,

تزریق چربی باسن؛ مراقبت‌های قبل و بعد از عمل

بزرگ کردن باسن یا تزریق چربی به باسن به روش لیفت برزیلی، از جمله جراحی‌های زیبایی است که اخیرا توجه بسیاری از افراد، مخصوصا خانم‌هایی که به دنبال اندامی ایده‌آل هستند را به خود جلب کرده‌است. این جراحی علاوه بر توپر و زیبا کردن باسن، باعث فرم دهی و بالا رفتن آن هم می‌شود و می‌توان از طریق آن، شکل و اندازه دلخواه باسن (تا حد زیادی بسته به فرم بدنی فرد دارد) را برای فرد به وجود آورد. البته مراقبت های بعد از عمل تزریق چربی باسن، برای رسیدن به نتیجه دلخواه و کاهش عوارض، ضروری است.
امروزه ظاهر و استایل افراد، نقش بسیار مهمی در شادی و رضایت آن‌ها در زندگی بازی می‌کند. اعتمادبه‌نفس، به طور مستقیم بر روی این عوامل تاثیرگذار است. از این‌رو با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی در عرصه جراحی‌های زیبایی، هر روزه آمار افرادی که با نارضایتی از اندام و بدن خود، سعی در بهبود ظاهر و در نتیجه اعتماد به نفس خود دارند، بیشتر و بیشتر می‌شود.

فرم دهی باسن با عمل تزریق چربی، از آنجایی که نسبت به پروتز باسن عوارض کمتری دارد و احتمال بروز عفونت یا آسیب به اعصاب پا هم در آن کمتر است، بسیار پرطرفدار است.

دکتر حمید رضوانی جراح تزریق چربی و فرم دهی باسن

علت نیاز به تزریق چربی باسن

با بالا رفتن سن و در اثر عواملی نظیر کم‌تحرکی ، نشستن زیاد، برخی بیماری‌های خاص، وجود چربی اضافه در اطراف باسن، افتادگی عضلات مختلف این ناحیه یا حتی وراثت، امکان افتادگی باسن به مرور بیشتر می‌شود. این عارضه علاوه بر ایجاد ظاهری بد و نامطلوب، باعث بروز مشکلات زیادی برای فرد خواهدشد و در مرحله پیشرفته می‌تواند باعث احساس درد در ناحیه‌ی باسن، زانو یا ساق پا شود.

تزریق چربی باسن، عمل بسیار پیچیده و حساسی می‌باشد. این روش جدید برای بزرگ و خوش‌فرم کردن باسن، اگر توسط جراحی مجرب و ماهر انجام شود، یکی از بهترین راه‌ها برای کسب نتیجه‌ای رضایت‌بخش و با کمترین عوارض ممکن است. سپردن این جراحی حساس به پزشکان بی‌تجربه بسیار خطرناک خواهدبود.

اگر برای انجام این عمل تردید دارید، بهترین راه‌حل دریافت نوبت مشاوره از پزشکی باتجربه و ماهر است که شما را صادقانه راهنمایی کند.

دکتر حمید رضوانی، دکتر جراح زیبایی شکم و سینه

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید. با شما تماس میگیریم.

 • شماره همراه خود را با اعداد انگلیسی وارد نمایید

چه افرادی می‌توانند عمل تزریق چربی باسن را انجام دهند؟

با اینکه عمل های جراحی زیبایی، شرایط خاصی ندارند و به سلیقه خود فرد بستگی دارد ولی گاهی بنا بر شرایط بیمار، پزشک برای انجام دادن یا انجام ندادن این عمل توصیه میکند. مانند موارد زیر:

 • افراد بسیار لاغر که در بدن خود چربی ندارند، نمی‌توانند این جراحی را انتخاب کنند. همان‌طور که گفته شد، چربی تزریق شده به باسن در این روش از بدن فرد استخراج می‌شود. تنها روش برای افراد لاغر، پروتز باسن است که البته چندان پیشنهاد نمی‌شود.
 • اگر قصد دارید تزریق چربی در باسن را انجام دهید، به این نکته توجه داشته باشید که پوست ناحیه باسن شما نباید خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده باشد. سلامت پوست شما عاملی تعیین کننده در این عمل است.
 • با توجه به نکته‌ی قبل، برخلاف آنچه گفته می‌شود؛ تزریق چربی محدودیت سنی ندارد ولی به نوع پوست بدن فرد وابسته است.
 • افرادی که مصرف دخانیات و الکل دارند؛ حتما باید در معاینه قبل از عمل، به پزشک خوداطلاع دهند و به دستورات پزشک عمل کنند.
 • بعد از انجام عمل تا چند هفته باید از نشستن به روی باسن اجتناب کنید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید از انجام جراحی صرف نظر کنید!

مراقبت ها و نکات قبل از تزریق چربی باسن:

اگر قصد دارید باسن خود را با تزریق چربی خوش فرم و بزرگ کنید، لازم است قبل از عمل موارد زیر را درنظر بگیرید:

 • اول از همه اطمینان حاصل کنید که پزشک انتخاب شده توسط شما برای این عمل، حاذق، ماهر و باتجربه است.

دکتر حمید رضوانی، متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی، با 14 سال تجربه عمل‌های پیکرتراشی و زیبایی اندام در تهران، یکی از حاذق ترین پزشکان جراح در تهران هستند. اطلاعات تماس جهت مشاوره و تعیین نوبت را دراین صفحه مشاهده کنید.

 • رژیم غذایی تجویز شده توسط جراح را حتما رعایت کنید.
 • بر طبق توصیه پزشک خود، در زمان تعیین شده از مصرف داروهای منع شده خودداری کنید.
 • توصیه می‌شود دو هفته قبل از عمل، از مصرف داروهای ضد التهاب، آسپیرین و ویتامین E اجتناب کنید.
 • انجام آزمایش‌های تجویز شده توسط جراح و به همراه داشتن نتایج آن‌ها الزامی است.
 • داروهایی که مصرف می‌کنید را حتما با جراح خود در میان بگذارید و با تشخیص ایشان، مصرف آن‌ها را قطع کرده یا ادامه دهید.
 • سابقه بیماری و جراحی‌های خود را به اطلاع پزشک برسانید و اگر هنوز هم هرگونه بیماری دارید، حتما به ایشان اطلاع دهید.
 • در این عمل جراحی با توجه به میزان چربی‌ای که نیاز به انتقال دارد و شرایط بیمار، متخصص بیهوشی و هوشبر با مشورت جراح معمولا از بیهوشی عمومی و یا گاهی موضعی استفاده می‌کنند. برای داشتن بهترین تجربه جراحی بهتر است یک هفته قبل از عمل جراحی داروهای مصرفی و حساسیت‌های دارویی خود را لیست کنید و به پزشک بیهوشی و یا پرسنل هوشبری خود انتقال دهید.
 • نیازی به بستری شدن از شب قبل از عمل در بیمارستان نیست.
 • گن کششی مخصوص تزریق چربی باسن، بعد از عمل به فرد داده می‌شود ونیازی به تهیه جداگانه آن نیست.
 • استحمام شب قبل از عمل را فراموش نکنید و ناحیه تحت جراحی را شیو یا اصلاح کنید.
 • شب قبل از عمل غذاهای سبک میل کنید و از ۸ ساعت قبل از عمل از غذاخوردن پرهیز کنید.
 • از ۶ ساعت قبل از عمل از نوشیدن آب و دیگر مایعات اجتناب کنید.
 • در شب قبل از عمل باید لباس مناسب، آزاد، راحت و گشاد که جنس نرمی داشته باشد و همچنین مکان استراحت خود در خانه را آماده کنید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی تزریق چربی به باسن

بعد از عمل تزیق چربی باسن، پزشک دستورات لازم را جهت کاهش درد و کسب نتیجه بهتر از عمل، به شما می‌دهد. برخی از مراقبت‌های لازم را در زیر عنوان کرده‌ایم:

 • بعد از عمل تا زمانیکه پزشک تعیین کرده، حتما از گن فشاری استفاده کنید.
 • تا جای ممکن، هیچ گونه فشار اضافی به ناحیه جراحی شده وارد نکنید. چرا که این فشار به زخم‌های ظریف شما منتقل خواهد شد.
 • بعد از گذشت یک روز از عمل، قدم زدن آرام و کوتاه در منزل را شروع کنید. این کار به گردش خون بهتر شما کمک می‌کند، اما مهم است که به بدن خود فشاری وارد نکرده و قدم زدن را طولانی و شدید نکنید.
 • حتما 14 روز بعد از عمل، باید توسط پزشک خودتان معاینه مجدد شوید.
 • مهم است که تنها از توالت فرنگی استفاده کنید.
 • 24 ساعت بعد از عمل، می‌توانید استحمام کنید و منعی در آن وجود ندارد. می‌توانید با دستمال نم‌دار محل جراحی، تزریق و بخیه‌ها را تمیز کنید.
 • آنتی بیوتیک‌های تجویز شده، توسط جراح را کاملا منظم و سر ساعت مصرف کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 • اگر درد دارید؛ مسکن‌های تجویز شده توسط متخصص مثل ژلوفن یا بروفن را مصرف کنید.
 • رعایت رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک و رژیم غذایی کم نمک تا حداقل یک هفته الزامی است.
 • از دهیدراته شدن بدن خود با نوشیدن ۶ الی ۸ لیوان آب در روز جلوگیری کنید.

زمان شروع فعالیت ها بعد از تزریق چربی

 • حداقل تا ۶هفته از گن مخصوص تجویز شده توسط پزشک، به صورت ۲۴ساعته استفاده کنید.
 • تا دو هفته به روی باسن ننشسته و نخوابید. در این مدت به صورت دمر با حتی به پهلو استراحت کنید.
 • از انجام کارهای سنگین مثل ورزش، دویدن و جابه‌جایی اجسام سنگین خودداری کنید.
 • می‌توانید یک هفته بعد از عمل فعالیت‌های روزانه سبک خود را از سر بگیرید.
 • آرامش روحی خود را حفظ کنید و اگر متوجه هرگونه ناهماهنگی بین تزریقات و اندازه دو سمت باسن شدید نگران و مضطرب نشوید. نتیجه‌ی جراحی تا چند مدت بعد مشخص نخواهد بود و بدن شما دچار التهاب، کبودی و تورم است که امری کاملا طبیعی می‌باشد و با مرور زمان حتما بهبود خواهد یافت. بعد از دو هفته، کبودی از بین خواهد رفت، اما تورم همچنان تا بعد از هفته سوم وجود دارد. بعد از گذشت این سه هفته، کم‌کم نتایج واقعی را مشاهده می‌کنید که اگر جراحی ماهر انتخاب کرده باشید بهترین نتیجه منتظر شماست.
 • می‌توانید بعد از گذشت ۱۰ روز از عمل، به محل کار و شغل خود بازگردید. اما اعمال فشار شدید و طولانی به ناحیه باسن خطرناک خواهد بود. اگر کار شما به صورت نشسته و پشت میز است، حداقل هر نیم ساعت از صندلی بلند شوید.
 • بعد از سه هفته اجازه دارید، روی باسن خود بنشینید. اما تا حداقل ۸ هفته باید از بالشتک‌های دوناتی شکل برای زیر باسن خود استفاده کنید. مدل بادی این بالشتک‌ها برای جابجایی مناسب‌اند. نشستن طولانی مدت و فشار زیاد به باسن حتی بعد از سه هفته هم اشتباه است.
 • از هفته ششم با پزشک خود مشورت کنید و در صورت تشخیص ایشان می‌توانید به صورت عادی تمام فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید. از گن استفاده نکنید و شروع کنید به انجام فعالیت‌های دلخواهتان؛ اما باز هم به صورت محتاطانه. برای معاینه‌های مجدد برنامه‌ای به شما داده خواهد شد که الزامی است بر طبق آن پیش بروید تا همه چیز خوب پیش برود.
 • تمرینات ورزشی پیشرفته‌تر را حداقل تا ۸ الی ۱۰ هفته بعد از عمل جراحی شروع نکنید. البته ورزش‌های سبک را با مشورت جراح خود می‌توانید انجام دهید.
 • وزن خود را کنترل کنید. افزایش و حتی کاهش ناگهانی وزن و رعایت نکردن سبک زندگی سالم، می‌تواند نتیجه عمل را خیلی سریع از بین ببرد.

رعایت کردن این موارد و مواردی که دکتر جراح دستور میدهد، باعث می‌شود دوران نقاهت کوتاه‌تر و درد و عوارض کمتری از عمل داشته باشید. همینطور در نتیجه‌ی عمل تزریق چربی باسن تاثیر دارد.

عمل تزریق چربی به باسن چگونه انجام می‌شود؟

این عمل شامل سه مرحله‌ی کلی می‌باشد:

 1. استخراج و برداشتن چربی از نواحی مختلف بدن مثل شکم، پهلو، ران و…
 2. آماده‌سازی چربی. پردازش و صاف کردن چربی جهت خالص سازی آن
 3. انتقال چربی به نقاط خاصی از باسن. تزریق چربی از طریق سرنگ‌های مخصوص به باسن انجام می‌شود.

از آن جایی که در این جراحی، پزشک جراح، سلول‌های چربی را قبل از پردازش از بدن خود فرد استخراج می‌کند، این جراحی نتایجی شبه دائم دارد؛ چرا که سلول‌های چربی به مرور زمان تغییر می‌کنند.
با توجه به قابلیت ارتجاعی پوست بیمار و یا ساختار فیزیکی او، میزان چربی تزریقی می‌تواند بسیار متغیر باشد. این میزان با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک تعیین می‌شود. از کمترین میزان 200 میلی لیتر تا حداکثر 800 میلی لیتر قابل انجام است.
تزریق بیش از اندازه‌ی چربی، به مکانی نامناسب علاوه بر ظاهر بد و نتیجه نامطلوب، می‌تواند حتی باعث آمبولی در ریه یا حتی قلب شود. باید قبل از عمل حتما نتیجه کار جراحان زیادی را بررسی کنید و از افرادی که این عمل را انجام داده‌اند، رضایت و نتیجه را جویا شوید تا به تبحر پزشک مورد نظرتان پی ببرید.

این چربی توسط بدن پس زده نخواهد شد و ماندگاری چربی تزریقی، بسیار طولانی خواهد بود. در یک عمل جراحی تزریق چربی باسن، امکان دارد تا ۳۰ درصد چربی تزریق شده جذب بدن شود ولی معمولا تا 90% چربی باقی می‌ماند

دکتر حمید رضوانی

البته درصورت ایجاد نوسانات وزنی در بدن، عدم حفظ رژیم مناسب غذایی توصیه شده توسط پزشک، احتمال از بین رفتن نتیجه دلخواه قبلی و نیاز مجدد به عمل پیکرتراشی بدن وجود خواهد داشت. نتیجه‌ی موردنظر، درصورت رعایت نکردن مراقبت‌های قبل و بعد از عمل هم به خطر خواهد افتاد.
انتخاب جراح مهم‌ترین و حیاتی‌ترین تصمیم در انجام جراحی مخصوصا جراحی‌های زیبایی است.

خلاصه کلام

تزریق چربی باسن برای همه افراد مناسب نیست. پس اگر باسن کوچکی دارید یا افتادگی باسن دارید قبل از تصمیم برای تزریق چربی حتما با یک دکتر خوب مشورت کنید. درنظر داشته باشید که پزشک، بهتر از شما میزان لازم و مناسب تزریق چربی برای فرم بدن شما را می‌داند. پس به گفته‌های پزشک خود اعتماد کنید تا عمل زیبایی موفقی داشته باشید و دچار عوارض تزریق چربی باسن و ناراحتی های آزاردهنده نشوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *