از جراحی چاقی، شما به مدت دو تا سه هفته پس از درمان در رژیم غذایی کاملاً مایع یا پوره قرار خواهید گرفت. سپس به تدریج و با دقت غذاهای نرم و سپس جامد را به رژیم غذایی خود وارد می کنید و باید تغییرات دائمی در عادات غذایی خود ایجاد کنید.

تغییر عادات غذایی: پس از جراحی کاهش وزن، باید به داشتن ظرفیت معده و گوارش کمتر عادت کنید. خوردن بیش از حد یا خیلی سریع می تواند شما را بیمار یا شروع به استفراغ کند. شما باید سالم غذا بخورید و آهسته پیش بروید و از خوردن میان وعده خودداری کنید. عادات غذایی خوب کمک زیادی به حفظ مزایای درمان می کند.

چکیده مطلب

جراحی چاقی، جراحی کاهش وزن و لیپوساکشن هر دو می توانند چربی را از بدن شما پاک کنند، اما تفاوت های اساسی وجود دارد. اولی مجموعه‌ای از درمان‌ها است که شامل تغییر ظرفیت گوارشی شما برای ترویج کاهش وزن در موارد چاقی و شرایط مرتبط است. در مقابل، دومی یک روش زیبایی است که محتوای چربی را در قسمت‌های خاصی از بدن حذف می‌کند. اساسا، جراحی معده برای افرادی که چاق تشخیص داده شده اند مناسب است. در حالی که لیپوساکشن اغلب مناسب افرادی است که به وزن ایده آل خود نزدیک تر هستند.

بسیاری به دنبال لیپوساکشن برای کاهش وزن به عنوان یک راه حل هستند، به خصوص اگر رژیم غذایی موثر واقع نشده باشد. افرادی که چاق تشخیص داده شده اند، به دنبال جراحی چاقی برای کمک به دستیابی به وزن سالم تر، کاهش سطح گرسنگی، همراه با رژیم غذایی سالم و ورزش هستند.

در مقابل، لیپوساکشن یک راه حل آرایشی است که برای حذف سلول های چربی و کمک به کسانی که به وزن یا شکل ایده آل خود نزدیک تر هستند، طراحی شده است. در حالی که این روش ها ممکن است در ظاهر کاملاً مشابه به نظر برسند، اما تفاوت های اساسی دارند.

هر رویکرد مجموعه ای از کاربردها، مزایا و معایب خاص خود را دارد و هر دو ممکن است به دوره ها و بازیابی قابل توجهی نیاز داشته باشند. اگرچه خطر عوارض وجود دارد، اما به طور کلی در ایجاد تغییرات پایدار موثر هستند، به خوبی قابل تحمل و ایمن هستند. برای بسیاری، این درمان ها به شروع تغییرات مثبت و دائمی در سلامت روحی و جسمی کمک کرده است.

برگرفته شده از:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *