,

مزایا و معایب ابدومینوپلاستی؛ عوارض عمل تامی تاک

عمل جراحی زیبایی شکم، ممکن است یک جراحی بسیار محبوب و کم عارضه باشد، اما ساده یا آسان نیست. عمل ابدومینوپلاستی، یک جراحی بزرگ است که باید تحت بیهوشی عمومی انجام شود، چند ساعت زمان می برد و دوران نقاهت چندین هفته ای دارد. در این میان، عوارض، مزایا و معایب ابدومینوپلاستی، هم ممکن است بر تصمیم شما بر انجام این عمل هم تاثیر بگذارد. جراحی شکم یکی از مواردی است که با استقبال زیادی روبه‌رو شده است و از همین رو تنوع بسیاری دارد. در این تنوع عمل ابدوی شکم، یکی از راهکارهای مورد استفاده است. روشی درمانی برای زیبایی شکم که مانند تمام روش‌های دیگر دارای برخی عوارض و معایب و مزایای منحصربه‌فرد خود است.

مزایا و معایب ابدومینوپلاستی
شناخت عوارض عمل ابدومینوپلاستی؛ مزایا و معایب عمل ابدو ومینی ابدو

در این مقاله، از عوارض ابدومینوپلاستی شکم سخن خواهیم گفت. پس از آن به مزایا، معایب و خطرات استفاده از این روش خواهیم پرداخت و نکات دیگری را نیز بیان خواهیم کرد. امید است با همراهی ما در این مقاله بتوانید از این اطلاعات، استفاده کنید و انتخاب خوبی داشته باشید.

مزایا و معایب ابدومینوپلاستی

از جمله عوارض بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی این است که علاوه بر جراحی و کاهش فاصله اضافی عضلات شکم، پوست بدن نیز کشیده شده و سفت می‌شود. موضوعی که برای افراد بسیاری پس از عمل‌های جراحی شکم دیگر معضل بوده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. با کشیده شدن پوست بدن در این عمل جراحی، افتادگی‌های پوست پس از زایمان و در اثر چاقی و لاغری نیز برطرف شده و فرد زیبایی پوست خود را دوباره بازمی‌یابد. این موضوع یکی از مزایای عمل جراحی ابدومینوپلاستی محسوب می‌شود.

معایب بالقوه ی ابدومینوپلاستی این است که یک جای زخم بزرگ ایجاد می کند؛ درست در سراسر خط بیکینی. برخی از زنان واقعاً آمادگی پذیرش اسکار را ندارند. در اکثر بیماران این اسکار محو می‌شود، اما هرگز ناپدید نمی‌شود. همچنین، پوست روی شکم از اعصابی که به آن حس می‌دهند جدا می‌شود، بنابراین اغلب با یک تکه بی‌حسی درست زیر ناف مواجه می‌شوید. برخی از زنان آن را بسیار ناخوشایند می دانند، اغلب این بی حسی موقتی است.

گاهی اوقات ممکن است مقداری ناهمواری در اسکار، یا مقداری عدم تقارن در فرم شکم ایجاد شود. اینها عوارض اصلی عمل ابدومینوپلاستی هستند، اما درصد ابتلا به این عوارض، با داشتن یه جراح خوب و رعایت نکات قبل و بعد عمل، بسیار ناچیز است.

این مزایا و معایب گفته شده برای ابدومینوپلاستی شکم فردبه‌فرد متفاوت بوده و ممکن است که برای برخی میزان سنگین ترازو به سمت مزایا و برای برخی دیگر به سمت معایب آن باشد!  همین نکته، دلیلی برای انتخاب یا عدم انتخاب این روش درمان چاقی برای افراد مختلف است.

عوارض ابدومینوپلاستی شکم

همان‌طور که تا به اینجا گفتیم، ابدومینوپلاستی شکم عوارضی را نیز به دنبال دارد. عوارضی که فردبه‌فرد ممکن است متفاوت باشد و با توجه به شرایط جسمی هر شخص، منحصربه‌فرد است. با این وجود، برخی از عوارض پس از جراحی ابدومینوپلاستی شکم در افراد بسیاری دیده می‌شود و به‌عنوان عوارض فراگیر این نوع از عمل جراحی لاغری شناخته می‌شود.

برخی از عوارض ابدومینوپلاستی شکم عبارت‌اند از:

 1. خونریزی
 2. عفونت
 3. از بین رفتن پوست
 4. به‌خوبی التیام نیافتن زخم
 5. تغییر رنگ پوست
 6. ورم طولانی‌مدت (درباره آب آوردن و ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی بیشتر بدانید.)
 7. عدم تقارن در بدن
 8. بی‌حسی یا سایر تغییرات در احساس پوستی
 9. باقی ماندن جای زخم بر روی پوست
 10. عوارض ریوی
 11. درد مداوم شکم بعد از ابدومینوپلاستی
 12. تورم در پاها
 13. تهوع طولانی‌مدت
 14. احتمال نیاز به جراحی زیبایی دوباره و ترمیمی
 15. نارضایتی از نتیجه زیبایی بدن

معایب ابدومینوپلاستی شکم

یکی از نکات مهم در استفاده از هر عمل جراحی توجه به معایب آن است. حال که با عوارض ابدومینوپلاستی شکم آشنا شدید، لازم است تا نکاتی را درباره این عوارض بدانید. نکاتی که به شما کمک کند تا بتوانید این مشکل را حل کرده و معایب ممکن را پس از این عمل جراحی کاهش دهید.

عفونت بعد از عمل

اولین نکته در این بخش، درباره انواع عفونت ممکن پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکمی است. برای اینکه احتمال بروز آن تا میزان بسیاری کاهش یابد، لازم است تا از لوازم یک‌بارمصرف در طی عمل جراحی استفاده شود. به این ترتیب خطر انتقال آلودگی در بین بیماران از بین رفته و از هر وسیله‌ای تنها یک نفر استفاده می‌کند.

ایجاد لخته خون بعد از ابدومینوپلاستی

از دیگر مشکلات و عوارض ابدومینوپلاستی شکم، ایجاد لخته درون شکم است. برای اینکه این مشکل نیز کاهش یابد و عوارضی را برای فرد ایجاد نکند، لازم است تا بیمار در اولین فرصتی که می‌تواند، حرکت کرده و شروع به راه رفتن کند. به این ترتیب احتمال بروز لخته در بدن کاهش یافته و سلامتی بدن پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکمی تا میزان بسیاری تأمین می‌شود. تحرک بعد از عمل را حتی می‌توانید بر روی تخت و با استفاده از حرکات کششی داشته باشید. این موضوع و تحرک می‌تواند از آمبولی ریوی و بروز مشکلات قلبی پس از عمل جراحی نیز جلوگیری کرده و از بروز عوارض ابدومینوپلاستی شکم بکاهد.

“علاوه بر آن، در صورتیکه در یک مرکز پیشرفته این جراحی را انجام دهید با استفاده از دستگاه هایی که در حین عمل، به قسمت پای شما متصل می شود، احتمال بوجود آمدن لخته یا آمبولی را به صفر می رسانید.”

در همه افراد بعد از عمل ابدو مایع در زیر پوست جمع شود. این مایع بوسیله درن از بدن خارج می شود. ولی این امکان وجود دارد که در اثر مراقبت های نادرست بعد از خارج کردن درن، نیاز باشد تا در مطب پزشک مایع سروما با استفاده از سرنگ از زیر پوست خارج می‌شود. موضوعی که می‌تواند سبب ایجاد درد در افراد شده و به‌وسیله مصرف مسکن‌ها بهبود می‌یابد.

مزایای ابدومینوپلاستی شکم

حال و پس از آن که درباره عوارض ابدومینوپلاستی شکم، نکاتی را فراگرفتید، لازم است تا درباره مزایای این روش درمانی نیز نکاتی را بدانید. نکاتی که به شما کمک کند تا انتخاب درست و کاملی را داشته باشید و بتوانید درمان خوبی را برای خود تدارک ببینید. در این بخش با بیان برخی نکات از مزایای این روش جراحی شکمی، با شما همراه خواهیم بود. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

