,

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدو چگونه است؟

روند بهبودی پس از عمل ابدومینوپلاستی شکم، نیازمند مراقبت های ویژه از جمله نحوه خواب راحت است. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند بعد از عمل تامی تاک بهتر بخوابید:

 • توصیه های جراح خود را دنبال کنید: جراح شما مراقبت های خاصی را برای بعد از عمل ابدو، از جمله نحوه خوابیدن، توصیه می کند. دستورالعمل های آنها را به دقت انجام دهید.
 • قسمت بالای بدن خود را بالا قرار دهید: بالاتنه خود را با کمک بالش پشت کمر بالاتر از سطح تخت نگه دارید. سعی کنید قسمت شکم را بین 30 تا 45 درجه بالا بیاورید. این حالت خوابیدن به کاهش تورم و بهبود گردش خون هم کمک می کند.
 • ناحیه عمل را در حالت آرام و بدون فشار قرار دهید: از بالش یا کوسن و امثال آن برای حمایت از شکم و کاهش فشار بر روی ناحیه برش استفاده کنید. بالش ها را به صورتی قرار دهید تا بدن در موقعیتی مناسب و درست برای استراحت قرار گیرد.
 • از خوابیدن روی شکم خودداری کنید: خوابیدن روی شکم می تواند بر ناحیه برش فشار وارد کند و باعث ناراحتی شود. در عوض، سعی کنید به پشت یا پهلو بخوابید، هر کدام که برای شما راحت تر است.

فعالیت روزانه در داشتن خواب راحت بعد از عمل لیفت شکم موثر است.

 • از گن های مخصوص بعد از عمل ابدو استفاده کنید: جراح شما ممکن است گن های خاصی را برای پوشیدن در طول دوره نقاهت به شما توصیه کند. پوشیدن این لباس هنگام خواب می تواند راحتی بیشتری را فراهم کند و به کاهش تورم کمک کند. مقاله “چرا بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید گن بپوشیم؟” را بخوانید.
 • در صورت لزوم داروی ضد درد مصرف کنید: اگر درد یا ناراحتی دارید، با جراح خود در مورد مصرف داروهای مسکن صحبت کنید. مصرف داروی مسکن و ضد درد قبل از خوابیدن، می تواند به شما کمک کند که خواب راحت تری داشته باشید.
 • قبل از خواب کارهای آرام بخش انجام دهید: انجام یک سری کارهای آرام بخش قبل از خواب به شما کمک کند خواب آرامی داشته باشید. این روال می تواند شامل فعالیت هایی مانند حمام آب گرم، تمرین تنفس عمیق یا مدیتیشن، یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش باشد.
 • مصرف مایعات را قبل از خواب محدود کنید: برای به حداقل رساندن نیاز به دستشویی رفتن در طول شب، سعی کنید مصرف مایعات خود را چند ساعت قبل از رفتن به رختخواب محدود کنید.
 • از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید: از انجام فعالیت‌های شدید نزدیک به زمان خواب بعد از عمل ابدومینوپلاستی، خودداری کنید. زیرا می‌تواند منجر به افزایش ناراحتی و سخت‌تر شدن به خواب رفتن شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله “ورزش بعد از ابدومینوپلاستی شکم” را بخوانید.
 • صبور باشید: به یاد داشته باشید که روند بهبودی زمان می برد و ممکن است مدتی طول بکشد تا بتوانید راحت در موقعیت دلخواه خود بخوابید. صبور باشید و توصیه های جراح خود را برای بهبود موفقیت آمیز دنبال کنید.

 جدا از نکات گفته شده در بالا، لازم است با جراح ابدومینوپلاستی خود در مورد هر گونه نگرانی یا سؤالی که ممکن است در مورد نحوه خواب بعد از عمل جراحی شکم داشته باشید، مشورت کنید. آنها ممکن است بر اساس شرایط خاص شما، دستورات و مراقبت های مخصوصی برای شما درنظر بگیرند.

دکتر حمید رضوانی، دکتر جراح زیبایی شکم و سینه

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید. با شما تماس میگیریم.

 • شماره همراه خود را با اعداد انگلیسی وارد نمایید

چرا بعد از جراحی ابدو نباید روی شکم بخوابیم؟

خوابیدن روی شکم پس از جراحی شکم معمولاً توصیه نمی شود، به خصوص در مراحل اولیه بهبودی. اگر روی شکم بخوابید چه اتفاقی می افتد:

 • افزایش فشار روی ناحیه برش: خوابیدن روی شکم، فشار مستقیمی به شکم وارد می‌کند که می‌تواند باعث ناراحتی شود و به طور بالقوه بهبودی را در محل جراحی مختل کند. این فشار می تواند منجر به افزایش تورم، درد و عوارض احتمالی شود.
 • تأخیر در بهبودی: فشار وارده بر ناحیه برش ناشی از خوابیدن روی شکم می تواند روند بهبودی را کند کند. ممکن است منجر به تاخیر در بسته شدن زخم، افزایش دید اسکار و زمان بهبودی طولانی‌تر شود.
 • افزایش خطر عوارض: خوابیدن روی شکم می تواند خطر ابتلا به عوارضی مانند سروما (تجمع مایعات)، هماتوم (لخته شدن خون) یا جدا شدن زخم را افزایش دهد. این عوارض ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشند.
 • ناراحتی و درد: مدل خوابیدن روی شکم بعد از عمل ابدو، می تواند باعث ناراحتی و درد به دلیل فشار وارده به محل جراحی شود. همچنین می تواند عضلات شکم را تحت فشار قرار دهد و پیدا کردن یک موقعیت خواب راحت را دشوار کند.
 • اختلال در گردش خون: خوابیدن روی شکم به طور بالقوه می تواند گردش خون در ناحیه جراحی را به خطر بیندازد. جریان خون مناسب برای بهبودی مطلوب ضروری است و محدود کردن گردش خون ممکن است روند بهبودی را مختل کند.

پیروی از دستورالعمل های جراح خود در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدو، بسیار مهم است. به طور معمول، آنها به شما توصیه می کنند که به پشت یا پهلو بخوابید تا فشار بر ناحیه برش را به حداقل برساند. با رعایت این دستورالعمل‌ها، می‌توانید بهترین نتیجه ممکن را از جراحی تامی تاک به دست آورید.

آیا می توانیم بعد از عمل شکم به پهلو بخوابیم؟

خوابیدن به پهلو بعد از عمل جراحی شکم، معمولاً برای بسیاری از بیماران در مقایسه با خوابیدن روی شکم حالت راحت‌تری دارد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که باید با جراح خود برای دستورالعمل های خاص متناسب با مورد فردی خود مشورت کنید. آنها عواملی مانند وسعت جراحی، پیشرفت بهبودی شما و هر مورد دیگری که خاص شرایط شما باشد را در نظر خواهند گرفت.

به طور کلی، در اینجا برخی از ملاحظات در مورد خوابیدن به پهلو پس از عمل ابدومینوپلاستی وجود دارد:

 • زمان: جراح شما در ابتدا توصیه می کند به پشت بخوابید تا امکان بهبودی مناسب و به حداقل رساندن فشار روی ناحیه برش وجود داشته باشد. بعد از مدتی که مقداری بهبودی حاصل شد و خطر عوارض کاهش یافت، جراح به شما چراغ سبز نشان می دهد و ممکن است مجوز خوابیدن به پهلو را به شما بدهد.
 • ایجاد شرایط مساعد: هنگام خوابیدن به پهلو، ایجاد فضای مناسب برای راحتی بدن بسیار مهم است. از بالش ها برای راحتی و حمایت از شکم، پشت و پاها استفاده کنید تا فشار روی محل برش کاهش یابد و راحتی بدن را بیشتر کند.
 • به سیگنال های بدن خود توجه کنید: اگر هنگام خوابیدن به پهلو احساس ناراحتی یا فشار می‌کنید، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که باید قبل از خوابیدن به پهلو، برای مدتی طولانی‌تر به پشت بخوابید.

به یاد داشته باشید، شرایط هر بیمار منحصر به خود او است، بنابراین بسیار مهم است که از راهنمایی های جراح ابدومینوپلاستی خود پیروی کنید و هر گونه نگرانی یا سؤالی را که ممکن است داشته باشید با او در میان بگذارید. آن‌ها می‌توانند بر اساس شرایط خاص شما توصیه‌های شخصی‌شده‌ای را به شما ارائه دهند و به شما کمک کنند پس از عمل جراحی شکم، بهبودی موفق و راحت داشته باشید.

چرا باید در زمان خواب بعد از عمل ابدو، گن بپوشیم؟

پوشیدن گن پس از عمل جراحی شکم و در طول خواب، می تواند مزایای متعددی برای روند بهبودی داشته باشد. چند دلیل برای پوشیدن گن مخصوص عمل ابدو:

 • کاهش تورم: گن ها با اعمال فشار ملایم به ناحیه تحت درمان، به کاهش تورم پس از عمل کمک می کنند. این فشار به جلوگیری از تجمع مایع کمک می کند و باعث تخلیه مناسب لنفاوی می شود. با پوشیدن گن های فشرده در طول خواب، می توانید تورم را در طول شب کنترل کنید.
 • گردش خون بهبود یافته: پوشیدن گن، به بهبود گردش خون کمک می کنند. که به رساندن اکسیژن و مواد مغذی به محل جراحی هم کمک خواهد کرد. بنابراین روند بهبودی سریعتر می شود و خطر عوارض را کاهش می دهد.
 • پشتیبانی از برش‌ها و بافت‌ها: بعد از عمل جراحی شکم، برش‌ها و بافت‌های زیرین شما در حین بهبود نیاز به حمایت دارند. گن ها، فشار ملایمی را ایجاد می‌کنند که می‌تواند به نگه داشتن برش‌ها در کنار هم کمک کند، شکل‌گیری مناسب اسکار را تقویت کند و از عضلات شکم حمایت کند.
 • راحتی افزایش یافته: گن ها می توانند احساس راحتی و امنیت را در طول دوران نقاهت ایجاد کنند. آنها می توانند به تثبیت ناحیه جراحی، به حداقل رساندن حرکت و کاهش ناراحتی ناشی از مالش یا اصطکاک روی لباس یا ملافه در هنگام خواب کمک کنند.
 • مدیریت اسکار: گن های ابدومینوپلاستی، می توانند به شکل نهایی ظاهر اسکار کمک کنند. فشاری که آنها به بدن وارد می کنند ممکن است به صاف و نرم شدن جای زخم ها در طول زمان کمک کند و منجر به کاهش ظاهر اسکار شود.

توجه به این نکته مهم است که براساس وجود شرایط خاص برای هر بیمار پس از عمل ابدو، برخی از جراحان ممکن است پوشیدن لباس های فشرده را فقط در طول روز توصیه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است استفاده مداوم از جمله در هنگام خواب را توصیه کنند. بنابراین، مشورت با جراح و پیروی از توصیه های او در مورد استفاده از گن ها در هنگام خواب پس از عمل جراحی شکم ضروری است.

نحوه نشستن بعد از عمل ابدو

پس از عمل شکمی، مهم است که هنگام نشستن مراقب باشید تا از وارد آمدن فشار بیش از حد به محل برش و عضلات شکم خودداری کنید. در اینجا چند نکته برای نشستن راحت و ایمن بعد از عمل لیفت شکم وجود دارد:

 • از صندلی محکم و مناسب استفاده کنید: صندلی محکم با تکیه گاه خوب انتخاب کنید. از صندلی هایی که خیلی نرم هستند یا تکیه گاه ناکافی دارند خودداری کنید، زیرا می توانند باعث ناراحتی و فشار بر روی شکم شما شوند.
 • در حالت عمودی بنشینید: هنگام نشستن، حالت عمودی خود را با پشت صاف و شانه‌های شل نگه دارید. از خم شدن به جلو خودداری کنید، زیرا می تواند فشار غیرضروری به ناحیه شکم شما وارد کند.
 • از یک کوسن یا بالش استفاده کنید: در صورت لزوم، یک کوسن یا بالش کوچک را در پشت کمر خود قرار دهید تا بدن وضعیت راحت تری داشته باشد.
 • آهسته حرکت کنید: هنگام نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته، این کار را به آرامی و به تدریج انجام دهید. از حرکات ناگهانی یا تکان هایی که می تواند عضلات شکم شما را تحت فشار قرار دهد، خودداری کنید.
 • از بازوهای خود برای حمایت استفاده کنید: هنگام نشستن یا بلند شدن، می توانید از بازوهای خود برای تحمل وزن خود استفاده کنید. دستان خود را روی دسته های صندلی یا کناره های صندلی قرار دهید و از آنها برای کمک استفاده کنید.
 • از روی هم زدن پاها خودداری کنید: روی هم زدن پاها می تواند عضلات شکم را تحت فشار قرار دهد و گردش خون را مختل کند. پاهای خود را صاف روی زمین نگه دارید یا از زیرپایی استفاده کنید تا حالتی راحت و خنثی داشته باشید.
 • استراحت کنید و وضعیت خود را تغییر دهید: اگر نیاز به نشستن طولانی مدت دارید، سعی کنید به طور منظم استراحت کنید تا بایستید، کشش دهید و حرکت کنید. تغییر وضعیت به طور دوره ای به جلوگیری از سفتی و ناراحتی کمک می کند.

به یاد داشته باشید، بهبودی هر فردی متفاوت است و گوش دادن به سیگنال های بدن ضروری است. اگر در هنگام نشستن احساس درد، ناراحتی یا علائم غیرعادی داشتید، برای راهنمایی و ارزیابی بیشتر با جراح خود تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *