,

عمل لیپوساکشن چیست؟ خطرات وعوارض احتمالی ساکشن چربی بدن

عمل لیپوساکشن چیست؟

جراحی پلاستیک زیبایی اندام لیپوساکشن که با نام لیپوپلاستی نیز شناخته می شود، یک روش عمل پیکرتراشی بدن است که شامل برداشتن یا ساکشن چربی اضافی از نواحی خاصی از بدن می شود. این روش معمولاً برای کانتور کردن شکم، پهلو،  باسن، ران ها، زانو، بازو و سایر نواحی که رژیم غذایی و ورزش به تنهایی موفقیت آمیز نبوده است، استفاده می شود. عمل لیپوساکشن یک عمل جراحی زیبایی محبوب است که می تواند به افراد کمک کند تا فرم بدنی باریک تر و متناسب تر یا به اصطلاح ساعت شنی داشته باشند.

لیپوساکشن یک عمل زیبایی است که چربی هایی را که به نظر نمی رسد از طریق رژیم غذایی و ورزش خلاص شوید، از بین می برد. ساکشن چربی یک عمل جراحی زیبایی است که بافت های چربی ناخواسته را از بدن شما به طور دائم حذف می کند. این روش به شما فرم بدنی صاف تری می دهد. هرچند با عمل لیپوساکشن، به علت برداشتن بافت های چربی، تا حدی شاهد کاهش وزن خواهید بود اما به شکل تخصصی، این عمل یک روش برای کاهش وزن چشمگیر نیست.

عمل لیپوساکشن برای کدام نواحی بدن قابل استفاده است؟

جراح پلاستیک، تکنیک های لیپو ساکشن را برای کاهش رسوبات چربی موضعی در نواحی زیر انجام می دهد:

عمل لیپوپلاستی را می توان به تنهایی یا همراه با سایر روش های جراحی پلاستیک مانند لیفت صورت، کوچک کردن سینه یا ابدومینوپلاستی انجام داد.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای ساکشن چربی هستند؟

عمل زیبایی لیپو ساکشن یک روش کاملا فردی است. شما باید این کار را برای خودتان انجام دهید، نه برای برآورده کردن خواسته های دیگران یا تلاش برای مطابقت با هر نوع تصویر ایده آل. اگر از رسوبات چربی اضافی – واقع در هر نقطه از بدن – که به رژیم غذایی یا ورزش پاسخ نمی دهند اذیت می شوید، لیپوساکشن ممکن است برای شما مناسب باشد.

در صورتی می توانید عمل مکش چربی بدن را انجام دهید که:

 • رژیم غذایی و ورزش را برای چندین سال امتحان کرده اید وچربی نواحی خاصی از بدن شما به این روش ها از بین نمی روند.
 • می خواهید برآمدگی های چربی روی بدن خود را صاف کنید.
 • می توانید چهار تا شش هفته را به بهبودی بدن خود پس از جراحی اختصاص دهید.

کاندیداهای ایده آل برای ساکشن لیپوی بدن عبارتند از:

 • بزرگسالان نه خیلی چاق، که دارای پوستی سفت، کشسان و تون عضلانی خوبی هستند
 • افرادی که بیماری کنترل نشده یا خطرناک برای جراحی را که می تواند روند بهبودی را مختل کند، نداشته باشند. مانند بیماری قلبی، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف
 • اشخاصی که قادر به ترک سیگار و دخانیات به مدت موردنظر جراح را داشته باشند.
 • افرادی با دیدگاه مثبت و اهداف مشخصی و منطقی برای کانتورینگ بدن

آیا لیپوساکشن می تواند به چاقی کمک کند؟

لیپوساکشن راه حلی برای کاهش وزن زیاد نیست و اضافه وزن بالا یا چاقی را درمان نمی کند. اکثر افراد برای برداشتن چربی های ناخواسته از قسمت های خاصی از بدن خود، این روش را انتخاب می کنند.

بدن هر کسی منحصر به فرد است. ممکن است از یک رژیم غذایی مغذی پیروی کنید و به طور منظم ورزش کنید، اما همچنان در کاهش وزن مشکل دارید. اگر اضافه وزن دارید، با یک مشاوره تغذیه یا جراح عمومی در مورد گزینه های درمانی کاهش و ثبات وزن صحبت کنید تا به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند.

کاری که عمل ساکشن چربی نمی تواند انجام دهد.

ساکشن چربی، درمانی برای چاقی یا جایگزینی برای رژیم غذایی مناسب و ورزش نیست. برای این منظور میتوان از جراحی هایی مانند بای پس معده یا اسلیو معده کمک گرفت. لیپوساکشن برای افرادی که مقداری چربی اضافی دارند نتیجه خوبی دارد. اگر پوستی سفت و الاستیک داشته باشید، نتایج بهتری خواهید داشت. پوست شل و آویزانی که ناشی از علائم کشش، کاهش وزن یا پیری طبیعی باشد، نیز با عمل لیپو تغییر شکل نخواهد داد. ممکن است برای برداشتن و سفت کردن پوست اضافی به جراحی ابدومینوپلاستی نیاز داشته باشید.

لیپو ساکشن به تنهایی نمی تواند پوست شل و افتاده را بهبود بخشد. این امر پس از کاهش وزن قابل توجه رایج است. اگر هدف شما خلاص شدن از شر پوست شل است، ممکن است پزشک شما عمل لیپوساکشن همراه با عمل ابدومینوپلاستی شکم برای برداشتن پوست اضافی را توصیه کند.

عوارض لیپوساکشن چیست؟

جراحی لیپوی بدن سابقه ایمنی خوبی دارد. خطرات لیپوساکشن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خطرات بیهوشی
 • کبودی
 • تغییر در احساس پوست در صورتیکه طولانی مدت شود
 • آسیب به ساختارهای عمیق تر مانند اعصاب، عروق خونی، ماهیچه ها، ریه ها و اندام های شکمی
 • آمبولی چربی (زمانی که تکه های ریز چربی جدا می شوند و جریان خون را مسدود می کنند)
 • سوختگی از ابزار
 • حذف ناهموار چربی
 • انباشته شدن مایعات (تشکیل حفره های مایع زیر پوست)
 • عفونت
 • خطوط نامنظم یا عدم تقارن
 • نیاز به جراحی تجدید نظر
 • بهبود ضعیف زخم
 • مواج شدن یا شل شدن پوست، بدتر شدن سلولیت
 • تورم

گاهی اوقات ممکن است روش های ثانویه برای کاهش پوست اضافی توصیه شود. در هرصورت، برای ساکشن مقادیر زیاد – معمولاً بیش از پنج لیتر چربی – ملاحظات خاصی لازم است. نواحی کوچکتر از بین بردن چربی شامل یک روش کوتاه تر با کمترین خطر است.

مزایای عمل لیپوساکشن چیست؟

مزایای لیپو ساکشن عبارتند از:

 • راه حلی برای حذف نواحی سرسخت چربی از بدن شما که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهند.
 • فرم بدن صاف‌تری داشته باشید تا قادر به پوشیدن لباس ها و تیپ های بیشتری باشید.
 • حداقل مقدار جای زخم بعد از عمل.
 • در برخی از روشهای تخلیه چربی مانند لیپوست چربی خارج شده قابل استفاده است و می تواند آن را به نواحی دیگر بدن تزریق کرد. مانند تزریق چربی به باسن برای لیفت باسن برزیلی.

مراحل انجام لیپوساکشن

عمل لیپوپلاستی یک روش جراحی است که از یک لوله فولادی ضد زنگ توخالی به نام کانولا استفاده می کند که از طریق برش های کوچک در پوست وارد می شود. سپس از کانولا برای مکش چربی های ناخواسته از نواحی خاصی از بدن مانند شکم، باسن، ران ها و باسن استفاده می شود. مدت زمان انجام عمل لیپوساکشن به میزان چربی در حال برداشتن جراح و تعداد نواحی تحت درمان بستگی دارد.

مرحله 1 – بیهوشی

قبل از عمل لیپو ساکشن، پزشک به شما بیهوشی می دهد. ممکن است بیهوشی موضعی (فقط در ناحیه جراحی) یا بیهوشی عمومی (که شما را به خواب می برد) داشته باشید. بیهوشی باعث می شود که در طول عمل احساس درد نکنید.

مرحله 2 – برش

عمل لیپوساکشن از طریق برش های کوچک و نامحسوس انجام می شود. ابتدا بی حسی موضعی رقیق شده برای کاهش خونریزی و ضربه تزریق می شود. سپس یک لوله نازک توخالی یا کانولا از طریق برش ها وارد می شود تا با استفاده از یک حرکت کنترل شده عقب و جلو، چربی اضافی شل شود. سپس با استفاده از یک خلاء یا سرنگ جراحی که به کانول متصل است، چربی خارج شده از بدن ساکشن می شود. هنگامی که جراح شما، کار را تمام کرد، محل برش را با بخیه هایی که قابل حل یا غیر قابل حل هستند می بندد.

مرحله 3 – نتایج را ببینید

پس از کاهش تورم و احتباس مایعات که معمولاً پس از عمل ساکشن چربی تجربه می‌شود، خطوط بهبود یافته بدن شما آشکار خواهد شد. با ادامه تمرینات رژیم غذایی سالم و تناسب اندام، از دست دادن بافت چربی اضافی باید به طور دائم حفظ شود. با این حال، افزایش وزن قابل توجه می تواند نتایج را تغییر دهد.

تصویر عمل لیپوساکشن قبل و بعد همراه با مراحل انجام عمل لیپو
مراحل انجام عمل لیپوساکشن همراه با تصویر

روش های ساکشن چربی

انواع مختلفی از روش های لیپوساکشن برای دستیابی به اهداف مختلف درمان شما وجود دارد. برخی از انواع آن عبارتند از:

 • لیپوساکشن به کمک ساکشن: در جراحی ساکشن سنتی، یک کانول در زیر پوست قرار داده می شود تا چربی تجزیه شود. یک خلاء با فشار بالا روی کانولا اعمال می شود تا چربی از بدن خارج شود. در این روش، از قدرت یک کانول ارتعاشی برای شکستن چربی های سرسخت به قطعات کوچکتر استفاده می شود و حذف آن را آسان تر می کند.
 • جراحی لیپو ساکشن با کمک اولتراسوند (UAL): جراح شما از انرژی اولتراسونیک، از طریق یک میله فلزی که در زیر پوست شما قرار داده شده است، استفاده می کند تا چربی شما را قبل از برداشتن آن از بدن شما مایع کند.
 • لیپو ساکشن ویزر (VASER): لیپوساکشن VASER از یک ابزار فولادی ضد زنگ (کانولا) با شیارها و امواج اولتراسوند استفاده می کند تا به راحتی شکسته شده و بافت های چربی و چربی را از بدن شما خارج کند. این یک نوع UAL است.
 • عمل لیپوساکشن با کمک برق (PAL): لیپوساکشن برقی ازلوله کانولا استفاده می کند که روی چربی شما به جلو و عقب حرکت می کند تا آن را تجزیه کند. کانولا برداشتن چربی را برای جراح شما آسان‌تر می‌کند و این روش دقیق‌تر است.
 • لیپوساکشن با کمک لیزر: جراح شما از نورهای لیزر قوی، بر روی یک لوله کوچک و انعطاف پذیر (فیبر) برای تجزیه و مایع کردن چربی شما استفاده می کند تا برداشت آسان شود. لیپوساکشن با کمک لیزر فقط به یک برش کوچک در پوست شما برای انجام این عمل نیاز دارد. لیپوساکشن با کمک لیزر مشابه UAL است، با این تفاوت که از لیزر برای حل کردن چربی استفاده می کند.
 • لیپوساکشن تامیسنت Tumescent: لیپوساکشن به کمک آب از جریان تحت فشار نمک برای شل کردن سلول های چربی استفاده می کند. در لیپوساکشن تامی سنت، جراح شما محلول نمک (آب نمک) را به نواحی دارای چربی شما تزریق می کند. این مخلوط حاوی داروهایی مانند اپی نفرین است که رگ های خونی شما را کوچک می کند. این محلول به جراح شما کمک می کند تا به راحتی چربی را حذف کند و از دست دادن خون را کاهش دهد. گاهی اوقات داروهای دیگری برای تسکین درد گنجانده می شود.

سوالات متداول لیپوساکشن

پس از لیپوساکشن چه نتایجی را باید انتظار داشته باشم؟

نتایج عمل ساکشن چربی، به شرط حفظ وزن ثابت و تناسب اندام عمومی ماندگار خواهد بود. با بالا رفتن سن، طبیعی است که استحکام خود را از دست بدهید، اما بیشتر بهبودی شما باید نسبتاً دائمی باشد. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا تورم به طور کامل از بین برود. هنگامی که تورم و احتباس مایعات که معمولاً پس از عمل تجربه می‌شود، فروکش کند، کانتور بدن بهبود یافته شما آشکار خواهد شد.

آیا افراد مسن می توانند عمل ساکشن چربی انجام دهند؟

سن، معمولاً عاملی نیست که جراح شما باید در مورد عمل لیپوساکشن در نظر بگیرد. با این حال، افراد بالای 65 سال ممکن است پوستی شل شده داشته باشند یا خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده باشد.

آیا عمل لیپوساکشن برای مردان نیز قابل انجام است؟

آره. افراد چه زن چه مرد، می توانند تحت عمل لیپوپلاستی قرار گیرند. حتی برای مردان، جراح ممکن است لیپو ساکشن را برای درمان برخی از انواع ژنیکوماستی یا بزرگ شدن بافت پستان مردانه توصیه کنند.

آیا نتایج ساکشن چربی بدن دائمی هستند؟

سلول های چربی به طور دائم برداشته می شوند. اما می‌توانید با سلول‌های چربی جدید که معمولاً به نواحی مختلف بدن می‌روند، دوباره وزن خود را افزایش دهید و در نتیجه عمل تاثیر بگذارید. برای حفظ اندام جدید خود پس از جراحی، رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و لبنیات کم چرب را دنبال کنید. و به طور منظم ورزش کنید.

آیا عمل لیپوساکشن تحت پوشش بیمه است؟

از آنجایی که لیپو ساکشن یک عمل زیبایی است، بیمه ها آن را پوشش نمی دهند. با شرکت بیمه و جراح خود در مورد هزینه ها و گزینه های پرداخت صحبت کنید.

دکتر حمید رضوانی، دکتر جراح زیبایی شکم و سینه

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید. با شما تماس میگیریم.

 • شماره همراه خود را با اعداد انگلیسی وارد نمایید

منابع:

8 پاسخ
 1. ریحانه سادات گفته:

  دکتر اگر قصد بارداری برای 4 سال دیگر داشته باشم، عمل لیپو مشکلی ایجاد نمیکنه؟ یا بعد از زایمان برگشت نداره؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *