,

لیپولیز اولتراسونیک چیست؟

لیپولیز اولتراسونیک یکی از روش‌های مختلف موجود جهت حذف چربی‌های موضعی بدن یا همان عمل پیکرتراشی بدن است.
اولتراسونیک نوعی روش تخلیه چربی است که در آن سلول‌های چربی قبل از حذف به حالت مایع در می‌آیند. در این روش به منظور حذف سلول‌های چربی از اولتراسوند همراه با امواج فراصوتی استفاده می‌شود. این نوع جراحی زیبایی به عنوان لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL) نیز شناخته می‌شود.

در این روش در اتاق عمل توسط سوراخ های کوچکی که 4 تا 6 میلیمتر قطر دارد ماده تامیسنت تزریق می‌شود و سپس پروب اولتراسونیک وارد بدن می‌شود.
پروب اولتراسونیک در امواج 40000 هرتز کار میکند که یک نوع امواج اولتراسوند است. این امواج مانند امواج سونوگرافی است ولی با قدرت متفاوت، که غشا سلول‌های چربی را ازبین می‌برد و چربی‌ها به صورت مایع در می‌آیند و در آخر توسط کانولای متصل به ساکشن چربی ها خارج میشوند.

فواید اولتراسونیک نسبت به لیپوساکشن

  • حذف دقیق‌تر چربی‌ها
  • خلاص شدن از شر چربی فیبری لجباز
  • افزایش انقباض پوست
  • در روش اولتراسونیک برای لاغری، جراح احساس خستگی کمتری میکند. زیرا چربی ها قبل از مکش به حالت مایع تبدیل می شوند.

بنابراین برای افرادی هم که تحت این عمل قرار گرفتن نتایج بهتری را رقم میزند.

عوارض لیپولیز اولتراسونیک

با اینکه التراسونیک شکل دقیقتری ار لیپوساکشن است اما عوارضی نیز مانند ایجاد زخم، از بین رفتن پوست، حفره های شکمی و آسیب عصبی وجود دارد.

همچنین مانند هر جراحی دیگری امکان ابتلا به عفونت نیز هست.
در جراحی اولتراسونیک احتمال به وجود آمدن سروما علیرغم تلاش جراح برای جلوگیری از بروز آن نیز هست.
سروما حفره‌ای حاوی مایعی شفاف، زرد رنگ و حاوی پرو تئین است که سلول های خونی در آن وجود ندارد. این حفره ها می تواند در محلی که لیپوساکشن انجام می شود ایجاد شود.

چه اقداماتی قبل از انجام لیپولیز اولتراسونیک نیاز است؟


در ابتدا فرد باید جهت مشاوره به پزشک مراجعه کند. شرح حال کاملی از بیماری زمینه‌ای، داروهای مصرفی، تعداد زایمان و .. داده شود و یک معاینه کامل بر اساس بررسی وجود فتق، شلی عضله، شلی پوست، وجود ترک یا استریا که عموما ناشی از زایمان یا ناشی از افزایش وزن ناگهانی است بررسی شود. در صورتیکه مناسب انجام این عمل باشد آزمایشات ودر صورت لزوم سونوگرافی و بررسی های قلبی و یا ریوی قبل از عمل انجام شود.
پزشک قبل از عمل برخی از دستورالعمل ها را می‌دهد. در زمان مراجعه برای معاینه ، باید همه مکمل ها و داروهایی را که مصرف می‌کنید به جراح بگویید. زیرا مصرف برخی داروها از چند روز قبل از عمل باید متوقف شوند.

در چه نواحی ازبدن عمل لیپولیز اولتراسونیک قابل انجام است؟


مناطقی که با روش اولتراسونیک قابل انجام است، مانند دیگر دستگاه های پیکرتراشی است. مثل غبغب، سینه در آقایان که به آن ژنیکوماستی گفته می‌شود، شکم، ناحیه پهلوها، بالای خط سوتین (ناحیه پشت)، ناحیه باسن، ناحیه خارج ران، زیر باسن، داخل ران در صورتیکه فرد مناسب این کار باشد (افتادگی و شلی پوست زیادی نداشته باشد)، ناحیه داخل زانو.

درباره عمل ژنیکوماستی بیشتر بدانیم

در اتاق عمل چه اتفاقی می افتد؟

بسته به میزان گستردگی ناحیه جراح یا از بیهوشی موضعی یا بیهوشی کامل استفاده می‌کند.

به محض شروع جراحی ابتدا از طریق برش چهار تا شش میلیمتری ایجاد شده توسط میله‌ای بنام کانولا مایع تامیسنت در بافت چربی تزریق می‌شود. سپس پروب اولتراسونیک وارد چربی‌ها شده و چربی‌ها را لیز می‌نماید و در نهایت توسط کانولای دیگری که به دستگاه ساکشن متصل است چربی‌ها تخلیه می‌گردد.

-
حذف چربی بازوها با لیپولیز اولتراسونیک

نیاز به استراحت بعد از جراحی پیکرتراشی

زمان بهبودی در عمل پیکرتراشی در صورت نداشتن عوارض جانبی بسیار کوتاه است. معمولا بیمار طی چند ساعت بعد از جراحی میتواند از مرکز درمانی مرخص شود و مراحل مراقبت را در خانه سپری کند.
البته ممکن است برای استراحت نیاز به چند روز مرخصی از مدرسه یا محل کار داشته باشد.
تورم و سایر عوارض جانبی خفیف معمولاً پس از چند هفته فروکش می کنند.
البته فرم نهایی سه تا شش ماه پس از عمل حاصل خواهد شد.

بعد از عمل فرد چه کارهایی باید انجام دهد؟

بعد از عمل فرد باید از گن استفاده کند .گن مناسب بعد از عمل، در حین ورود به اتاق عمل برایشان سفارش داده می‌شود.
بعد از عمل افراد در محل جراحی پانسمان دارند که این پانسمان‌ها نیاز به تعویض در زمان خیس شدن دارند.
تعویض پانسمان براساس میزان ترشح ممکن است بین 1 تا 5 بار در روز نیاز باشد.
هر چه از زمان عمل روزهای بیشتری بگذرد حجم ترشحات کمتر و نیاز به تعویض پانسمان هم کمتر خواهد شد.
فرد باید روزی یک تا 2 دفعه گن را در بیاورد، سوراخ هایی که ترشح خارج می‌شود را باز و ترشح‌ها را تخلیه کند و ماساژ بگیرد.
اگر ماساژ بعد از عمل به مدت 10 تا 14 روز باشد ، به فرم‌دهی بدن کمک میکند و نتیجه خوب عمل را به عالی ارتقاء می دهد.

هزینه جراحی لیپولیزاولتراسونیک

کلیه روش های پیکر تراشی جزو عمل های زیبایی محسوب می شوند بنابراین تحت پوشش بیمه نیستند.
برای تخمین هزینه باید با پزشک خود صحبت کنید. هزینه عمل بسته به دستگاه و نواحی جراحی و مرکز درمانی متفاوت است.

دکتر حمید رضوانی متخصص باتجربه جراحی پیکرتراشی در تهران می باشند که درصد بالایی رضایت از بیمارانشان ثبت شده است.

برای نوبت دهی و انجام مشاوره تماس بگیرید.

-
لیپولیز غبغب قبل و بعد از 12 هفته

میزان تاثیرگذاری عمل لیپولیز اولتراسونیک

80 درصد افراد بر اساس تحقیقات بدست آمده از نتیجه عمل خود راضی بودند .میزان رضایت‌مندی با کاهش کلی چربی و کاهش وزن مشخص شد.
اما بیشتر افرادی که ناراضی بودند به دلیل افزایش مجدد وزن و انباشته شدن چربی در نواحی دیگر بدن بوده است که معمولا این تغییر در همان سال اول بعد از عمل برایشان اتفاق افتاده است.
پزشکان برای کمک به جلوگیری از افزایش وزن، مشاوره سبک غذایی و زندگی را برای قبل و بعد از جراحی لاغری با پیکرتراشی توصیه می‌کنند.
داشتن وزن ثابت قبل از جراحی نیز در نتیجه عمل بسیار مهم است. حتی در صورتیکه در حال رژیم لاغری هم هستید و وزن شما در حال کم شدن است، هم نمی‌توانید از این روش جراحی کمک بگیرید. باید بین 3 تا 6 ماه وزن شما ثابت مانده باشد.

لیپوماتیک چیست؟

-

میزان تاثیرگذاری عمل لیپولیز اولتراسونیک

بر اساس تحقیقات بدست آمده 80 درصد افراد از نتیجه عمل خود راضی بودند .میزان رضایت‌مندی با کاهش کلی چربی و کاهش وزن مشخص شد.
اما بیشتر افرادی که ناراضی بودند به دلیل افزایش مجدد وزن و انباشته شدن چربی در نواحی دیگر بدن بوده است که معمولا این تغییر در همان سال اول بعد از عمل برایشان اتفاق افتاده است.
پزشکان برای کمک به جلوگیری از افزایش وزن، مشاوره سبک غذایی و زندگی را برای قبل و بعد از جراحی لاغری با پیکرتراشی توصیه می‌کنند.
داشتن وزن ثابت قبل از جراحی نیز در نتیجه عمل بسیار مهم است. حتی در صورتیکه در حال رژیم لاغری هم هستید و وزن شما در حال کم شدن است، هم نمی‌توانید از این روش جراحی کمک بگیرید. باید بین 3 تا 6 ماه وزن شما ثابت مانده باشد.

سوالات متداول لیپولیز اولتراسونیک

بیمار تا چه مدت نیاز به پوشیدن گن دارد؟

گن به بدن فشار می‌آورد و موجب بهتر جمع شدن پوست می‌شود و در عین حال فضای خالی ناشی از تخلیه چربی را به حداقل می‌رساند و تجمع ترشحات را هم کم میکند.
بیمار بعد از عمل باید به مدت 1 تا 3 ماه از گن استفاده کند.
یک ماه اول بعد از عمل استفاده از گن به صورت دائم است. بعد از یک ماه بر اساس شرایط بیمار و تشخیص پزشک جراح، اگر نتیجه بسیار عالی هست و پوست تا حد زیادی جمع شده مدت پوشیدن گن به 12 ساعت در روز به مدت 2 ماه کاهش پیدا میکند.

بعد از عمل چه زمانی میتوان استحمام کرد؟

معمولا 48 ساعت تا 72 ساعت بعد از عمل بهترین زمان استحمام است.
به دلیل اینکه بعد از 48 ساعت ضعف و سرگیجه ناشی از عمل و ناشی از داروهای بیهوشی به حداقل رسیده است.
فرد باید با آب ولرم یا آب خنک استحمام کند. زیرا آب گرم موجب میشود که خون به اندام های محیطی وارد شود و دچار ضعف و سرگیجه شوند.

چه غذاهایی را باید بعد از عمل خورد؟

بعد از عمل به دلیل از دست رفتن حجم چربی و مایعات، نیاز به نوشیدن مایعات به مقدار زیاد و استفاده از غذاهای پروتئینی مانند گوشت و سفیده تخم مرغ و قرص آهن است .

چه سنی مناسب پیکرتراشی است؟

سن 18 سال تا 65 سالگی مناسب پیکرتراشی هستند. البته بررسی بیماریهای زمینه ای و داروهای مصرفی هم لازم است تا در صورت وجود ریسک پائین عمل انجام شود.

آیا نیاز هست که قبل از عمل پیکرتراشی کاهش وزن پیدا کنیم و بعد عمل را انجام بدهیم؟

خیر-وزن اگر ثابت باشد بعد از عمل هم راحت‌تر میتوان وزن را ثابت نگه داشت ولی اگر با رژیم فرد دچار کاهش وزن شده باشد ممکن است بعد از عمل نتواند رژیمش را رعایت کند و دچار اضافه وزن شود.

آیا عمل پیکرتراشی یا التراسونیک اختلالی در بارداری آینده ایجاد می کند؟

خیر- از آنجایی که محل عمل بین پوست و عضله و چربی‌های زیر پوست است هیچ ارتباطی با اعضای داخل شکم ندارد بنابراین هیچ مشکلی برای بارداری نخواهند داشت ولی توصیه میشود اگر فردی قصد بارداری دارد بعد از زایمان برای عمل اقدام نماید. زیرا در بارداری فرد افزایش وزن پیدا میکند و افزایش وزن بعد از جراحی پیکرتراشی موجب از بین رفتن تناسب اندام می شود.

اگر فردی بعد از جراحی پیکرتراشی تصمیم به بارداری بگیرد چه کاری باید انجام دهد؟

این افراد تحت نظر متخصص تغذیه و مشاوره باید در طول 9 ماه بارداری حدود 9 تا 10 کیلو فقط افزایش وزن پیدا کند. چون این میزان افزایش وزن بعد از زایمان قابل حذف است و تجمع بیش از اندازه چربی در نواحی دیگر ایجاد نخواهد کرد.

چه مدت بعد از زایمان میتوان اقدام به انجام پیکرتراشی کرد؟

6 تا 9 ماه بعد از زایمان میتوان برای پیکرتراشی اولتراسونیک اقدام کرد.

نکته ای که در تمام عمل‌های پیکر‌تراشی و در لیپولیز اولتراسونیک باید به آن توجه کرد :
فرد بعد از عمل پیکرتراشی باید مراقب وزن خود باشد و به هیچ عنوان افزایش وزن پیدا نکند. زیرا در این صورت چربی‌ها در دیگر نقاط بدن تجمع پیدا می‌کنند و موجب از بین رفتن تناسب اندام فرد خواهند شد. توصیه ما وزن کشی روزانه فرد و مراقبت از افزایش وزن و تغییرات وزن می باشد.
در صورتیکه فرد قادر به کنترل وزن نیست نیاز هست که تحت نظر مشاوره تغذیه باشد.
همچنین افرادی که در حال افزایش وزن هستند مناسب عمل پیکر تراشی نیستند.لازم هست بین 3 تا 6 ماه ثبات وزن داشته باشند.

در انتها ، اگر این نوع لیپوساکشن را در نظر دارید ، مهم است که یک جراح با تجربه را انتخاب کنید. زیرا خطر ابتلا به آسیب ها و عوارض جانبی را کاهش می‌دهد.

دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی عمومی، پلاستیک، ترمیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *