,

عوارض تزریق چربی به باسن

گاهی کسی که قصد برجسته کردن باسن را دارد، به دلیل عوارض تزریق چربی باسن از طرف جراح منع می‌شود. این عوارض بسیار ناچیز و کم اهمیت هستند؛ به همین دلیل معمولا این شرایط کم اتفاق می‌افتد. با این حال نیاز به مشاوره توسط پزشک قبل از تصمیم گیری لازم است. تزریق چربی به باسن هم مانند هر عمل جراحی دیگری نکات منفی و مثبت دارد.

در این مطلب قصد داریم از مزایا و معایب عمل تزریق چربی به باسن برای بزرگ و حجیم کردن آن بگوئیم.

چرا عمل زیبایی و تزریق چربی انجام میدهیم؟

سن، ژنتیک، کم تحرکی و بیماری های خاص، عواملی هستند که می توانند بر روی تناسب اندام فرد تاثیر منفی بگذارند. یکی از اعضای بدن که خصوصا در بانوان می تواند زیبایی اندام را تحت الشعاع قرار دهد باسن است. درنتیجه ضعف ماهیچه‌های این ناحیه، افتادگی باسن به سراغ شما خواهدآمد و علاوه بر دردهای فیزیکی، گاها فشار روانی شدیدی هم بر شما تحمیل خواهدکرد.

ظاهر نامطلوب به راحتی اعتماد به نفس و رضایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اما گاهی سوالی که پیش می آید این است که آیا جراحی های زیبایی اندام ارزشش را دارند؟

هر کدام از عمل‌های زیبایی مانند پیکرتراشی، انواع جراحی‌های زیبایی سینه و فرم‌دهی و تزریق چربی باسن، عوارض، مزایا و معایبی دارند. بسیاری از آنها با انتخاب پزشک متبحر و مشاوره قبل از جراحی قابل پیشگیری هستند. یکی از محبوب ترین عمل‌های زیبایی باسن، تزریق چربی باسن است.

تزریق چربی باسن برزیلی یا BBL چیست؟

قبل از بررسی عوارض تزریق چربی به باسن، درباره روش انجام این تزریق، توضیحی کوتاه میدهیم. لیفت باسن برزیلی روشی از جراحی زیبایی اندام است. دراین عمل ابتدا جراح چربی را از ناحیه‌ای از بدن بیمار که چربی اضافه دارد، با لیپوساکشن خارج می‌کند. بعد از سانتریفیوژ کردن و خالص سازی چربی، آن را با روش های خاصی در باسن تزریق میکند. بنابراین چربی تزریقی، از چربی های بدن خود بیمار است. به همین دلیل به این جراحی ترانسفر چربی به باسن یا انتقال چربی هم گفته می شود.

هدف از این جراحی، به صورت کلی لیفت دادن باسن، خوش فرم و بزرگ کردن اندازه باسن است. این روش ظاهر و احساس طبیعی تری نسبت به ایمپلنت یا پروتز باسن خواهد داشت.

مزایای تزریق چربی باسن به روش برزیلی

گاهی از ترنسفر چربی برای لیفت باسن هم استفاده میشود. این مزیت برای همه افراد نمیتواند بطور مشابه باشد. افرادی که پوست مناسب و قابل انعطافی داشته‌باشند؛ با انتقال چربی به باسن هم حجم‌دهی و هم لیفت باسن را خواهند داشت. برخی از مزایای تزریق چربی باسن موارد زیر خواهد بود:

 • در این عمل شما چربی را از نواحی ناخواسته بدن خود خارج میکنید و به باسن خود انتقال می دهید. این کار باعث زیبایی دوچندان بدن شما خواهد شد و با یک تیر دو نشان را خواهید زد!
 • احتمال پس زده شدن چربی توسط بدن شما تقریبا صفر است و حساسیت را به حداقل می رساند.
 • جای اسکار و بخیه‌ای به جای نمی‌گذارد. بعد از دوهفته شما توانایی بازگشت به فعالیت های عادی و روزانه ی خود را خواهید داشت.

این عمل بسته به شرایط و وضعیت فرد، می تواند مزایای بیشتری هم برای او داشته باشد.

اما معایبی هم وجود دارد که برای یک انتخاب آگاهانه و هوشمندانه نیاز دارید کاملا از آن ها آگاه باشید. همیشه قبل از هر نوع جراحی زیبایی، به معایبی که در مقابل مزایای آن وجود دارد توجه کنید و سعی کنید مشاوره ای آگاهانه از پزشک، جراح و مشاور خود دریافت کنید. قبل از هر اقدامی باید قبل و بعد کیس ها و موارد جراحی پزشک موردنظرتان را کاملا بررسی کنید. همینطور در صورت امکان، نظر شخصی بیماران سابق او را جویا شوید.

 مطمئنا بهترین جراح برای شما، کسی است که ماهر و صادق باشد و صرفا به دنبال دریافت حق الزحمه جراحی و شهرت نباشد. شما تمامی این خصوصیات را می توانید از تجربه ی بیماران سابق جراح بفهمید.

معایب تزریق چربی باسن

ذکر این نکته ضروری است که لیفت باسن برزیلی یک روش جراحی است که مانند هر جراحی دیگری خطرات و عوارض احتمالی را به همراه دارد. عوارضی مانند عفونت، خونریزی، جای زخم، عدم تقارن، نکروز چربی و خطرات مرتبط با بیهوشی باشد. بنابراین، بسیار مهم است که یک جراح پلاستیک واجد شرایط و با تجربه را انتخاب کنید و قبل از تصمیم به انجام این عمل، در مورد خطرات و مزایای احتمالی صحبت کنید.

حالا اگر بخواهیم از معایب عمل تزریق چربی باسن بگیم، میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اول از همه درنظر بگیرید که تزریق چربی به باسن یک عمل جراحی می باشد. هرچقدر هم کم تهاجمی، آسان و کوتاه باشند؛ باز نیاز است بیهوشی عمومی دریافت کنید و در جاهایی از بدنتان جراحت به وجود بیاید. جراحی ها چه پلاستیک و زیبایی و چه درمانی، می توانند آسیب زننده باشند؛ اما با انتخاب جراح و تیمی مجرب و بیمارستانی با تجهیزات مناسب، این ریسک شما را تهدید چندانی نخواهد کرد.  
 • این جراحی فقط برای اشخاصی انجام خواهد  شد که در بدن خود به اندازه ی کافی چربی داشته باشند تا استخراج شود. پس افرادی با بدن بسیار لاغر نمی توانند آن را انجام دهند و باید پروتز باسن را جایگزین کنند که آن جراحی هم معایبی دارد و چندان توصیه نمی شود.
 • نتایج این جراحی کاملا دائمی نیست. درست است که در صورت حفظ رژیم صحیح و مناسب غذایی، تا مدت بسیار طولانی باسن هایی خوش فرم و زیبا خواهید داشت اما گفته می شود که در مواردی، تنها 50 الی 80 درصد از چربی های تزریق شده به همان صورت باقی خواهند ماند. انتظارات شما از این جراحی باید واقع بینانه و آگاهانه باشد.

مشکل ترنسفر باسن برای افراد شاغل

 • اگر شما شغل و یا حرفه ای دارید که ترک آن برای حداقل دوهفته غیرممکن است، این جراحی به هیچ وجه مناسب شما نیست. ذخایر چربی باسن درواقع به شما در نشستن صحیح و راحت کمک می کنند و زمانی که شما جراحی تزریق چربی به باسن را انجام دهید به علت زخم های ظریف و تزریقات حساس، نمی توانید تا حداقل دوهفته روی باسن خود بنشینید و بخوابید و حتی برخی فعالیت های روزانه ی شما تا مدتی هرچند کوتاه، دستخوش تغییر و توقف می شوند.
 • جذب دوباره ی چربی تزریق شده به بدن هم می تواند دردسرساز باشد.

عوارض عمل تزریق چربی به باسن

بعدازاینکه درباره مزایای و معایب این عمل گفتیم، لازم است بدانید عوارضی هم هستند که با دقت در انتخاب جراح و کلینیک میتوانید از آنها پیشگیری کنید. این عوارض هرچند به ندرت اتفاق بیفتند ولی میتوانند در نتیجه عمل و سلامتی شما تاثیرگذار باشند. لطفا نکات زیر با دقت بخوانید:

 • اگر جراح مناسب و مجربی برای این عمل انتخاب نکنید، احتمال آمبولی در شما وجود خواهد داشت. بیشتر از هر جراحی زیبایی و پلاستیک دیگری در دنیا، انجام نامناسب تزریق چربی باسن، باعث مرگ و میر افراد شده است که این افراد در رگ های خود مقداری زیادی چربی داشتند. امروزه این خطر با اصلاح روش های جراحی و تزریق، کمتر شده است اما هنوز هم بهترین راه، انتخاب بهترین جراح ممکن برای انجام این عمل حساس می باشد.
 • عفونت باسن هم یکی از عوارض شایع این عمل است که با تخلیه موضعی یا حتی مصرف دارو درمان خواهد شد.
 • سروما یا تجمع مایعات زیر سطح پوست بیمار، خونریزی شدید، لختگی خون در بدن فرد و نکروز یا مرگ بافت در بدن هم جزو عوارض ممکن این جراحی هستند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هرروزه هزاران فرد در سرتاسر جهان این جراحی را انجام می دهند و از بین این افراد، تنها درصد بسیار کمی این عوارض را تجربه می کنند. درواقع اگر شما سابقه بیماری ها، حساسیت ها و عادات خود را کاملا داشته باشید و در جلسات با جراحتان درباره ی این موارد صحبت کنید و از او بخواهید در جراحی شما به برایند مناسبی از خواسته و توانایی شما توجه کند، این عوارض به حداقل خواهند رسید.

اگر تردید و شکی در انجام یا عدم انجام این جراحی دارید؛ بهترین راه، مشورت با جراحی ماهر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *