,

سروما بعد از عمل لیپوماتیک

سروما چیست؟

سروما مجموعه ای از مایع (مایع لنفاوی) در ناحیه ای است که عمل لیپوماتیک در آن انجام شده است. سروما قسمت مایع زرد رنگ خون است که پس از حذف گلبول‌های قرمز (که اکسیژن را به بافت‌های بدن منتقل می‌کنند) و گلبول‌های سفید خون (که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند) باقی می‌ماند. سروما معمولا پس از لیپوماتیک ایجاد می شود. عارضه جدی نیست. بدون درمان، سروما معمولاً به آرامی طی چند هفته برطرف می شود. اما جراحان ترجیح می دهند برای جلوگیری از خطر عفونت و همچنین برای کمک به بهبود پوست به بهترین شکل ممکن، آن را تخلیه کنند. هرچه چربی بیشتری برداشته شود، احتمال ابتلا به سروما بیشتر می شود.

آیا لیپوماتیک باعث ایجاد سروما می شود؟

تجمع مایع پس از عمل لیپوماتیک، نتیجه ترومای جراحی است که باعث آسیب یا تخریب عروق لنفاوی داخل بافت چربی مورد نظر می شود. رگ‌های لنفاوی، ساختارهای لوله‌ای کوچک و دیواره‌ای نازک هستند که در سرتاسر بدن قرار گرفته‌اند و عملکرد ویژه تخلیه بافت‌های مایعاتی را دارند که از رگ‌های خونی مویرگی به بیرون نشت می‌کنند. این شرایط باعث ایجاد سروما پس از لیپوماتیک می شود. متأسفانه، سروما یک مشکل شایع پس از لیپوماتیک است. کانول های لیپوماتیک مقدار قابل توجهی آسیب ایجاد می کنند که به عروق خونی و همچنین عروق لنفاوی ظریف آسیب می رساند. بدون عروق لنفاوی برای تخلیه مایع لنفاوی بیش از حد، مایع در فضاهای حفاری شده در چربی ایجاد شده توسط فرآیند لیپوماتیک جمع می شود.

چگونه می توان از سروما جلوگیری کرد؟

بیشتر جراحان لیپوماتیک مانند دکتر حمید رضوانی، ماساژ تخلیه لنفاوی را توصیه می کنند و نحوه انجام آن را به شما آموزش می دهند، همچنین سوراخ های لیپوماتیک را بخیه نمی کنند و آنها را برای تخلیه باز نگه می دارند و در نهایت پوشیدن گن تا حد زیادی می تواند کمک کننده باشد.

باید توجه داشته باشید که بعد از لیپوماتیک، ورم ناحیه جراحی شده هر روز بهتر و کوچکتر می شود، اما حدود 2 هفته بعد از عمل اگر متوجه تورم جدیدی شدید، یعنی احتمال سروماهای بیشتر؛ حتما به جراح خودتان مراجعه کنید.

آیا گن های مخصوص لیپوماتیک از ایجاد سروما جلوگیری می کنند؟

لباس های فشرده یا همان گن ها، می توانند به جلوگیری از ایجاد سروما کمک کنند. پوشیدن گن، هم تعداد و هم اندازه سروماها را کاهش می دهند.

برگرفته شده از

https://look-younger.net/seroma

همین حالا برای مشاوره اقدام کنید👇

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *