,

تفاوت بین لیپوماتیک و لیپوساکشن چیست؟

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

برای بررسی فرق لیپوماتیک با لیپوساکشن باید درنظر داشته باشید که، علیرغم این واقعیت که لیپوماتیک شبیه لیپوساکشن است، تکنولوژی مورد استفاده در لیپوماتیک بسیار متفاوت است. لیپوماتیک روشی پیشرفته برای از بین بردن چربی اضافی از نواحی خاصی از بدن برای تغییر شکل یا اصلاح آن است. اما تفاوت عمده این دو در این است که لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن باعث آسیب بافتی کمتر، یکنواختی چربی زیر پوست، ظاهری ظریف تر و ماندگاری بیشتر پوست می شود. با توجه به دلایلی که در بالا ذکر شد، به جرات می توان گفت که امروزه اکثر افراد لیپوماتیک را به لیپوساکشن ترجیح می دهند.

دکتر حمید رضوانی بهترین جراح پیکر تراشی در تهران هستند
دکتر حمید رضوانی؛ جراح انواع عملهای پیکرتراشی(لیپوست، ابدومینوپلاستی، فرم دهی و تزریق چربی باسن و پروتز و لیفت سینه و ..) در تهران هستند.

“تجربه و دانش تخصصی دکتر حمید رضوانی در امر جراحی پیکر تراشی و زیبایی اندام، باعث رضایت بیماران از انتخاب ایشان بوده است.”

جهت مشاوره تماس بگیرید.

لیپوماتیک یا لیپوساکشن؟

اصطلاح لیپوماتیک به معنای کاهش وزن، پرکردن و تغییر شکل نواحی خاصی از بدن با برداشتن رسوبات چربی اضافی یا انتقال آنها به نواحی مورد نظر است. برای لیپوماتیک، پزشک معمولاً از بیهوشی استفاده می کند. با حرکات ارتعاشی، بافت های چربی را بدون برش و خونریزی از بدن خارج می کند. هدف از این جراحی تغییر اندازه و شکل بدن است. در یک جلسه مقدار زیادی چربی از بدن خارج می شود و 3 تا 7 روز طول می کشد تا بهبود یابد. لیپوماتیک به طور کلی با تکنیک های دیگری مانند لیفت سینه، ماموپلاستی کاهشی، ابدومینوپلاستی یا جراحی های پلاستیکی مشابه برای نتایج طبیعی و بهتر ترکیب می شود. لیپوماتیک درمان چاقی نیست زیرا فقط بر روی اصلاح خطوط بدن و کاهش وزن تمرکز دارد.

با این حال، اگر به دنبال کاهش وزن هستید، جراحی های چاقی مانند بالون، اسلیو معده و جراحی معده راه هایی برای درمان چاقی و کاهش وزن هستند.

ناگفته نماند که لیپوماتیک برای افراد چاق با درصد چربی بدن بالا جواب نمی دهد. به عبارت دیگر، این روش فقط برای کسانی مناسب است که BMI (شاخص توده بدنی) کمتر از 30 دارند. زیرا این روش شکل بدن این افراد را به طور چشمگیری تغییر نمی دهد. برای اطمینان بیشتر یا راه حل جایگزین حتما با جراح لیپوماتیک خود مشورت کنید. برای کسانی که شرایط واجد هستن، این روش می تواند به طور معجزه آسایی در کاهش چربی اضافی بدن موثر باشد و تفاوت قابل توجهی در ظاهر آنها ایجاد کند. بنابراین، توجه داشته باشید که لیپوماتیک روش مناسبی برای کاهش وزن زیاد نیست! ما آن را فقط به کسانی توصیه می کنیم که می خواهند با حذف چربی های اضافی، به بدن خود فرم دهند و لاغرتر به نظر برسند.

برای درک بهتر موضوع یک مثال می زنم. فرض کنید مشکلاتی با شکم، باسن یا چربی های پهلو دارید، اما به چند دلیل نمی توانید ورزش کنید و به دنبال راه حلی غیر سنتی به عنوان راهی برای سوزاندن چربی هایی هستید که روی اعصاب شما وارد شده است. در این صورت می توانید جراحی لیپوماتیک را انتخاب کنید تا زودتر به نتیجه برسید. اما، همانطور که اشاره کردیم، اگر تجمع چربی بدن شما خیلی زیاد باشد، این کار آسانی نیست که این وضعیت را با جراحی لیپوماتیک مدیریت کنید. از آنجایی که درصد چربی بدن بیشتر از مقداری است که جراحی لیپوماتیک می توانست کمک کند. بنابراین، شما باید منطقی تر باشید و انتظار زیادی از عمل لیپوماتیک نداشته باشید.

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک

قبل از اینکه به روش لیپوماتیک بپردازیم، باید بگوییم که لیپوماتیک و لیپوساکشن از جهاتی شبیه هم هستند. اما تفاوت این است که در جراحی لیپوساکشن از یک برش کوچک در نزدیکی ناحیه مورد نظر استفاده می شود. سپس چربی اضافی با یک خلاء قوی روی یک لوله باریک بیرون کشیده می شود. در حین جراحی به ماهیچه ها و رگ های خونی آسیبی نمی رسد. در صورت لزوم می توان از بی حسی موضعی به عنوان بخشی از روش لیپوساکشن مخصوص قسمت خاصی از بدن استفاده کرد. در حین جراحی حالت موقت بیهوشی ایجاد می شود. بسته به میزان چربی برداشته شده، این روش می تواند چندین ساعت طول بکشد که معمولاً بین یک تا چهار ساعت است. شب ماندن در بیمارستان ممکن است برای اطمینان از کم آبی بدن یا شوک به دلیل از دست دادن مایعات ضروری باشد.

این در حالی است که در روش لیپوماتیک از صدای مادون صوت استفاده می شود که آن را از لیپوساکشن متمایز می کند. با استفاده از فناوری اولتراسونیک، سلول ها شکسته می شوند. با استفاده از چرخش و ارتعاش، یک لوله کانولا بافت های چربی داخل را از بین می برد. نه عروق و نه سلول های چربی در اثر این حرکات آسیب نمی بینند. با استفاده از این فناوری می توان سلول های چربی را به طور کامل بدون هیچ آسیبی برداشت. اما نکته جالب در پیکرتراشی لیپوماتیک این است که امکان استفاده مجدد از سلول‌های چربی موجود در لیپوماتیک برای پر کردن برخی از نواحی بدن مانند سینه، صورت، لب‌ها و غیره وجود دارد. پزشک می‌تواند سلول‌های چربی را در صورت لزوم به نواحی دیگر تزریق کند.

لیپوساکشن در مقایسه با لیپوماتیک، چربی بیشتری از بدن خارج میکند، در حالی که لیپوماتیک در مناطق کوچکتر و هدفمندتر استفاده می شود.عمل پیکر تراشی لیپوماتیک نتایج دقیقی را ارائه می دهد، در حالی که لیپوساکشن اینطور نیست.

خطرات لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن

با این اوصاف، مزیت لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن چیست؟ شکی نیست که جراحی لیپوماتیک عوارض و خطر کمتری نسبت به جراحی لیپوساکشن دارد. به عنوان یکی از تفاوت های لیپوساکشن و لیپوماتیک، لیپوماتیک خطر کمتری در از دست دادن خون و زخم دارد، زیرا از روش متفاوت و تکنولوژی جدیدتری استفاده می کند. علاوه بر این، زمان بهبودی در این روش بسیار کمتر است. بسته به مقدار چربی که باید برداشته شود، این روش معمولاً دو تا سه ساعت طول می کشد. بنابراین، نباید نگران خطرات لیپوماتیک باشید. از آنجایی که از فناوری جدیدی استفاده می کند که در طول مکش چربی، به بافت های بدن آسیبی نمی رساند. در این روش معمولا افراد در مقایسه با روش لیپوساکشن سریعتر بهبود می یابند و درد کمتری را احساس می کنند.

عوارض لیپوماتیک

اگرچه در مورد خطر کم جراحی لیپوماتیک صحبت کردیم، اما به این معنی نیست که این روش ها بدون عوارض هستند. هر ادعایی بر خلاف آن دروغ است زیرا همیشه عوارض جانبی به دنبال چنین روش هایی وجود دارد. عوارض جانبی لیپوماتیک می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. قبل از انجام این جراحی، بهتر است از برخی از آنها آگاه باشید یا تا حد امکان از پزشک خود اطلاعات کسب کنید. به عنوان مثال، اگر به هر دارویی حساسیت دارید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. می توانید مطمئن باشید که پزشک شما نتایج آزمایش شما را بررسی خواهد کرد، اما باید او را در مورد هر چیزی که نیاز دارید با پزشک خود در میان بگذارید، اطلاع دهید.

دکتر حمید رضوانی، دکتر جراح زیبایی شکم و سینه

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید. با شما تماس میگیریم.

مزایای جراحی لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن

مزیت اصلی جراحی لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن را که در مقایسه با لیپوساکشن جراحی کم خطر بود، قبلاً مورد بحث قرار دادیم، اما جراحی کم خطر تنها مزیت این روش نیست که می توانید روی آن حساب کنید، این روش مزایای دیگری نیز نسبت به لیپوساکشن دارد. نتیجه زیباتر و رضایت بخش تری دارد و به شما کمک می کند تا در مقایسه با روش های سنتی جراحی آسان تر و امیدوارکننده ای داشته باشید. چند مورد دیگر نیز وجود دارد که می توان به آنها توجه کرد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • درد کمتر
  • کبودی های آسیب زای کمتر
  • دوره نقاهت کوتاهتر
  • زمان جراحی کمتر
  • دقت بالاتردستگاه
  • کسب ظاهری صاف و یکدست

خلاصه مطلب

بسیاری از افراد جراحی لیپوماتیک را با لیپوساکشن اشتباه می گیرند و تصور می کنند که آنها یکی هستند. اما می توان گفت که جراحی لیپوماتیک با استفاده از تکنولوژی جدید بسیار ایمن تر و کم دردتر از روش سنتی لیپوساکشن است. لیپوساکشن برای کانتورینگ و لاغری بدن استفاده می شود، در حالی که عمل پیکرتراشی با لیپوماتیک بیشتر برای فرم دادن به بدن و عضلات استفاده می شود.

در لیپوماتیک زمان نقاهت بسیار کمتر است و بسیاری از افراد حاضر به استفاده از این جراحی برای برداشتن چربی از قسمت های خاص بدن خود هستند. با این حال، همانطور که ما بحث کردیم، ممکن است خطرات خاص خود را داشته باشد، همانطور که در بالا توضیح داده شد. بنابراین، بهتر است برای آگاهی از خطرات احتمالی با پزشک خود مشورت کنید.

منابع:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *