,

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

احساس درد و ناراحتی بعد از عمل ابدومینوپلاستی، طبیعی است. عمل ابدومینوپلاستی شکم، یک عمل جراحی است که شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از شکم و اغلب سفت شدن عضلات زیرین شکم است. در این روش ممکن است بسته به میزان برداشتن پوست و لزوم سفت کردن عضلات، ناف هم جابجا شود. بهبودی بعد از این عمل، در صورت رعایت تمام مراقبت های لازم، ممکن است چند هفته طول بکشد.

به طورکلی بهبودی بعد از عمل جراحی زیبایی شکم در افراد متفاوت است و به عوامل زیر بستگی دارد :

 • نوع عمل ابدومینوپلاستی انجام شده (ابدومینوپلاستی کامل، مینی ابدومینوپلاستی و یا ابدوی گسترده)
 • سن (به دلیل میزان توانایی جسمی برای تحمل شرایط)
 • سلامت عمومی بدن
 • میزان رعایت توصیه‌های پزشک و انجام مراقبت‌های بعد از جراحی
-
درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی -

علت درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

در اینجا به برخی از علل شایع درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی اشاره می کنیم:

 • برش های جراحی: برش هایی در حین عمل برای برداشتن پوست و چربی اضافی ایجاد می شود. این برش ها می تواند باعث درد و ناراحتی به خصوص در چند روز اول پس از جراحی شود.
 • سفت کردن عضلات: اگر عضلات شکم شما در طول عمل ترمیم شده باشند، می تواند منجر به ناراحتی بیشتری شود. سفت شدن ماهیچه ها می تواند باعث درد و احساس کشش شود.
 • تورم: تورم بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از هر گونه جراحی از جمله ابدومینوپلاستی است. تورم می تواند به بافت های اطراف فشار وارد کند و موجب ایجاد درد بیشتر می‌شود.
 • حساسیت اعصاب: پس از جراحی، اعصاب ناحیه شکم می توانند حساس تر شوند و منجر به درد یا ناراحتی شوند. آسیب‌هایی که به یکی از اعصاب بدن هنگام جراحی وارد شده باشد، در صورت ترمیم نشدن عصب موجب ایجاد درد مزمن خواهد شد.

برخی دردها نیز بر اثر رعایت نکردن مراقبت‌های لازم و توصیه‌های جراح ایجاد می‌شوند و یا تشدید می‌گردند. برای مثال:

 • تحرک و فشار بیش از اندازه به شکم در هفته‌های اول بعد از جراحی
 • رعایت نکردن بهداشت
 • استفاده نکردن از پماد یا داروی آنتی بیوتیک تجویز شده توسط جراح که ممکن است موجب عفونت محل زخم شود
 • مصرف سیگار یا نوشیدنی‌های الکلی
 • تغذیه نامناسب
 • عدم استفاده درست از گن مخصوص
 • و مواردی مانند این‌ها.

تاثیر ترمیم عضلات شکم در افزایش درد بعد از جراحی ابدو

سفت کردن عضلات به یک تکنیک جراحی گفته می شود که معمولاً در طی عمل های ابدومینوپلاستی (تامی تاک) انجام می شود. در طی ابدومینوپلاستی، پوست و چربی اضافی از شکم برداشته می شود، اما در برخی موارد، عضلات زیرین شکم نیز سفت می شوند.

ماهیچه های شکم، به ویژه عضلات راست شکمی، ممکن است به دلیل عواملی مانند بارداری، افزایش وزن قابل توجه یا افزایش سن، کشیده یا جدا شوند. زمانی که ماهیچه ها شل یا جدا شوند، می تواند منجر به بیرون زدگی شکم یا وضعیتی به نام دیاستازیس راست شود.

برای رفع این مشکل، جراح ممکن است سفت کردن عضلات را به عنوان بخشی از عمل ابدومینوپلاستی انجام دهد. جراح ماهیچه های شکم را به هم نزدیکتر می کند و دیواره شکمی محکم تری ایجاد می کند. با سفت کردن ماهیچه ها، کانتور شکم بهبود می یابد و شکم صاف تر و فشرده تر به نظر می رسد.

سفت کردن عضلات می تواند باعث ناراحتی و درد بعد از جراحی شود. ماهیچه‌ها ممکن است در هنگام تطبیق با موقعیت جدید خود احساس سفتی و فشار داشته باشند. این ناراحتی موقتی است و با بهبود و تطبیق عضلات باید به تدریج فروکش کند. درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی ناشی از همین سفت شدن عضلات است.

توجه به این نکته مهم است که سفت کردن عضلات همیشه برای هر عمل ابدومینوپلاستی ضروری نیست. تصمیم برای انجام سفت کردن عضلات به نیازهای بیمار و ارزیابی جراح در طول مشاوره و فرآیند برنامه ریزی جراحی بستگی دارد.

دکتر حمید رضوانی، دکتر جراح زیبایی شکم و سینه

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید. با شما تماس میگیریم.

 • شماره همراه خود را با اعداد انگلیسی وارد نمایید

راه های کمک به کاهش درد بعد از عمل جراحی شکم

هنگامی که از بیمارستان به خانه می روید، جراح ابدومینوپلاستی، دستورالعمل های روشنی در مورد بهبودی و مواردی که باید مراقب آنها باشید به شما خواهد داد. همچنین به احتمال زیاد نسخه ای برای داروهای مسکن و آنتی بیوتیک دریافت خواهید کرد. همچنین اقداماتی وجود دارد که به شما در کنترل و کاهش درد در بین دوزهای دارو کمک می کند. حتما قبل از مصرف هرگونه داروهای خانگی، داروهای گیاهی یا سایر داروها بدون تجویز پزشک، برای جلوگیری از تداخل، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 • دارو: جراح ابدومینوپلاستی شما احتمالاً داروهای ضد درد و مسکن را در مراحل اولیه بهبودی تجویز می کند. دارو را طبق دستور مصرف کنید.
 • کمپرس یخ: قرار دادن کمپرس یخ در ناحیه جراحی می تواند به کاهش تورم و بی حسی ناحیه کمک کند و تا حدودی درد را تسکین دهد.
 • استراحت و ریکاوری: در طول دوره نقاهت اولیه خوب استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید. دستورالعمل های جراح خود را در مورد اینکه چه زمانی می توانید به تدریج فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید، دنبال کنید. ولی پیاده روی و قدم زدن معمولا از همان روز اول شروع می شود که به بهبود زودتر بیماری هم کمک می کند.
 • تغذیه مناسب: علاوه بر مصرف داروهای تجویز شده توسط جراح، تغذیه مناسب نیز به کاهش احساس ضعف و بهبود هرچه زودتر شما بعد از جراحی ابدومینوپلاستی کمک می‌کند. مصرف پروتئین مانند ماهی و میگو، میوه تازه مانند اناناس و کیوی، مصرف سبزیجات تازه و فیبردار مانند کرفس و مصرف غذاهای سبک و نوشیدن زیاد مایعات بدون مواد افزودنی، به شما کمک خواهد کرد. در این میان تا جای ممکن از مصرف نمک و غذاهای نفاخ پرهیز کنید و از استعمال دخانیات و یا نوشیدن الکل به طور کامل پرهیز نمایید. الکل و سیگار موجب کند شدن فرایند بهبود، ایجاد خونریزی، نکروز یا سیاه شدن جای زخم، باز شدن جای زخم و ایجاد درد در آن خواهند شد.
 • پوشیدن گن های مخصوص عمل ابدومینوپلاستی: پوشیدن لباس‌های فشرده مخصوص و شکم بند توصیه شده توسط جراح، می‌تواند به کاهش تورم و حمایت از ناحیه جراحی کمک کند، که ممکن است به کاهش درد کمک کند.
 • حرکات ملایم و کشش: حرکت به آرامی و انجام تمرینات کششی سبک طبق توصیه جراح می تواند به بهبود گردش خون و کاهش ناراحتی کمک کند.

مهم است که دستورالعمل های بعد از عمل جراح خود را به دقت دنبال کنید. اگر در مورد سطح دردی که تجربه می کنید نگرانی دارید یا اگر درد با گذشت زمان بدتر شد، مهم است که برای ارزیابی و راهنمایی بیشتر با جراح خود تماس بگیرید.

-
درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی -

استفاده از پمپ درد برای درمان درد شکم

پمپ درد که به عنوان پمپ انفوزیون یا پمپ بی دردی کنترل شده توسط بیمار (PCA) نیز شناخته می شود، دستگاهی است که برای رساندن داروهای ضد درد به طور مستقیم به محل جراحی پس از عمل شکمی استفاده می شود. این روشی برای کاهش درد است که به بیماران این امکان را می‌دهد تا در صورت نیاز دوزهای کمی از داروهای ضد درد را تجویز کنند.

پس از جراحی شکم، ممکن است از پمپ درد برای تسکین درد در ناحیه جراحی استفاده شود. افرادی که به‌دلیل حالت تهوع شدید قادر به مصرف داروهای خوراکی نیستند، می‌توانند از پمپ درد استفاده کنند. پمپ درد دستگاهی است که دارو را از طریق یک لوله به‌طور مستقیم به داخل بدن هدایت می‌کند. در صورت داشتن درد شدید در ناحیه شکم، پمپ درد می‌تواند در نقش دز بالایی از داروهای مسکن مثل مخدر عمل کند و درد شما را کاهش بدهد.

مزایای استفاده از پمپ درد بعد از عمل شکم عبارتند از:

 1. تسکین درد هدفمند: داروی مسکن مستقیماً به محل جراحی هدایت می‌شود و باعث تسکین درد موضعی‌ می‌شود.
 2. کاهش اثرات جانبی سیستمیک: با رساندن دارو به طور مستقیم به ناحیه جراحی، دوز کلی داروی مسکن مورد نیاز کاهش می‌یابد و به طور بالقوه عوارض جانبی سیستمیک مانند خواب‌آلودگی یا حالت تهوع را به حداقل می‌رساند.
 3. دوز کنترل شده توسط بیمار: پمپ به گونه ای طراحی شده است که توسط بیمار کنترل می شود، به این معنی که بیمار می تواند در صورت نیاز دوزهای کوچکی از داروی مسکن را به تنهایی مصرف کند. این امر می تواند یک حس کنترل بر مدیریت درد ایجاد کند.
 4. تسکین مداوم درد: پمپ اغلب طوری برنامه ریزی می شود که دوز پایه داروی ضد درد را مداوم تزریق کند، که می تواند به حفظ سطح ثابتی از تسکین درد کمک کند.

توجه به این نکته مهم است که استفاده از پمپ درد بعد از عمل شکمی ممکن است بسته به روش جراحی خاص، ترجیح جراح و نیازهای فردی بیمار متفاوت باشد. جراح شما تشخیص می دهد که آیا پمپ درد برای شرایط شما مناسب است یا خیر و دستورالعمل هایی در مورد استفاده از آن ارائه می دهد.

اگر در مورد استفاده از پمپ درد یا اثربخشی آن در مدیریت درد پس از عمل خود سؤال یا نگرانی دارید، بهتر است آن را با جراح ابدومینوپلاستی خود در میان بگذارید. آن‌ها می‌توانند اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهند و به هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید پاسخ دهند.

کمر درد بعد از ابدو

وقتی عمل جراحی انجام می‌دهید، در حالی که بیهوش می‌شوید، بدن شما در حال دستکاری و ایجاد تغییراتی در بافت ها و اعصاب پوست است. شما آنها را در طول جراحی احساس نمی‌کنید، اما ممکن است وقتی از خواب بیدار می‌شوید بدون توجه به نوع عمل جراحی، آنها را احساس کنید. زمانی که از بیهوشی بیدار می شوید، کمردرد طبیعی است، به خصوص اگر جراحی کمر یا شکم داشته باشید.

کمردرد ممکن است به دلیل برش پوست، اعصاب و بافت عضلانی شما در اطراف یا نزدیک ناحیه جراحی باشد. کمردرد معمولاً بدترین درد در روز جراحی است و باید در روزهای آینده کاهش یابد. این یک پاسخ طبیعی به درمان است.

کمردردی که پس از جراحی طبیعی نیست در پاسخ به عوارضی از جمله:

 • عفونت جراحی
 • باز شدن زخم
 • خونریزی داخلی
 • خونریزی در محل جراحی
 • انسداد روده (جراحی شکم)
 • پنومونی یا کاهش عملکرد ریه (درد بالای کمر)
 • لخته شدن خون

مراجعه به جراح ابدومینوپلاستی

در صورتیکه درد شما بعد از عمل ابدومینوپلاستی طولانی شود و یا با داروها و مراقبت های گفته شده ی جراح تسکین پیدا نکند، بایستی حتما جراح را مطلع کنید و در صورت لزوم به مطب مراجعه داشته باشید.

هرچند که این مورد احتمال بسیار کمی دارد که اتفاق بیفتد ولی مواردی مانند تجمع مایع درون شکم، زود خارج کردن درن، عفونت محل اسکار و .. منجر به تداوم درد می شوند که درمان آن ها توسط جراح شما قابل انجام است.

توصیه میکنیم در هرصورت، بعد از عمل زیبایی شکم ابدومینوپلاستی، برای چکاو و بررسی موضع جراحی، حتما در نوبت معاینه ای که جراح تعیین می کند، مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *