پروتز سینه

پروتز سینه
مهر ۱۳, ۱۳۹۵

پروتز سینه :

امروزه یکی از پرمتقاضی ترین و موفق ترین عمل های جراحی زیبایی در بین بانوان، پروتز سینه می باشد. بسیاری از بانوان عزیز بر این باور هستند که سینه هایشان کوچک است و یا اینکه جذاب نیست. برخی از خانم ها سینه هایی دارند که به طور کامل رشد نکرده و یااینکه به دنبال کاهش وزن و یا افزایش سن میزان قابل توجهی از اندازه و تیپیک سینه خود را از دست داده اند. جراحی سینه باعث بازگشت اعتماد به نفس در آنها می شود.
بانوی عزیزی که می خواهد عمل پروتز سینه برایش صورت گیرد، می تواند با کمک مشاور خود اطلاعات کافی را کسب کند و نوع جراحی سینه را انتخاب نماید، به طور مثال نوع،جنس و سایز پروتز و برش لازم جهت جایگذاری پروتز سینه را بداند و از مزایا و معایب انتخاب خود آگاه شود.

آیا جراحی پروتز سینه مطمئن و قابل اعتماد هستند؟پروتز سینه

جنس ماده پرکننده پروتز سینه و لایه بیرونی آن، سیلیکون می باشد. سیلیکون از ترکیب عناصری چون اکسیژن، هیدروژن و کربن ایجاد می شود. سیلیکون در ساخت لوازم آرایشی، محصولات غذایی و پروتزهای پزشکی استفاده می شود. تحقیقات زیادی پیرامون بیماری زا بودن پروتزهای سیلیکونی سینه انجام گرفته است و طبق این مطالعات می توان گفت هم اکنون هیچ مدرکی درجهت اینکه پروتزهای سیلیکونی سینه موجب افزایش سرطان می شود، وجود ندارد. همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که پروتزهای سینه موجب بیماری خودایمنی مانند آرتروماتوئید می شود. بی شک بسیاری از خانم ها در رابطه با این نوع عمل جراحی داستان های ترسناکی شنیده اند، مانند : (مسمومیت زایی سیلیکون و ایجاد بیماری خود ایمنی، بافت هم بندی پروتز که مرتبط به مهاجرت ژل می باشند.) بهتر است خاطر نشان کنیم که سازمان غذا و دارو در آمریکا (FDA) طبق تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که “هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ژل سیلیکونی که پروتز سینه با آن پر می شوند، ایمنی ندارند. اما مدارک کم و ناکافی برای اثبات ایمنی آن وجود دارد.”
در گذشته از ژل دائمی سیلیکون برای پر کردن چین و چروک ها به شکل تزریق استفاده می شد که این امر سال هاست ممنوع شده است. کارخانه های سازنده پروتز سیلیکون علاوه بر استحکام بخشیدن به جدار پروتزها، امروزه از پروتزهایی استفاده می کنند که درصورت آسیب به لایه خارجی، از هم جدا نشده و از محدوده خود تراوش نکنند.

 

بهترین اندازه سینه برای فرد؟

اکثر بانوان سایز سینه ی خود را بر اساس سایز سینه بندشان مشخص می کنند. با توجه به انواع و اندازه های مختلف پروتزهای سینه هر خانمی با توجه به نیاز و سلیقه ی خود میتواند از هر نوع پروتز سینه نیز استفاده نماید . بهترین معیار برای اندازه پروتز سینه این میباشد که عمل سینه به طور کلی به شما ظاهری زیبا تر و مناسب تر بدهد و مطابق با خواسته شما باشد . جراح پلاستیک در زمان مشاوره اندازه های سینه و قفسه ی سینه ی شما را اندازه گیری میکند تا مشخص سازد چه اندازه سینه ای برای شما بهتر و مناسب تر میباشد و بهترین را به شما توصیه نماید .

نکته مهمی که باید در مورد پروتز سینه گفته شود این است که عامل محدود کننده جهت انتخاب نوع و اندازه پروتز سینه ، فضای در دسترس در زیر سینه ی فرد متقاضی میباشد . بدین شکل که با بالا رفتن حجم هر نوع پروتز سینه ، پهنای آن هم نیز اضافه می شود . بنابراین اگر فرد پروتز سینه ای را که بیش از اندازه بزرگ میباشد انتخاب کند ، امکان دارد لبه ها و کناره های پروتز سینه از اطراف بافت سینه به ناحیه خارجی قفسه سینه بیرون زده و شاید تا گودی زیر بغل نیز ادامه پیدا کند .

 

نکاتی در رابطه با پروتز سینه :

سن مناسب برای انجام پروتز سینه 18 سالگی به بالا می باشد.
محل قرار گیری پروتز سینه در زیر عضلات و یا روی عضلات می باشد، که با توجه به آناتومی بدن و نظر فوق تخصص پلاستیک و سلیقه مراجعه کننده مشخص می شود.
نیمی از بیماران قبل از بارداری و دوران شیردهی تحت عمل قرار می گیرند و هیچ مشکلی در شیردهی ابراز نکرده اند، زیرا برش انجام شده کوچک است و پزشک سعی بر این دارد که میزان بهم ریختگی غدد شیری اطراف نیپل را حداقل ممکن برساند و پروتز در زیر بافت موثر شیردهی قرار می گیرد در نتیجه تغذیه کودک به راحتی انجام می شود.
عموما پروتزهای سینه که در زیر عضلات قرار می گیرند، تداخل کمتری در ماموگرافی ایجاد می کنند.
توصیه می شود استفاده ار هرنوع دارویی که حاوی آسپرین و ایبوپروفن، یا هرماده ای که منجر به کاهش وزن شود، حداقل دوهفته قبل از جراحی قطع شده و ویتامین هایی نظر ویتامین E حدود ده روز پیش از عمل استفاده نشود.
مدت بهبود بعد از عمل سینه بستگی به آناتومی بدن افراد مختلف متفاوت است اما بیشتر افراد پس از 1الی2 هفته قادر به انجام فعالیت های روزمره خود می باشند.

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی