,

نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

بسیاری از بیماران پس از جراحی سینه مانند ماموپلاستی احساس خستگی می کنند زیرا بدن آنها برای بهبودی در حال تلاش می کند. خواب کافی – و طرز صحیح خوابیدن – بخش جدایی ناپذیری از روند بهبودی شما است. هنگامی که شما خواب هستید، بدن شما وارد حالت ترمیم می شود و جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را به عضلات و بافت های آسیب دیده اختصاص می دهد تا بهبودی را سریع تر کند. وقتی چشمان خود را می بندید و داخل تخت می روید، تقریباً می توانید احساس کنید که بدن شما در حال خاموش شدن است. این زمانی است که بدن شما در حال بهبود، ترمیم و جوان سازی است.

علاوه بر این، ثابت شده است که خواب کافی پس از جراحی،(به طور ایده‌آل حدود هشت تا 10 ساعت در روز)، درد بیمار را کاهش می‌دهد، زیرا به بدن شما اجازه می‌دهد هورمون‌هایی ترشح کند که به آرامش عضلات دردناک شما کمک می‌کنند.

پس از انجام یک عمل سینه مانند بزرگ کردن سینه، کوچک کردن سینه، لیفت سینه یا بازسازی سینه، معمولاً راه رفتن زودهنگام و افزایش فعالیت ساده روزانه تجویز می شود. با این حال، هنگامی که در حال استراحت هستید، نحوه قرارگیری خود ممکن است به بهبودی بهتر کمک کند.

علاوه بر این، خواب یک عامل مهم تقویت کننده ایمنی بدن است که به شما کمک می کند تا با عفونت های احتمالی مبارزه کند. خوابیدن تنفس شما را کند می کند، عضلات دردناک شما را شل می کند، تورم در بافت سینه را به حداقل می رساند و به بهبودی شما کمک می کند.

این موارد امر مهمی بعد از جراحی زیبایی سینه هستند. بدن شما بسیاری از اقدامات درمانی خود را در هنگام خواب انجام می دهد. بنابراین، مهم است که خواب خوب شبانه را در اولویت قرار دهید. در ادامه موارد مربوط به نحوه خوابیدن بعد از عمل را از نظر دکتر حمید رضوانی، دکتر پیکرتراشی، بیان کردیم.

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

برای خواب راحت بعد ازهر کدام از جراحی های بزرگ کردن سینه / ماموپلاستی / لیفت سینه موارد کارهای زیر را حتما انجام دهید:

به پشت بخوابید و سر و سینه کمی بالا باشد

به خصوص در چند هفته اول پس از عمل، خوابیدن به پشت، در حالی که معمولاً از سوتین جراحی استفاده می‌شود، به سینه‌ها اجازه می‌دهد تا در وضعیت راحت‌تر و مطلوب‌تری بهبود یابند. خوابیدن بر روی شکم یا پهلو ممکن است به سینه ها، از جمله ایمپلنت ها، فشار وارد کند و می تواند منجر به جابجایی نامطلوب اولیه ایمپلنت شود. اگرچه ممکن است در ابتدا خوابیدن در این وضعیت کمی دشوار به نظر برسد، اما بهترین راه برای کمک به بهبودی سریع‌تر شماست. خوابیدن به پشت در حالی که سر و سینه کمی بالا رفته تجمع مایعات را به حداقل می رساند، گردش خون را بهبود می بخشد و به شما امکان می دهد برای زیباترین نتیجه، فشار را از ناحیه سینه بردارید.

دکتر حمید رضوانی جراح عمل های زیبایی سینه، تاکید می کنند که از خوابیدن روی شکم یا غلت زدن به پهلو اجتناب کنید. زیرا می تواند باعث ایجاد فشار بی مورد روی بافت های در حال بهبودی شما شود یا حتی باعث ایجاد عوارضی مانند نشت ایمپلنت یا پارگی پروتز شود. بالا نگه داشتن بدن در زاویه 30 تا 45 درجه می تواند تا حد زیادی تورم و ناراحتی را پس از جراحی سینه به حداقل برساند.

به طور معمول، بیماران چهار تا شش هفته پس از جراحی سینه می توانند با خیال راحت به سبک خواب دلخواه خود ادامه دهند. برخی از زنان ممکن است متوجه شوند که مدل خواب آنها پس از این مدت تغییر کرده است.

روی شکم نخوابید

اگر معمولاً روی شکم می‌خوابید، پس از جراحی احساس ناراحتی می‌کنید. پس از جراحی سینه به مدت حداقل 12 هفته از خوابیدن روی شکم خودداری شود. خوابیدن روی شکم به سینه های شما فشار وارد می کند و می تواند به نتایج شما آسیب برساند. قبل از تصمیم به تغییر موقعیت خواب، از دکتر تائید بگیرید. اکثر افراد پس از 12 هفته پس از جراحی می توانند روی شکم خود بخوابند. مدت زمان آن به نوع عمل زیبایی سینه شما و شرایط عمل تان بستگی دارد.

از چند بالش برای پشتیبانی بیشتر استفاده کنید

برای ماندن در وضعیت بالا، بهتر است برای خوابیدن از بالش های مخصوص استفاده کنید تا مطمئن شوید که در وضعیت صحیح قرار می گیرید. بسیاری از افراد با قرار دادن یک بالش زیر هر بازو برای جلوگیری از غلتیدن بدن به پشت هنگام خواب استفاده میکنند.

قرار گرفتن سر خود کمی بالاتر از بدن در هنگام خواب به طور همزمان به چند هدف کمک می کند. اولاً، داشتن دو یا سه بالش که گردن شما را نگه می‌دارد، غلت زدن به پهلو یا شکم را در طول شب، حتی ناخودآگاه، دشوارتر می‌کند. ثانیاً، این موقعیت بالا ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشد زیرا تورم را کاهش می دهد.

قبل از جراحی مدل خواب خود را تمرین کنید. حداقل یک یا دو هفته قبل از جراحی، به پشت بخوابید. تغییر ناگهانی در وضعیت خواب، به خصوص زمانی که با درد و ناراحتی روبرو هستید، برای شما سخت خواهد بود.

برای داشتن خواب بهتر بعد از عمل قدم بزنید

حرکت و راه رفتن ساده از اولین روز بهبودی به کاهش خطر عوارض و همچنین بهبود سلامت عاطفی و الگوی خواب شما کمک می کند. به پیاده‌روی‌های کوتاه بروید یا در خانه راه بروید، اما از شرکت در هر گونه فعالیت بدنی شدید یا جدی خودداری کنید. علاوه بر این، خطر لخته شدن خون را نیز به حداقل می رساند. هر چند از زیاده روی در آن خودداری کنید.

برای اطمینان از راحت‌تر به خواب رفتن، از نوشیدنی‌ها و غذاهای کافئین‌دار مانند قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و شکلات در شب قبل از خواب اجتناب کنید. درجه اتاق خواب را روی دمایی تنظیم کنید که در آن راحت ترین حالت را داشته باشید. یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب به تلفن خود نگاه نکنید یا تلویزیون تماشا نکنید، زیرا نور آبی که از این دستگاه ها ساطع می شود ممکن است خواب را مختل کند.

از داروهای ضد التهابی تجویز شده برای کاهش درد و تورم استفاده کنید

احساس درد تا چند روز پس از جراحی معمولی است. مصرف داروهای ضد التهاب و ضد درد تجویز شده به کاهش ناراحتی و کمک به خواب بهتر کمک می کند.

محل استراحت خود را آماده کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای آماده شدن برای بهبودی بعد از عمل این است که محیط استراحت خود را از قبل آماده کنید تا حداکثر راحتی را در مدت طولانی تضمین کنید.

بالش های نرم و تخت خوابی را در نظر بگیرید که به شما کمک می کند در حالت نیمه نشسته استراحت کنید. همچنین مهم است که در روزهای اولیه بعد از عمل زیبایی سینه، فردی در کنار شما باشد.

نکاتی برای بهتر خوابیدن بعد از پروتز سینه

به غیر از وضعیت خواب صحیح، می توانید اقدامات بیشتری را برای کمک به خواب انجام دهید. این نکات می تواند خواب راحت شما را تضمین کند:

  • سوتین ساپورت بپوشید

پس از جراحی سینه، دکتر جراح پروتز سینه به شما دستور می دهد که حداقل یک ماه از یک سینه بند پشتیبان (سوتین مخصوص) استفاده کنید. پوشیدن سوتین های پشتیبان به سینه های شما حمایت مورد نیاز را می دهد، تنش را در محل جراحی کاهش می دهد و تورم را به حداقل می رساند. علاوه بر این، یک سوتین حمایتی خوب، خطر خراب کردن نتایج شما را در هنگام خواب به حداقل می رساند. جراح پلاستیک شما به شما توصیه می کند که در 4 هفته اول پس از جراحی زیبایی سینه، همیشه از یک سوتین ساپورت جراحی استفاده کنید. بعد از 4 هفته، ممکن است استفاده از سوتین در شب را متوقف کنید. با این حال، باید به مدت 8 هفته پس از بزرگ کردن سینه، از یک سینه بند حمایتی اما بدون سیم استفاده کنید. پس از 8 هفته، می توانید به پوشیدن سوتین های معمولی خود بازگردید.

عدم استفاده از سینه بند فشاری پس از جراحی پلاستیک بزرگ کردن سینه شما را در معرض خطر دررفتگی ایمپلنت قرار می دهد (ایمپلنت ها می توانند به سمت پایین بلغزند یا به طرفین سر بخورند). همچنین می تواند بهبودی شما را طولانی تر کند و درد و تورم طولانی تر شود.

  • دوش آب گرم

همه ما دوست داریم در پایان روز در یک حمام گرم خوب غوطه ور شویم. در حالی که در مراحل اولیه بهبودی مجاز به حمام کردن نیستید، یک دوش آب گرم سریع قبل از پریدن به رختخواب ممکن است به شما کمک کند بهتر بخوابید. در مورد دوش گرفتن و مراقبت از بانداژها و برش ها حتماً دستورالعمل های دکتر رضوانی را دنبال کنید.

  • از اختلالات خواب اجتناب کنید

نوشیدنی های گازدار، چای، قهوه، الکل، شکر و وسایل الکترونیکی می توانند بر الگوی خواب شما تأثیر منفی بگذارند. شما نمی خواهید در طول شب کاملاً بیدار باشید. سعی کنید یک روال آرامش بخش برای خود پیدا کنید.

  • داروهای خود را مصرف کنید

دکتر جراحتان برای تسکین علائم بعد از جراحی سینه، داروهای ضد درد تجویز می کند. سطح مشخصی از درد و ناراحتی پس از هر نوع جراحی، به ویژه جراحی سینه که ناحیه ظریفی از بدن را هدف قرار می دهد، قابل انتظار است. مصرف به موقع داروهای تجویز شده می تواند به کاهش ناراحتی و درد مرتبط با دوره نقاهت کمک کند و مطمئن شود که در طول شب بهتر بخوابید. داروهای خواب آور به ندرت مورد نیاز است، اما ممکن است دکتر شما آن را در صورتی که قادر به خوابیدن نیستید، تجویز کند.

  • دوش نگیرید، حمام نکنید، یا شنا نکنید.

دستورالعمل های جراح پلاستیک خود را در مورد دوش گرفتن، حمام کردن و شنا کردن دنبال کنید. به طور کلی، دوش گرفتن 48 ساعت پس از جراحی اشکالی ندارد. با این حال، شما باید به مدت 6 هفته از حمام، جکوزی و استخر خودداری کنید.

از گالری عکس ما دیدن کنید

اگر مایلید نمونه جراحی های پیکرتراشی و زیبایی سینه دکتر حمید رضوانی را ببینید، و برای دیدن عکس های قبل و بعد عمل زیبایی سینه و پیکرتراشی بدن از پیج اینستاگرام دکتر رضوانی دیدن کنید.

برای جراحی زیبایی سینه دکتر رضوانی را انتخاب کرده اید؟

برای راهنمایی های بیشتر و تعیین وقت مشاوره، با ما با شماره 09120175018 تماس بگیرید یا فرم آنلاین ما را پر کنید. دکتر حمید رضوانی متخصص جراحی عمومی، پلاستیک و ترمیمی با تجربه بالا در عمل های زیبایی سینه، نکات لازم را به شما خواهند گفت و مسئولانه شرایط شما را بعد از عمل پیگیری خواهند کرد.

دکتر حمید رضوانی، دکتر جراح زیبایی شکم و سینه

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید. با شما تماس میگیریم.

  • شماره همراه خود را با اعداد انگلیسی وارد نمایید

خلاصه مطالب برای نحوه خوابیدن بعد از جراحی سینه

اگر در حال استراحت بعد از جراحی بزرگ کردن سینه با ایمپلنت سینه یا عمل لیفت سینه هستید، خواب کافی بخش مهمی از بهبودی شما خواهد بود. هنگامی که شما خواب هستید، بدن شما وارد حالت خود درمانی می شود. به همین دلیل بسیار مهم است که در طول دوران نقاهت پس از جراحی زیبایی سینه خواب کافی داشته باشید. خواب به بدن شما فرصتی می دهد تا خود را درمان کند و درد و التهاب را کاهش دهد، در نتیجه روند بهبودی پس از بزرگ شدن یا بلند کردن سینه را تسریع می کند.

بهترین نحوه خواب بعد از جراحی زیبایی سینه، خوابیدن به پشت در حالی است که بالاتنه کمی بالا رفته روی چند بالش نرم است. این وضعیت خواب تضمین می کند که برش های شما بدون هیچ فشاری بر روی آنها بهبود می یابند. همچنین به ایمپلنت‌های سینه‌تان اجازه می‌دهد تا در جای خود قرار بگیرند. در نهایت، خوابیدن به پشت مستلزم استفاده کمتر از بالاتنه هنگام بلند شدن از رختخواب است.

بعد از جراحی زیبایی سینه، خوابیدن به پهلو دومین وضعیت مناسب است. اگر مطلقاً نمی توانید به پشت بخوابید، انجام این کار اشکالی ندارد. اگر ترجیح می دهید به پهلو بخوابید، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. شما باید یک بالش زیر سینه های خود قرار دهید تا فشار روی سینه ها کاهش یابد. همچنین باید از سینه بند جراحی توصیه شده توسط جراح پلاستیک خود استفاده کنید تا از تورم جلوگیری کرده و ایمپلنت های جدید خود را در جای خود نگه دارید.

تا زمان بهبودی روی شکم نخوابید. خوابیدن روی شکم می تواند به ایمپلنت های سینه پس از بزرگ کردن سینه فشار وارد کند و باعث شود آنها از جای خود خارج شوند.

باید بعد از جراحی بزرگ کردن سینه شروع به حرکت کنید. معمولاً از روز اول پیاده روی ملایم توصیه می شود. این نه تنها برای سلامت کلی شما مفید است، بلکه کیفیت و مدت خواب را نیز افزایش می دهد. کشیدن سیگار یا هر فرآورده تنباکوی دیگری می تواند جریان خون را در بافت سینه در محل جراحی کاهش داده و بهبودی را به تاخیر بیاندازد.

پس از بهبودی کامل، می توانید در هر موقعیتی که دوست دارید بخوابید. اما مهم است که در چند هفته اول پس از جراحی بزرگ کردن سینه به پشت بخوابید. و اگر احساس کردید که این وضعیت راحت است، ادامه دهید و این کار را ادامه دهید – می تواند تشکیل خطوط ریز و چین و چروک را کاهش دهد و ستون فقرات شما را در وضعیتی آرام و خنثی نگه دارد.

سوالات متداول

چه مدت بعد از عمل بزرگ کردن یا پروتز سینه باید سربالا بخوابم؟

توصیه می شود حدود شش هفته پس از جراحی بزرگ کردن سینه، در وضعیت سر بالا با زاویه 30 تا 45 درجه بخوابید. این وضعیت به کاهش تورم و درد کمک می کند و می تواند خطر تشکیل بافت اسکار را کاهش دهد.

چه زمانی می توانم بعد از جراحی سینه به پهلو بخوابم؟

3 تا 4 هفته پس از جراحی بزرگ کردن سینه می توانید به پهلو بخوابید. زود خوابیدن به پهلو می تواند فشار زیادی بر برش های شما وارد کند و عوارض ناخواسته ای ایجاد کند. البته در صورتیکه اصلا قادر به خوابیدن روی شکم نباشید با راهکارهایی پزشک خوابیدن به پهلو را به شما آموزش میدهد.

آیا می توانم بعد از جراحی سینه روی شکمم بخوابم؟

حدود 12 هفته پس از جراحی می توانید روی شکم خود بخوابید. از خوابیدن به پهلو نیز خودداری کنید. خوابیدن به پهلو می‌تواند منجر به ناراحتی شدید قفسه سینه شود و در صورت انجام عمل بزرگ کردن سینه، ایمپلنت‌ها را در جای مناسبی قرار دهید.

آیا خوابیدن بدون سوتین بعد از بزرگ کردن سینه مشکلی ندارد؟

حداقل شش تا هشت هفته پس از بزرگ کردن سینه، حتی در هنگام خواب، از گن تجویز شده استفاده کنید. بنابراین، خوابیدن بدون سوتین فشاری خوب نیست. آن را در شب و روز نگه دارید.

اگر با وجود رعایت تمام نکات نتوانم بخوابم چه؟

خوب، اگر حتی پس از پیروی از تمام دستورالعمل‌های ارائه شده در این مقاله موفق به استراحت شبانه نشدید، وقت آن است که با جراح خود تماس بگیرید. جراح شما ممکن است برای شما یک وسیله خواب تجویز کند یا به شما کمک کند تا علت را پیدا کنید.

منابع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *