,

آنچه باید در مورد لیفت باسن برزیلی بدانید

نکات مهم در مورد لیفت باسن برزیلی یا bbl

در سالهای قبل از 2015، لیفت باسن برزیلی (BBL) – که به عنوان پیوند چربی گلوتئال شناخته می شود – چنان پرخطر بود که حتی کسانی هم که با دنیای جراحی پلاستیک آشنایی نداشتند، از آمار نگران کننده مرگ و میر با این عمل زیبایی آگاه بودند.

دکتر جی پیتر، رئیس انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS) ، توضیح داده اند: «از داده‌هایی که از نتایج یک نظرسنجی در سال های گذشته به دست آمده بود، میزان بالای مرگ و میر در اثر تزریق چربی به باسن بسیار مورد توجه بود. بر اساس داده‌های نظرسنجی، به نظر می‌رسد که نرخ مرگ و میر به اندازه یک در 3000 بوده است که نرخ بسیار بسیار بالایی است.

بلافاصله پس از انتشار داده‌های شگفت‌انگیز 1 در 3000، ASPS با سایر سازمان‌های جراحی پلاستیک در سراسر جهان متحد شد تا یک کارگروه بین‌المللی برای بررسی مسائل ایمنی جدی ایجاد کند.

اما در طی چندسال گذشته، به لطف پژوهش های دقیق و آموزش جراحان پلاستیک و تکنیک های اصلاح شده جراحی، پیوند چربی گلوتئال به آرامی خود را به عنوان یک روش ایمن در دستان یک جراح واجد شرایط تثبیت کرده است.

در حالی که جراحی ترنسفر چربی به باسن به فرایند تکامل خود ادامه می‌دهد، بیماران باید بدانند، که این روشی است که با پیامدهای کشنده همراه بوده است.

عکس لیفت باسن برزیلی
نمونه انجام عمل لیفت باسن برزیلی

لیفت باسن برزیلی چیست؟

افزایش حجم در ناحیه باسن با استفاده از بافت چربی خود بیمار را BBL می نامند. در این روش با کمک مهارت جراح، باسن علاوه بر بزرگتر شدن فرم بهتری هم می گیرد.

بنا به این تعریف، این روش دو مرحله‌ دارد: لیپوساکشن یک ناحیه، اغلب شکم، پهلو، ران یا پشت، سپس چربی برداشته‌شده از این نواحی برای بهبود شکل و برجستگی به باسن تزریق می‌شود.

چه چیزی BBL را خطرناک می کند؟

BBL از روشی به نام انتقال پیوند چربی استفاده می‌کند که یک روش کاملا ایمن است. خطر BBL مختص ناحیه آناتومیکی است که چربی در آن تزریق می شود. وقتی چربی به باسن منتقل می‌شود، یعنی زمانی که جراحان «به مناطق خطرناک آناتومیکی وارد می‌شوند که در آن رگ‌های خونی زیادی وجود دارد و ورود چربی به جریان خون و به معنای واقعی کلمه مسدود شدن رگ‌های خونی بسیار آسان است».

گروه ایمنی بررسی عوارض عمل تزریق چربی به باسن کشف کرد که احتمال بروز عوارض در این جراحی بسیار بالاست که جدی ترین آنها شامل آمبولی چربی است. آمبولی چربی زمانی اتفاق می‌افتد که چربی‌ای که قرار است در باسن قرار گیرد، به‌جای آن به‌طور ناخواسته وارد سیستم وریدی می‌شود، و باعث ایجاد مجموعه‌ای از حوادث خطرناک در بدن می‌شود که می‌تواند منجر به مرگ شود.

اصلاح تکنیک جراحی و آموزش جراحان تا حدی بالایی از ورود چربی در خود عضله، جایی که این رگ های خونی بزرگ در معرض خطر هستند، جلوگیری کرد. به همین دلیل میزان مرگ و میر در حال حاضر تقریباً به اندازه عمل جراحی شکم است، یعنی یک در حدود 15000.

عوارض جدی، نادر اما فوری هستند

عوارض واقعاً شدید و تهدیدکننده زندگی، معمولاً یا در حین جراحی انتقال چربی باسن،  یا ظرف چند ساعت پس از عمل اتفاق می‌افتند. پس از عمل، ما می‌توانیم مواردی مانند عفونت یا آنچه را که ما به آن نکروز چربی می‌گوییم، ببینیم. اما پس از گذشت یک هفته، احتمال اینکه یک عارضه جدی و سیستمیک داشته باشید کمتر است.

بیماران پس از عمل انتقال چربی، مقداری حجم و چربی از دست خواهند داد

مانند تمام روش های پیوند چربی، همه چربی های تزریق شده در درازمدت باقی نمی مانند. جراحان تخمین می زنند که بین 20 تا 40 درصد چربی تزریق شده در طول فرآیند بهبودی جذب بدن می شود. همچنین به بیماران توصیه می کند که برای حفظ هر چه بیشتر بافت چربی تزریق شده “مدت زمان نشستن یا فشار مستقیم بر چربی پیوند شده را در طول دوره بهبودی به حداقل برسانند.

در حدود ماه سوم، خطر از دست دادن چربی کاهش می‌یابد و ظاهر باسن، همانگونه که هست خواهد ماند.

از پدهای مخصوص برای دوران ریکاوری استفاده کنید

دوران نقاهت و بهبودی BBL شبیه لیپوساکشن است. بیماران باید طبق تجویز پزشک جراح خود، لباس فشرده بپوشند، دوره نقاهت شامل درد خفیف تا متوسط همراه با مقداری کبودی و تورم است.

کم کردن فشار در آن ناحیه واقعاً مهم است. برای کاهش فشار بهترین کار استفاده از بالشتک فومی برای نشستن است.

هر شخصی فرد ایده آل برای عمل تزریق چربی به باسن نیست

از آنجایی که انجام موفقیت آمیزعمل BBL، مانند سایر روش‌های جراحی پلاستیک شرایطی دارد، انتخاب بیمار مناسب بسیار مهم است. یک کاندیدای ایده آل، بیماری است که انتظارات واقع بینانه ای در مورد نتایج داشته باشد. بیمار باید نسبتاً به وزن ایده آل خود نزدیک باشد و در سلامت کامل و غیرسیگاری باشد. افراد لاغر یا کسانیکه چربی اضافی برای خارج کردن در بدن خود ندارند نمی توانند این عمل را انجام دهند.

برای یافتن یک جراح پلاستیک واجد شرایط برای هر عمل زیبایی یا ترمیمی،حتما بادقت و با منطق و مدرک، پزشک خود را انتخاب کنید. یک نکته مهم که باید درنظر بگیرید این است که جراح پلاستیک زیبایی در مراکز معتبر جراحی کند و از استانداردهای سختگیرانه ایمنی و تعهدات اخلاقی پزشکی پیروی کند.

دکتر حمید رضوانی، دکتر جراح زیبایی شکم و سینه

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید. با شما تماس میگیریم.

  • شماره همراه خود را با اعداد انگلیسی وارد نمایید

https://www.plasticsurgery.org/