 1. برطرف کردن چاقی شکم و نواحی اطراف آن
 2. بهبود و اصلاح فرم شکم به شکل دلخواه
 3. بهبود فتق شکم
 4. برطرف شدن افتادگی پوست شکم
 5. داشتن دوره نقاهت کوتاه‌مدت
 6. استفاده از انواع مختلف برای افراد با شرایط متفاوت

چه زمانی تامی تاک از نظر پزشکی مفید است؟

بدون شک، ابدومینوپلاستی علاوه بر اینکه از نظر زیبایی مزایایی زیبایی دارد، می‌تواند مزایای پزشکی را نیز به همراه داشته باشد. مانند:

اصلاح فتق شکمی: فتق شکمی زمانی ایجاد می‌شود که روده یا بافت شکمی شما از دیواره شکم شما خارج می شود و نوعی کیسه ایجاد می‌کند. این فتق ممکن است به دلایل مختلفی مانند ضعف شکم ناشی از کاهش وزن زیاد، آپاندکتومی یا سزارین ایجاد شود. درست مانند صاف کردن شکم، تامی تاک می‌تواند فتق شکمی را با ترمیم عضلات ضعیف شکم اصلاح کند و در نتیجه فشار روی پوست شما را کاهش دهد.

کاهش بی اختیاری ادرار استرسی: بی اختیاری استرسی ادرار (SUI) یک وضعیت کنترل مثانه است که زمانی اتفاق می افتد که فشار زیادی بر مثانه و مجرای ادرار شما وارد شود. این عارضه معمولاً بدون نیاز به جراحی درمان می‌شود، اما مطالعات نشان داده‌اند که تامی تاک ممکن است به بیماران مبتلا به SUI کمک کند. این مشکل بیشتر برای زنان شایع است، به خصوص پس از زایمان طبیعی، اما می تواند مردان را نیز درگیر کند.

کاهش کمردرد: کمر درد یکی دیگر از مشکلات رایجی است که با ابدومینوپلاستی قابل درمان است. پس از زایمان یا کاهش قابل توجه وزن، زنان ممکن است از کمردرد ناشی از ضعیف شدن عضلات معده شکایت کنند. در صاف کردن شکم و از بین بردن چربی اضافی معده، عمل جراحی شکم ماهیچه های ضعیف شده را سفت می کند و در نتیجه حمایت بسیار مورد نیاز شکم را ایجاد می کند که می تواند کمردرد شما را کاهش دهد.

تامی تاک باعث کاهش سایز می شود نه کاهش وزن

از آنجایی که فقط مقدار معینی از چربی بدن قابل برداشتن است، تامی تاک نباید به عنوان روشی برای کاهش وزن در نظر گرفته شود. علاوه بر این، عمل جراحی شکم لزوماً فشار خون، سطح کلسترول یا سایر اثرات ناشی از چاقی را بهبود نمی‌بخشد. به همین دلایل، ما ابدومینوپلاستی را به عنوان راهی برای درمان چاقی یا دیابت به شما توصیه نمی کنیم.

خوشبختانه با از بین بردن پوست و چربی اضافی شکم در جراحی ابدومینوپلاستی، می توان به کاهش سایز کمر کمک کرد. برای بیمارانی که با افتادگی شکم دست و پنجه نرم می کنند، سفت کردن عضلات شکم، می تواند فرم بدنی باریک و زیباتری به آن ها بدهد . اکثر افراد بعد از ابدومینوپلاستی 2 تا 3 سایز کم میکنند، اما بیمارانی که قبل از عمل، پوست شل زیادی داشتند، می توانند تا 4 سایز لاغر کنند.

افراد مناسب برای انجام ابدومینوپلاستی شکم

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که لازم است برای کاهش عوارض ابدومینوپلاستی شکم به آن توجه کنید، واجد صلاحیت بودن این عمل جراحی است. با اینکه تقریباً تمامی افراد می‌توانند برای این عمل جراحی اقدام کنند و مشکل و محدودیت خاصی برای استفاده از این عمل وجود ندارد، اما باز هم مشورت با پزشک می‌تواند شرایط لازم را به فرد بیان کند. شرایطی که با مشورت پزشک می‌توانید آن‌ها را چک کرده و به‌خوبی درباره آن‌ها اطلاعات کسب کنید. در این بخش به برخی از افراد واجد شرایط برای انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی اشاره خواهیم کرد.برخی از افراد واجد شرایط برای انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی عبارت‌اند از:

 1. زنانی که زایمان و چندین بارداری را داشته‌اند. (اگر قصد زایمان بعد یا قبل از عمل ابدومینوپلاستی دارید این مقاله را حتما بخوانید.)
 2. دارای جسم سالم و بدون بیماری زمینه‌ای باشند.
 3. وزن ثابت داشته و تغییرات وزن شدید را در چند ماه اخیر تجربه نکرده باشند.
 4. لازم است تا بیمار از شکل شکم خود پس از درمان، انتظار واقع‌بینانه‌ای داشته باشد.
 5. از این روش درمانی برای افرادی که چاقی و لاغری‌های متعددی را تجربه کرده و پوست شل و افتاده‌ای دارند نیز استفاده می‌شود.

موارد دارای احتیاط برای استفاده از عمل جراحی ابدومینوپلاستی شکم

ممکن است استفاده از این عمل برای برخی از افراد دردسر و مشکلاتی را ایجاد کرده و عوارض آن را بیش از دیگر افراد کند. برای مثال در افراد سیگاری استفاده از این عمل می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شود. مشکلاتی مانند آمبولی ریوی پس از عمل جراحی و بروز شدیدتر برخی عوارض ابدومینوپلاستی شکم از این موارد هستند.

افرادی که دارای دیابت هستند نیز ممکن است در زمان بهبود زخم‌های خود دچار مشکل شوند و التیام یافتن این زخم‌ها برای آن‌ها طولانی‌تر از دیگران شود. از همین رو برای آن که بتوانید بهترین استفاده را از عمل جراحی خود داشته باشید، حتماً سوابق بیماری‌های خود را به شکلی کامل و دقیق در اختیار پزشک خود قرار دهید.

انتخاب جراح حرفه‌ای برای کاهش عوارض ابدومینوپلاستی شکم

علاوه بر تمام نکاتی که در بالا ذکر شدند، برای این‌که بتوانید کمترین میزان آسیب احتمالی و عوارض ابدومینوپلاستی شکم را متحمل شوید، لازم است تا از یک پزشک متخصص و حرفه‌ای در این راستا استفاده کنید. انتخاب پزشک و جراح مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا کمترین درد و آسیب ممکن را پس از انجام عمل جراحی تحمل کنید و وضعیت بهتر و مطلوب‌تری را برای سلامتی خود به ارمغان آورید.

ضمن اینکه پزشک متخصص می‌تواند بهترین زمان ممکن را برای جراحی شما تعیین کرده و تا رسیدن به بهبودی کامل پس از عمل جراحی شما را همراهی کند. از همین رو حتماً در انتخاب بهترین دکتر ابدومینوپلاستی خود دقت عمل لازم را به خرج دهید و با افرادی که پیش از شما برای عمل جراحی ابدومینوپلاستی به متخصص رجوع کرده‌اند، مشورت لازم را داشته باشید. به این ترتیب و با پیدا کردن پزشک متخصص، می‌توانید سلامت بیشتری را برای خود در پایان عمل جراحی به وجود آورید و وضعیت مطلوب‌تری را تجربه کنید.

سخن پایانی

اگر به دنبال آن هستید تا بتوانید زیبایی را برای خود به ارمغان بیاورید و از شر پوست افتاده شکم اطراف آن خلاص شوید، حتماً به عمل جراحی ابدومینوپلاستی به‌عنوان یک گزینه چشم داشته‌اید. عملی با مزایا و معایب منحصربه‌فرد خود که در این مقاله به‌طور کاملاً مفصل به آن پرداختیم. عوارض ابدومینوپلاستی شکم از مهم‌ترین بخش‌های موردبحث این مقاله بود که درباره راهکارهای برطرف کردن آن نیز نکاتی را بیان کردیم. امید است تا به اینجا مقاله را همراه ما بوده باشید و اکنون با کسب اطلاعات مفید و جامعی در این باره بتوانید انتخاب مناسبی را برای خود به ارمغان بیاورید و سلامتی و زیبایی منحصربه‌فردی را تجربه کنید.

منبع: my.clevelandclinic.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *