,

همه آنچه باید از عمل مینی ابدومینوپلاستی بدانید

مینی ابدومینوپلاستی چیست

عمل زیبایی شکم مینی ابدومینوپلاستی (مینی تامی تاک) به برداشتن پوست فوق شرمگاهی (پوست بالای ناحیه شرمگاهی) و برداشتن چربی با استفاده از لیپوساکشن اطلاق می‌شود. بیمار باید دارای حداقل تا متوسط ​​پوست اضافی، چربی شکم و شلی عضلانی جزئی تا متوسط ​​باشد. جراحی چربی شکم را آسپیراسیون می‌کند، زائدگی پوست فوق شرمگاهی را برطرف می‌کند و در موارد شلی عضلانی، قسمت میانی پوست شکم برداشته می‌شود. در نهایت پوست بخیه می‌شود. در نهایت ناحیه شکم صاف می شود.

مینی ابدومینوپلاستی چیست

این روش نسبت به ابدومینوپلاستی کامل روش کم تهاجمی تری است و برای بیمارانی با حداقل پوست اضافی در ناحیه شکم و دارای چربی زیر ناف مناسب است. مینی ابدو شامل یک برش کوچکتر، معمولا در بالای ناحیه شرمگاهی، و برداشتن مقدار کمتری از بافت است. ماهیچه ها ممکن است در طول این روش سفت شوند یا نشوند. محل ناف در مینی ابدومینوپلاستی جابه جا نمیشود.

مینی ابدومینوپلاستی با چند تفاوت مشابه عمل ابدومینوپلاستی کامل است؛ مانند ابدومینوپلاستی کامل، مینی ابدومینوپلاستی نیز از یک برش شکم استفاده می‌کند. اما این برش به‌اندازه روش کامل بزرگ نیست. برش کوتاه‌تر به این معنی است که شما سریع‌تر بهبود می‌یابید. چند تفاوت اساسی دیگر نیز وجود دارد. در مینی لیفت شکم هیچ برشی در اطراف ناف ایجاد نمی‌شود و به همین دلیل است که وقتی پوست از دیواره شکم بلند می‌شود، فقط تا سطح ناف بالا می‌آید. همچنین از آنجایی که فقط دیواره پایین شکم در معرض دید قرار می‌گیرد، فقط می‌توان عضلات پایین شکم را سفت کرد.

این عمل زیبایی شکم، یک روش فوق‌العاده است که مربوط به شرایطی است که افتادگی پوست پائین شکم نیز وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که در این عمل همزمان که پوست شکم به سمت پایین و به سمت لگن کشیده می‌شود، موقعیت ناف نیز به همین ترتیب کمی پایین می‌آید. در نهایت، زمانی که زخم شکم بسته می‌شود، ناف ممکن است کمی به سمت پایین آمده باشد که معمولاً بیش از یک سانتی‌متر نیست و زیاد به نظر نمی‌رسد. انتخاب بیمار مناسب در این روش بسیار مهم است، زیرا اگر این روش روی بیمار با شلی بیش از حد پوست در ناحیه بالای شکم انجام شود، ناف در نهایت بسیار پایین می‌آید که ظاهر خوبی ندارد.

عمل جراحی مینی ابدومینوپلاستی چگونه است
روش انجام عمل مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی کامل

افراد مناسب برای عمل مینی ابدو

نشانه اصلی مناسب بودن برای جراحی مینی ابدومینوپلاستی (برخی با نام مینی لیفت شکم نیز میشناسند)، اساساً پوست اضافی زیر شکم بدون شلی دیواره پایین شکم است. یعنی شرایطی که ناحیه فوقانی شکم شکل خوبی دارد و بدون پوست اضافی یا دیواره شل است. در این موارد دلیلی برای عمل روی قسمت فوقانی شکم وجود ندارد و در نتیجه نیازی به خارج کردن ناف از مسیر نیست و بنابراین نیازی به برش در اطراف ناف نیاز نیست. بهبودی این روش نسبت به ابدومینوپلاستی کامل آسان‌تر است، زیرا تنها نیمه پایین شکم عمل می‌شود، برخلاف ابدومینوپلاستی کامل که کل شکم تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.

مراقبت های بعد از عمل مینی ابدومینوپلاستی

دقت داشته باشید که ریکاوری راحت‌تر نباید دلیلی برای انتخاب این روش باشد؛ بلکه باید کاندید مناسبی برای این عمل باشید و شرایط گفته شده را داشته باشید. اگر شما به یک ابدومینوپلاستی استاندارد نیاز داشته باشید ولی یک روش مینی ابدومینوپلاستی را انتخاب کنید، احتمالاً پشیمان خواهید شد. زیرا شلی بیش از حد پوست در قسمت فوقانی شکم یا برآمدگی در قسمت بالای شکم ناشی از عضلات شکمی که سفت نشده‌اند، یا هر دو رخ می‌دهد. اینجاست که تجربه جراح بسیار مهم است. با این حال، اگر شما یک مینی ابدومینوپلاستی انجام دهید و بعداً با تغییر وزن نیاز به یک ابدومینوپلاستی کامل پیدا کنید، انجام مینی ابدومینوپلاستی در حال حاضر هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند یعنی اگر الان مینی ابدومینوپلاستی انجام دهید، بعداً هر زمان که بخواهید می‌توانید به‌راحتی یک ابدومینوپلاستی استاندارد کامل را نیز انجام دهید.

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

مینی ابدو، پایین شکم را صاف می‌کند و می‌تواند به از بین بردن چربی که اغلب در قسمت پایین شکم ایجاد می‌شود کمک کند. در طول این عمل، ماهیچه‌های زیر شکم شما ممکن است به هم بخیه شوند، اما این از بیرون قابل‌مشاهده نیست. پوست اضافی کوتاه می‌شود و صاف می‌شود. در برخی موارد، عمل لیپوست برای از بین بردن چربی اضافی نیز انجام می‌شود. یک مینی تاک شکم شما را از شر علائم کشش پوستی نیز خلاص می‌کند. این که آیا ترک‌های پوستی شما برداشته می‌شوند یا نه واقعاً به محل قرارگیری آن‌ها روی بدن و میزان پوست اضافی شما بستگی دارد.

توجه:

Diastasis recti (جدا شدن عضلات شکم) که اغلب در دوران بارداری رخ می‌دهد ناحیه زیر ناف شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد (به ماهیچه‌های شش تکه فکر کنید)، بنابراین برای اصلاح این مشکل، یک ابدومینوپلاستی کامل شکم روش بهتری است.

تفاوت ابدومینوپلاستی و مینی ابدومینوپلاستی برای لیفت شکم.

جراحی زیبایی شکم یا لیفت شکم با مینی ابدو یا ابدوی کامل

عمل مینی ابدومینوپلاستی، شکم شما را هدف قرار می‌دهد، به‌ویژه قسمت پایین شکم شما بین ناف و ناحیه شرمگاهی. ناف شما با مینی تاک شکم تغییر نمی‌کند یا بسیار اندک تغیر می‌کند، درحالی‌که با یک ابدومینوپلاستی کامل زیاد تغییر می‌کند. اگر به دنبال صاف کردن کل شکم خود هستید، احتمالاً یک تاک کامل شکم گزینه بهتری است.

دکتر حمید رضوانی، دکتر جراح زیبایی شکم و سینه

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید. با شما تماس میگیریم.

 • شماره همراه خود را با اعداد انگلیسی وارد نمایید

جراحی کوچک کردن شکم فقط ظاهر و شکل شکم را در زیر ناف بهبود می‌بخشد، بنابراین اگر شلی پوست یا چربی اضافی بالای این ناحیه دارید که ممکن است با چین‌وچروک همراه باشد، ابدومینوپلاستی کامل ممکن است گزینه بهتری برای شما باشد. بیماران ایده آل برای انجام این عمل باید از سلامت کلی خوبی برخوردار باشند، وزن ثابتی بعد از عمل داشته باشند و هدفشان از این عمل دستیابی به صافی در ناحیه زیر ناف است.

آماده شدن برای جراحی

چند روز قبل از عمل مینی لیفت شکم برنامه‌ریزی‌شده، باید یک آزمایش خون بگیرید تا از سلامتی خود مطمئن شوید. همچنین ممکن است به شما گفته شود که:

 • سیگار نکشید.
 • الکل را محدود کنید.
 • از مصرف داروهای ضدالتهابی (مانند آسپرین) و برخی مکمل‌های گیاهی که ممکن است خونریزی را بدتر کنند یا از لخته شدن خون جلوگیری کنند خودداری کنید.

مراحل انجام مینی ابدومینوپلاستی

 • مرحله 1

بیضی آبی نشان‌دهنده مقدار پیشنهادی پوست برای برداشتن است. خط آبی پایین جایی است که برش اولیه ایجاد می‌شود. خط آبی نقطه‌دار قسمت بالایی، منطقه پیشنهادی برای برداشتن پوست است. بسته به مقدار پوست اضافی، این خط می‌تواند به سمت بالا یا پایین جابجا شده و متفاوت باشد. در این روش هیچ برشی در اطراف ناف ایجاد نمی‌شود. ناف به ماهیچه‌های زیرین شکم و همچنین به پوست باقیمانده شکم متصل می‌ماند. سوراخ دایره‌ای در فلپ پوست وجود نخواهد داشت. ناحیه زرد نشان می‌دهد که تا چه حد پوست شکم از دیواره شکم بلند می‌شود.

برش شکم در مینی ابدومینوپلاستی
مرحله 1 مینی ابدومینوپلاستی
 • مرحله 2

پوست شکم از دیواره شکم بلند می‌شود، ماهیچه‌های شکمی آشکار می‌شود. پوست تا زیر ناف در خط وسط، کمی بالاتر از دو طرف ناف بالا می‌رود تا چسبندگی ناف به دیواره شکم حفظ شود.

-
مرحله 2 مینی ابدومینوپلاستی
 • مرحله 3

ماهیچه‌های دیواره شکم با استفاده از بخیه مخصوص سفت می‌شوند. یعنی ماهیچه‌ها در خط وسط به هم نزدیک‌تر می‌شوند.

سفت کردن عضلات شکم در مینی ابدومینوپلاستی
مرحله 3 مینی ابدومینوپلاستی
 • مرحله 4

ترمیم کامل عضلات شکم نشان داده شده است.

بخیه داخل شکم در عمل مینی ابدو
مرحله 4 مینی ابدومینوپلاستی
 • مرحله 5

پوست اضافی بالای دیواره شکم بالا رفته و به سمت پایین کشیده می‌شود و بخیه می‌شود. همان‌طور که در شکل می‌بینید هیچ سوراخی در فلپ پوستی شکم وجود ندارد زیرا هیچ برشی در اطراف ناف ایجاد نشده است.

بخیه روی شکم جراحی مینی آبدو
مرحله 5 مینی ابدومینوپلاستی
 • مرحله 6

نتیجه نهایی با محل اسکار شکم نشان داده شده است.

عکس بعد از عمل مینی ابدومینوپلاستی
مرحله 6 مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی در چه مواردی پیشنهاد می‌شود؟

 • پوست بیش از حد شل و افتاده روی شکم به دنبال رژیم لاغری که در زیر خط ناف متمرکز شده باشد.
 • وقتی پایین شکم بیرون زده و نسبت به بقیه بدن بسیار نامتناسب باشد.
 • در مواردی که چربی اضافی در زیر پوست شکم در پایین شکم متمرکز شده باشد.

تفاوت بین ابدومینوپلاستی و مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

تفاوت بین مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی کامل، می‌تواند گیج‌کننده باشد. درحالی‌که اکثر مردم فکر می‌کنند که اصطلاح «مینی» به‌سادگی به معنای برش کوتاه‌تر است، تعریف پزشکی واقعی مینی تاک به برداشتن مقداری پوست در قسمت پایین شکم بدون برش زدن اطراف ناف یا سفت کردن ماهیچه‌های بالای ناف اشاره دارد. در واقعیت، تعداد بسیار کمی از بیماران کاندید واقعی این عمل هستند و زمانی که از مینی تاک شکم برای افراد فاقد صلاحیت استفاده می‌شود، به نتایج منفی از جمله برآمدگی در قسمت فوقانی شکم و ظاهری عجیب ناف منجر می‌شود.

در مقابل، تامی تاک کامل (یا استاندارد) شامل برداشتن پوست اضافی (و چربی) از محل استخوان شرمگاهی تا ناف و همچنین سفت کردن عضلات شکم در بالا و پایین ناف برای دستیابی به ظاهری صاف‌تر و محکم‌تر است. مینی ابدومینوپلاستی به‌طور کلی با استفاده از یک برش کوتاه انجام می‌شود که اغلب می‌تواند توسط اکثر انواع لباس زیر و لباس شنا پنهان شود. طول این برش به نیازهای منحصربه‌فرد بیمار بستگی دارد، اما معمولاً اسکار کوتاه‌تری نسبت به اکثر تکنیک‌های ابدومینوپلاستی «سنتی» ایجاد می‌شود.

در نهایت، درک تفاوت بین مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی کامل برای دستیابی به نتایجی که انتظارات شما را برآورده کند، ضروری است. اگر فکر می‌کنید جراحی زیبایی شکم ممکن است برای شما مناسب باشد، حتماً با یک دکتر ابدومینوپلاستی دارای مجوز مشورت کنید تا مطمئن شوید که مطمئن‌ترین و مؤثرترین درمان را برای نیازها و اهداف منحصربه‌فرد خود دریافت می‌کنید.

مدت زمان عمل مینی ابدومینوپلاستی

بسته به پیچیدگی کیس، عمل تحت بیهوشی عمومی ممکن است بین 2 تا 4 ساعت طول بکشد. مینی ابدومینوپلاستی شامل کمی هم لیپوساکشن شکم است. این نوع جراحی یک اسکار کوچک قابل‌مشاهده به شکل یک خط پیوسته بر جای می‌گذارد. جای زخم در پایین ناحیه شرمگاهی قرار دارد و به‌راحتی با لباس زیر پوشانده می‌شود.

ریکاوری پس از جراحی ابدومینوپلاستی

پس از جراحی، در بخش جراحی بیمارستان بهبود می‌یابید، در شرایط خاص ممکن است نیاز باشد یک شب برای مراقبت در بیمارستان بمانید‌ و می‌توانید روز بعد به خانه بروید.

شما ملزم به پوشیدن گن فشاری شکم به مدت 4 هفته و جوراب‌های ضد ترومبوز خواهید بود. بعداً، پس از تقریباً یک سال، آن‌ها کمرنگ می‌شوند و به‌راحتی زیر خط لباس زیر پنهان می‌شوند. شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه را با رعایت برخی مراقبت ها که پزشک توصیه میکند پس از 1 هفته و به‌طور کامل پس از 6 هفته از سر بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *