,

پوشیدن گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چه ضرورتی دارد؟

گن لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

زمان مطالعه: 7 minutes


بعد از انواع جراحی‌های لاغری مانند: عمل ابدومینوپلاستی، لیپوساکشن، لیپوماتیک و .. ؛ پزشک، پوشیدن گن های مخصوص بعد از عمل را تجویز می‌کند. برخی از بیماران از پوشیدن این گن‌ها احساس ناراحتی می‌کنند و ممکن است طبق نظر پزشک استفاده نکنند.

در این مقاله سعی کردیم نکات مهم درباره اهمیت پوشیدن گن بعد از هر نوع عمل پیکرتراشی، مدت پوشیدن و انواع آن را بیان کنیم.

ضرورت استفاده از گن بعد از عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

عمل‌های زیبایی اندام، بدون رعایت کردن مراقبت‌های بعد از آن نمی‌تواند تاثیر مطلوب جراحی را برای شما داشته باشد.

پوشیدن گن بعد از عمل لاغری؛ بخش مهمی از مراقبت‌های بعد از عمل است. به این علت که بر نتیجه جراحی شما تأثیر چشمگیری دارد، بهبودی را تسریع می‌کند، به شکل‌دهی فرم جدید بدن کمک می‌کند و از عوارض عمومی عمل می‌کاهد.

استفاده از گن بعد از جراحی پیکرتراشی، روند بهبودی را سرعت می‌بخشد. به این معنی که شما می‌توانید پس از عمل زودتر به روال عادی زندگی خود بازگردید.

پس حتما طبق دستورات دکتر جراح‌تان، عمل کنید و در صورت بروز مشکل به آنها مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل، علاوه بر نتیجه مطلوب، موجب کاهش عوارض جراحی و پیشگیری از مشکلات بعدتر هم خواهندشد.

مهمترین توصیه پزشک بعد از عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک پوشیدن گن به مدت تعیین شده است. گن‌ها به دلیل فشاری که به محل جراحی می‌آورند باعث کاهش تورم، فرم گرفتن زودتر بدن، سفت شدن پوست خواهندشد.

البته نوع گن را خود پزشک معرفی میکند که هم نتیجه‌بخشی خوبی داشته‌باشد و هم باعث ناراحتی و حساسیت در شما نشود.

8 تاثیر مثبت پوشیدن گن، پس از جراحی‌های لاغری

 1. کاهش تورم: بعد از جراحی، نواحی بدن به‌طور طبیعی دچار تورم می‌شوند . استفاده از گن با اعمال فشار به آن نواحی، کمک می‌کند تا ورم‌ها کاهش یابند.
 2. کاهش کبودی: در تخلیه چربی به روش لیپوماتیک، به رگ‌های خونی آسیب وارد می‌شود. خون از این رگها به بافت‌های اطراف ناحیه وارد می‌شود و ایجاد کبودی می‌کند. گن‌ها با ایجاد فشار در ناحیه، از نفوذ خون به پوست جلوگیری می‌کنند و کبودی را کاهش و رفع آن را تسریع می‌بخشند.
 3. حفظ فرم بدن: بعد از جراحی، بدن بلافاصله فرم می‌گیرد. ولی برای حفظ فرم بدن در همان حالت، باید مدت 4 هفته به طور مداوم از گن استفاده کرد. تا بافت‌ها و پوست بدن حالت خود را به شکل فشرده حفظ کنند و از شل‌شدگی، افتادگی و چروک روی پوست جلوگیری شود.
 4. بهبود جای زخم: گن ها تا اندازه قابل قبولی بر روی ناحیه جراحی ایجاد فشار می‌کنند. این فشارها باعث تسریع در بهبود جای زخم ناحیه می‌شود. به خصوص در ناحیه شکم که با پوشیدن گن، جای زخم به شکل فوق‌العاده‌ای برطرف خواهد شد.
 5. سفت کردن پوست شکم: بعد از لیپوساکشن، پوست آن ناحیه دچار شل‌شدگی و افتادگی می‌شود. این افتادگی اگر در ناحیه شکم و زیاد باشد؛ ممکن است نیاز به عمل ابدومینوپلاستی داشته باشد ولی در بقیه نواحی با پوشیدن گن، پوست خودش را جمع می‌کند.
 6. عدم ایجاد چروک بر روی پوست: شل‌شدگی پوست باعث افتادن پوست‌ها برروی هم و ایجاد چروک پوستی می‌کند. با فشرده کردن و جمع کردن پوست بوسیله گن، از ایجاد چروک‌های پوستی جلوگیری می‌شود.
 7. کاهش احتمال عفونت: یکی دیگر از مراقبت‌های ضروری بعد از جراحی پیکر تراشی، ماساژ دادن ناحیه جراحی شده و تخلیه آن از خونابه‌ها است. در صورت وجود مایعات در محل زخم‌ها، ممکن است آنها باعث عفونت در ناحیه شوند. علاوه بر تخلیه مرتب محل اسکار، ایجاد فشار در ناحیه هم وجود این مایعات را کاهش می‌دهد. به همین دلیل با پوشیدن گن احتمال بروز عفونت را کاهش می‌دهید.
 8. تسهیل گردش خون در ناحیه جراحی شده:  بعد از عمل لیپوماتیک، استفاده از گن برای بهبود گردش خون در ناحیه جراحی شده، کمک می‌کند. با افزایش جریان خون به ناحیه آسیب‌دیده بدن، زخم سریع‌تر و با عوارض کمتری بهبود می‌یابد.

چه مدت بعد از جراحی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی باید گن پوشید؟

دکتر حمید رضوانی به این پرسش پاسخ دادند:

مدت زمان پوشیدن گن بعد از ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک
دکتر حمید رضوانی جراح ابدومینوپلاستی

دکتر حمید رضوانی

متخصص جراحی عمومی، پلاستیک و ترمیمی در تهران

 • پیکرتراشی به روش لیپوست
 • جراحی پروتز سینه و لیفت سینه
 • عمل فرم دهی و تزریق چربی باسن
 • جراحی ابدومینوپلاستی و مینی ابدومینوپلاستی
 • ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه در آقایان)
 • ماموپلاستی (کوچک کردن سینه در خانم ها)

برای تعیین نوبت و مشاوره تماس بگیرید.

 09107103228

09107103227


زمان پوشیدن گن در افراد بر اساس ناحیه و میزان چربی تخلیه شده و همین‌طور سن افراد می‌تواند متفاوت باشد.

در کل به مدت 4 هفته بعد از جراحی استفاده از گن به غیر از مواقع استحمام ضروری است.

بنا به نظر پزشک، بعد از یک ماه ، حدودا تا 2 ماه دیگر نیاز به پوشیدن گن به مدت 12 ساعت در روز می‌باشد.

به همین دلیل می‌توان بعد از یک ماه استفاده مداوم، هنگام خواب و استراحت گن را از بدن خارج کرد.

پیشنهاد میکنم بنا به دلایل گفته شده از ضرورت پوشیدن گن، حتما طبق توصیه پزشک معالج از گن مناسب و به مدت تعیین شده استفاده کنید.

انواع گن

ما توانستیم اثبات کنیم که پوشیدن گن مهم است. حالا این سوال مطرح می‌شود که گن مناسب، چه گنی است؟

برای هرناحیه که تخلیه چربی شده‌است؛ گن مخصوصی وجود دارد. مانند: گن شکم و پهلو، گن بازو، گن ران، گن غبغب.

جنس این گن‌ها یا از پارچه کشی است یا الاستیک. نوع دوخت گن ها به گونه‌ایست که معمولا بدون درز هستند و به بدن فیت می‌شوند تا موجب سختی در بدن نباشند.

بسیاری از این گن‌ها، با ولکرو بسته شده‌اند تا قابل تنظیم باشند و یا به صورت جوراب مانند طراحی شده‌اند تا بتوان از آن‌ها به راحتی در منطقه آسیب‌دیده استفاده کرد.

موارد گفته شده برای آشنایی بیشتر شما با جنس و کارکرد گن ها است. چنانچه شما عمل ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک انجام دهید، پزشک شما بعد از عمل، نوع و مدل گن مناسب شما را نسخه می‌کند. برخی پزشکان هم خودشان گن را تهیه و پس از جراحی در اختیار شما می‌گذارند.

قیمت گن لیپوماتیک

قیمت گن مخصوص شما، بسته به اینکه برای کدام ناحیه است و چه میزان کیفیت و مرغوبیت دارد متفاوت است.

ولی در مورد هزینه خرید گن لیپوماتیک بهتر است، دست و دلباز عمل کنید. یادتان باشد گن خوب نتیجه عمل شما را بهتر، درمان را سریعتر و عوارض را کاهش می‌دهد.

از طرفی به علت اینکه گن را باید به مدت 4 تا 8 هفته بعد از عمل ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک استفاده کنید؛ باید کیفیت و راحتی مناسبی داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.