,

علت ورم و آب آوردن شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دلیل آب آوردن و تورم شکم بعد از جراحی شکم

علت اصلی ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی، تجمع مایعات میان بافت‌های شکم و ایجاد فضا برای ترمیم زخم و بافت آسیب دیده است.
عمل ابدومینوپلاستی، یک جراحی زیبایی شکم است که باعث ترمیم عضلات شکم و برداشتن پوست شل و افتاده از شکم می‌شود. در نتیجه عمل ابدومینوپلاستی، بافت‌ها و پوست شکم دچار زخم می‌شوند.
بعد از پایان عمل، نوبت سیستم ایمنی بدن است که درمان این زخم‌ها را شروع کند. علت اب اوردن و ورم شکم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی هم همین فرآیند ترمیم بافت است.

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که عمل لاغری شکم، به روش ابدومینوپلاستی را به تازگی انجام داده‌اید، یا قرار است انجام دهید؛ باید بدانید که بعد از عمل به احتمال 100% دچار ورم شکم خواهید داشت.

ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی، جزئی از عوارض قطعی ولی موقتی این جراحی است.

این تورم، ناشی از زخم ایجاد شده بر روی شکم است و نشان از آغاز بکار سیستم ایمنی بدن، برای ترمیم بافت آسیب دیده دارد. پس نگران نباشید!

دکتر حمید رضوانی

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسته به میزان پاسخدهی بدن و وسعت جراحی، بعد از 1 تا 3 ماه کاملا از بین می‌رود.

عکس جراحی ابدومینوپلاستی
مراحل جراحی ابدومینوپلاستی

علت تورم و تجمع مایع در شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نکته مهم اینجاست که درمان آب آوردن و ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی، در رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی است. رعایت مراقبت های گفته شده توسط جراح ابدومینوپلاستی، به کاهش و رفع زودتر این عارضه کمک می‌کند.

ماساژ مرتب محل عمل، تخلیه مایعات و استفاده از گن جهت فشرده شدن پوست و رفع تورم، مهمترین اقدام بعد از جراحی برای رفع ورم شکم می‌باشد.

دکتر حمید رضوانی

بعد از جراحی و در بدن بیمار، برای تخلیه مایعات، توسط پزشک درن کار گذاشته می‌شود. لازم است که مراقبت شود تا درن تا زمان به حداقل رسیدن ترشحات از بدن خارج نشود. چرا که باعث می‌شود آب زیر پوست، بوسیله آن جمع و تخلیه شوند. در نتیجه آب اضافی که باعث افزایش و دردناک شدن تورم میشود، بوجود نیاید. اینکه درن چه زمانی برداشته شود؛ به شرایط سنی و بدنی هر فرد و نوع جراحی او بستگی دارد و همینطور تجربه پزشک در تعیین زمان برداشت درن هم موثر است.به هرحال زمان درآوردن درن را جراح تعیین میکند.

لازم است بیمار هم درست مراقبت کند تا نیاز به زودتر بیرون کشیدن اجباری درن توسط پزشک نباشد. مراقبت بیمار، شامل ماساژ مرتب ناحیه جراحی شده و پوشیدن گن طبق نظر پزشک می‌باشد. همینطور راه رفتن بدون انجام کار سنگین در کاهش ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی نیز تاثیر مثبت دارد.
با تمام این احوالات، لازم است جراحی را زیرنظر پزشک باتجربه انجام دهید تا در حد ممکن عوارض کمتر و دوران نقاهت کوتاهتری داشته باشید.

بهترین دکتر ابدومینوپلاستی ، چه توانایی ها و تجربیاتی باید داشته باشد؟

دکتر حمید رضوانی

متخصص جراحی عمومی، پلاستیک و ترمیمی در تهران

 • پیکرتراشی به روش لیپوست
 • جراحی پروتز سینه و لیفت سینه
 • عمل فرم دهی و تزریق چربی باسن
 • جراحی ابدومینوپلاستی و مینی ابدومینوپلاستی
 • ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه در آقایان)
 • ماموپلاستی (کوچک کردن سینه در خانم ها)

برای تعیین نوبت و مشاوره تماس بگیرید.

 09107103228

09107103227

-

درمان ورم و آب آوردن شکم بعد از جراحی شکم

پس خیالتان راحت که ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی بی‌خطر و موقتی است و تجمع مایع با رعایت نکات پزشک برطرف می‌شود. اما حتما باید دوران پس از عمل را تحت نظر پزشک معالج باشید و هرگونه علائم غیرطبیعی را با پزشک در میان بگذارید. چرا که علیرغم تمام احتیاط‌ها، باز هم ممکن است مقداری ترشحات و مایع جمع شود.

در مورد ورم ایجاد شده در ناحیه شکم، اگر فقط تورم بافت باشد؛ با ماساژ دادن ناحیه و پوشیدن گن (به طور دائم در یک ماه اول بعد از عمل و بعد از آن طبق نظر پزشک) برطرف می‌شود.
در برخی از موارد هم ممکن است تا بهبودی کامل چندین بار نیاز به تخلیه مایع آزاد در شکم وجود داشته باشد. اما در برخی از جراحی‌ها، با یکبار تخلیه این مایع، تورم به طور کامل بهبود می‌یابد.

راه های درمان و رفع ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی:

فعالیتهای لازم برای کاهش درد و زخم بعد از ابدومینوپلاستی در یک مقاله دیگر گفته شده است. در ادامه، برخی نکات عمومی برای پیشگیری و درمان تورم ایجاد شده آورده شده است:

 • کاهش مصرف نمک و مواد غذایی فرآوری شده
 • نوشیدن آب به اندازه کافی
 • ترک سیگار در دوران نقاهت
 • پیاده روی،از 48 ساعت بعد از عمل ابدومینوپلاستی به شدت به پیشگیری از ورم کمک می‌کند.
 • پرهیز از فعالیت‌های سنگین
 • تمیز نگه داشتن ناحیه جراحی شده
 • پوشیدن گن
 • مصرف داروهای تجویز شده

ممکن است علاوه بر این موارد، پزشک شما تجویز دیگری برای شما در نظر داشته باشد. پس حتما در صورت ورم دردناک و طولانی مدت، به جراح خود مراجعه کنید.

مدت ورم شکم در جراحی ابدومینوپلاستی

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی، از بعد از عمل شروع می‌شود و تا پایان دوران نقاهت به تدریج کم می‌شود. این زمان وابسته به نوع مراقبت بیمار، شرایط بدن بیمار و نوع عمل ممکن است بین 1 ماه تا 3 ماه طول بکشد.
ولی در اکثر موارد، بعد از حدود یک ماه، فرم بدن کاملا مشخص می‌شود و میزان تورم تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

تفاوت عمل ابدومینوپلاستی کامل و مینی ابدومینوپلاستی

به روایت تصویر

-
مینی ابدومینوپلاستی چه تفاوتی با ابدومینوپلاستی دارد؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *