ابدومینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی شکم چیست

در پاسخ به سوال “عمل ابدومینوپلاستی چیه” باید گفت به عمل صافی و لیفت شکم، عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک گفته میشود. این روش، یک روشی تهاجمی است که در نتیجه آن،چربی و پوست اضافی ناحیه شکم برداشته می شود و شکم را به صورت خطی شکل می‌ دهد.

برخلاف عمل پیکرتراشی که در آن بدون نیاز به برش و بخیه، چربی های نواحی مختلف بدن را میتوان تخلیه کرد؛ در این جراحی، زیر شکم برش داده میشود. ولی به دلیل اینکه در ابدومینوپلاستی، ناحیه شکم صاف و تا حدی پهلوها فرم میگیرند، آن را نوعی از پیکرتراشی هم می دانند.
جراحی پلاستیک لاغری و زیبایی در ناحیه شکمبا عنوان ابدومینوپلاستی، یکی از جراحی‌های زیبایی بدن است که با رفع چربی و پوست‌های مضاعف این ناحیه، به کوچک کردن شکم پرداخته و بدفرمی آن را اصلاح می‌کند. این عمل موجب درمان شلی و افتادگی پوست شکم و چین و چروک‌های آن نیز می‌گردد.

برای مطالعه سایر موضوعات مربوط به جراحی شکم در مجله ابدومینوپلاستی، اینجا کلیک کنید.

بسیاری از بانوان بعد از زایمان یا کاهش وزن زیاد، دچار شلی و افتادگی پوست شکم می شوند. این افراد، برای لیفت شکم، عمل تامی تاک را باید انجام دهند. در این عمل، جراح بسته به میزان مورد نیاز، بر روی شکم برش ایجاد می‌کند. چربی و پوست اضافی با جراحی از قسمت میانی و تحتانی شکم برداشته می‌شود، پوست اضافه بریده و حذف می‌گردد. سپس بقیه پوست شکم، بخیه زده میشوند.

tummy tuck
عمل ابدومینوپلاستی برای صاف و تخت شدن شکم انجام میشود.

ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک؟

به دلیل شباهتی که نتیجه عمل لیپوماتیک شکم با ابدومینوپلاستی دارد، ممکن است شما را در انتخاب روش جراحی دچار اشتباه کند. در پیکرتراشی به روش لیپوماتیک، از لوله کانولا، برای از بین بردن تجمعات چربی، در ناحیه شکم و برخی نواحی دیگر بدن استفاده می‌ شود. در پیکرتراشی لیپو، بافت چربی‌های زیر پوست، در برخی نواحی برداشته می‌شود و تا حدی هم پوست آن ناحیه لیفت داده می شود. بسته به میزان چربی انباشته شده در بدن شما، ممکن است جراحتان، عمل لیپو و ابدوی شکم را با هم به شما پیشنهاد دهد.

در عمل ابدومینوپلاستی Abdominoplasty، مقداری چربی اضافی در ناحیه شکم برداشته می‌شود، عضلات شکم که فاصله دارند؛ ترمیم می‌شوند و پوست شل و افتاده و ترک خورده هم برش داده می‌شود.

دکتر حمید رضوانی
دکتر حمید رضوانی بهترین جراح پیکر تراشی در تهران هستند
دکتر حمید رضوانی؛ جراح انواع عملهای پیکرتراشی(لیپوست، ابدومینوپلاستی، فرم دهی و تزریق چربی باسن و پروتز و لیفت سینه و ..) در تهران هستند.

“تجربه و دانش تخصصی دکتر حمید رضوانی در امر جراحی پیکر تراشی و زیبایی اندام، باعث رضایت بیماران از انتخاب ایشان بوده است.”

جهت مشاوره تماس بگیرید.

 زنانی که عضلات و پوستشان، پس از چند زایمان کشیده شده‌است ، ممکن است این روش را برای سفت کردن عضلات و کاهش آن مفید بدانند.

پس از کاهش وزن قابل توجه، بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که عضلات شکم آنها ضعیف است و پوست آن ناحیه بسیار شل شده‌است. علیرغم داشتن ورزش و رژیم غذایی، همچنان این پوست اضافی وجود دارد و می‌تواند باعث ناراحتی و عدم اعتماد به نفس آنها شود.

 انجام عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) می‌تواند کمک کننده باشد. در حین عمل می‌توان عضله های شکم را سفت کرد، پوست اضافی را برداشت و شکمی محکم و صاف بوجود آورد.

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که جراحی شکم را با انجام لیپوساکشن در ناحیه شکم و پهلو خود ترکیب کرده و خط کمری باریک جدیدی ایجاد کنند.

انواع روش جراحی تامی تاک (Tommy Tuck)

جراحی زیبایی شکم، تحت سه روش ابدومینوپلاستی کامل، مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی گرداگرد انجام می‌گیرد؛ در ذیل در این‌باره توضیح داده شده است.

abdominoplasty
برش شکم در جراحی مینی ابدومینوپلاستی، ابدومینوپلاستی کامل و ابدومینوپلاستی گراگرد

مینی ابدومینوپلاستی

این روش، تحت عنوان مینی تامی تاک نیز شناخته می‌شود؛ مینی ابدومینوپلاستی ، زمانی انجام می‌شود که افراد شلی عضله شکم کمی دارند و علاه بر تجمع چربی در شکم و پهلو، افتادگی مختصر پوست در پائین شکم نیز دارند که در این عمل، علاوه بر حذف چربی‌ها، پوست اضافه در ناحیه پائین شکم برداشته می‌شود و بخیه می‌گردد. در این عمل محل ناف تغییر نمی‌کند.

مینی ابدومینوپلاستی با برش‌های کوتاهتر انجام می‌شود. پوست اضافه بین خط برش و ناف جدا می‌شود. این روش به طور کلی یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

طول زخم، که در امتداد خط بیکینی قرار دارد، به میزان پوست اضافی بستگی دارد. مینی ابدومینوپلاستی به دلیل پوست اضافی کم، منجر به ایجاد اسکار کوتاه می‌شود.

ابدومینوپلاستی کامل

این روش، در افرادی انجام می‌گیرد که دارای شلی زیاد عضله جدار شکم باشند. خصوصا زمانی که بروز شل‌شدگی، ناشی از زایمان باشد. همچنین زمانی که فرد دارای افتادگی شدید پوست شکم در ناحیه بالا و پایین ناف باشد و حجم چربی شکم آن‌ها زیاد باشد.

در روش ابدومینوپلاستی Abdominoplasty،  یک برش از یک سمت پهلو تا پهلو دیگر زده می‌شود. در این نوع جراحی لیفت شکم، به دلیل‌اینکه افتادگی شکم و حجم چربی موجود در آن، زیاد است؛ پس از برداشتن چربی و بریدن پوست اضافه، محل ناف نیز تغییر می‌کند.

مانند مینی ابدومینوپلاستی، برش در خط بیکینی ایجاد می‌شود و طول اسکار بستگی به مقدار پوست اضافی دارد. سپس جراح شما پوست و عضله را در صورت نیاز دستکاری کرده و فرم می‌دهد. همچنین در این روش یک برش در اطراف ناف (ناف) ایجاد خواهد شد، زیرا لازم است ناف خود را از بافت اطراف آزاد کنند.

ابدومینوپلاستی گرداگرد

ابدومینوپلاستی گرداگرد شامل ناحیه پشت کمر هم می شود. در این روش ، بیمار یک‌بار بر روی شکم و بار دیگر به پشت قرار می‌گیرد و چربی و پوست مضاعف شکم به‌طور کامل تخلیه می‌گردد.

ابدومینوپلاستی گرداگرد، معمولا در بیماران با کاهش وزن شدید، که در نواحی پشت و پهلو نیز افتادگی شدید پوستی دارند، انجام می‌شود.

وقتی مقدار زیادی چربی اضافی، در ناحیه پشت و شکم وجود داشته باشد، ممکن است شما لیپوساکشن کمر یا ابدومینوپلاستی گرداگرد داشته باشید. این روش امکان حذف پوست و چربی از ناحیه لگن و پشت را فراهم می‌کند، که باعث بهبود شکل بدن شما از هر طرف می‌شود.

کاندیدای مناسب برای انجام عمل ابدومینوپلاستی

افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام عمل ابدومینوپلاستی هستند، که شکم‌های بزرگ با چربی‌های بسیار دارند که پوست آن‌ها آویزان است؛ به گونه‌ای که با رژیم غذایی و ورزش کردن، نمی‌توانند لاغر کنند و چربی‌ها را ازبین ببرند.

جراحی ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که:

 • در شش ماه اخیر دارای وزن ثابتی بوده باشند.
 • وزن‌شان ایده‌آل بوده و اضافه وزن زیادی نداشته باشند.
 • توقع منطقی و واقع بینانه از جراحی ابدومینوپلاستی داشته باشند.
 • با ورزش و رژیم غذایی به نتیجه مطلوب نرسیده باشند.
 • از نظر روانشناسی ثبات داشته باشند.
 • کاهش وزن زیاد بعد از عمل جزء اهداف فرد نباشد.

افرادی که قصد کاهش وزن دارند و زنانی که قصد زایمان در آینده را دارند، باید جراحی تامی تاک یا صافی شکم را به تعویق بیندازند.

چون در ابدومینوپلاستی، عضلات شکم بخیه می‌شوند تا شلی و برجستگی عضله شکم برطرف شود و بارداری موجب باز شدن بخیه‌ها و خراب شدن عمل می‌شود و  ممکن است بعد زایمان، عمل مجدد دیگر، امکان‌پذیر نباشد. البته اگر خانمی بهرحال قصد زایمان (چه سزارین یا طبیعی)، بعد از انجام عمل زیبایی شکم را داشته باشد و این موضوع را به پزشک خود اعلام کند، عضلات شکم بخیه نمی‌خورند و به‌راحتی می‌تواند برای بارداری بعد از عمل هم اقدام کند.

همینطور اگر هنوز قصد دارید مقدار قابل توجهی، از وزن خود را کاهش دهید ، جراحی شکم را انجام ندهید. صبر کنید تا وزن شما ثابت شود.

چرا عمل زیبایی شکم انجام دهیم؟

دلیل و نشانه های نیاز به عمل لیفت شکم:

 • وجود پوست شل غیر جذاب اطراف ناحیه شکم
 • علائم کشش در ناحیه شکم که ناشی از کاهش وزن قابل توجه است
 • پیدا بودن اسکارهای قدیمی ناشی از جراحی قبلی
 • ناتوانی در پوشیدن لباس فرم بدن /لباس شنا به دلیل وجود بیش از حد پوست/بافت چربی
 • تمایل به داشتن شکمی صاف‌تر

در صورت وجود هرکدام از این موارد، شما کاندید مناسبی برای عمل ابدومینوپلاستی هستید.

تامی تاک(تاک شکم) چگونه انجام می‌شود؟

بسته به نتایج مورد نظر شما، این عمل جراحی، می‌تواند بین یک تا پنج ساعت طول بکشد. جراحی ابدومینوپلاستی؛ به طور کلی، به عنوان یک روش بدون بستری انجام می‌شود. اگر برای انجام این عمل، به خارج از شهر به مراکزی سفر می‌کنید، از شما خواسته می‌شود که شب در هتل بمانید. تخلیه چربی هم، ممکن است به طور همزمان توصیه شود.

مراحل جراحی ابدومینوپلاستی شکم
مراحل انجام جراحی ابدومینوپلاستی با تصویر

شما بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد که در طول عمل، شما را به خواب می‌برد. البته لازم است که شخصی همراه شما باشد که بتواند شما را به خانه برساند و حداقل شب اول پس از عمل در کنار شما بماند.

بسته به نیاز شما و صلاحدید پزشک، یکی از انواع جراحی‌های ابدومینوپلاستی، مینی‌ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی گرداگرد که قبل از عمل به شما گفته می‌شود، بر روی شما انجام خواهدشد.

در هنگام جراحی و بعد از کشیدن قسمتی یا کل شکم، محل برش شما بخیه زده و پانسمان می‌شود. ممکن است جراح شما از بانداژ الاستیک یا گن و یا هردو بعد از جراحی استفاده کند.

اینکه تمام دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد پوشیدن گن و مراقبت از بانداژ رعایت کنید؛ خیلی مهم است. جراح شما همچنین، بهترین روش نشستن یا دراز کشیدن را به شما می‌گوید تا کمترین درد را داشته باشید.

عوارض ابدومینوپلاستی چیست ؟

در ابدومینوپلاستی، تورم و کبودی بعد از جراحی در محل وجود دارد، که امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می‌شود و جای نگرانی نیست.

به مدت چند روز، درد هم خواهید داشت که با داروهای مسکن و داروهای تجویز شده توسط پزشک، قابل درمان است.

نمیشود ازاین موضوع گذشت، که در جراحی زیبایی شکم هم، مانند هر عمل جراحی ، خطراتی وجود دارد.

عوارض ابدومینوپلاستی
مزایا و معایب ابدومینوپلاستی چیست؟ دکتر حمید رضوانی

اگر گردش خون ضعیف، دیابت، بیماری های قلبی، ریوی یا کبدی دارید یا سیگار می‌کشید، احتمال ابتلا به عوارض افزایش می‌یابد.

عوارض دیگر می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

خونریزی ، عفونت ، لخته شدن خون یا واکنش به بیهوشی.

مزایای عمل جراحی زیبایی شکم چیست؟

به دلیل اینکه مزایای عمل ابدو و جراحی زیبایی شکم، از عوارض آن خیلی بیشتر است؛ افراد زیادی برای صافی شکم، این عمل را انتخاب می کنند.

برخی از مزایای آن شامل موارد زیر است:

 • در این روش جراحی میزان خونریزی کم می‌باشد.
 • چون در این روش، می‌توان از لیپوساکشن هم در حین ابدومینوپلاستی استفاده کرد، نمای شکم از نیمرخ طبیعی‌تر و ظاهر آن بهتر می‌باشد.
 • در جراحی ابدومینوپلاستی، بعد از تخلیه چربی از شکم، پوست اضافی کشیده می‌شود.
 • عوارض ابدومینوپلاستی محدود و موقتی می‌باشد، مانند کبودی و تورم بعد از عمل، که با گذشت چند روز برطرف می‌شود.
 • در ابدومینوپلاستی آسیبی به عصب‌های لنفاتیک و دیواره شکم وارد نمی‌شود.
 • دوره نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی کوتاه می‌باشد.
 • افزایش اعتماد به نفس کلی.
 • افزایش عزت نفس.
 • توانایی پوشیدن لباس‌های مناسب و یا لباس‌هایی که ممکن است قبلاً از آنها اجتناب کرده‌اید.
 • بدست آوردن فرم بدنی قوی‌تر و جوان‌تر.

بنابر موارد گفته شده؛ جراحی تامی تاک، هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی تاثیرات مثبتی را برای افراد دارد.

مهمترین نکات برای داشتن یک عمل خوب و کم عارضه تاک شکم

 1. داشتن شرایط لازم برای انجام عمل
 2. انتخاب یک جراح مجرب
 3. رعایت کامل مراقبت‌های قبل و بعد جراحی
surpeon body sculpting

دکتر حمید رضوانی

متخصص جراحی عمومی، پلاستیک و ترمیمی در تهران

 • پیکرتراشی به روش لیپوست
 • جراحی پروتز سینه و لیفت سینه
 • عمل فرم دهی و تزریق چربی باسن
 • جراحی ابدومینوپلاستی و مینی ابدومینوپلاستی
 • ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه در آقایان)
 • ماموپلاستی (کوچک کردن سینه در خانم ها)

برای تعیین نوبت و مشاوره تماس بگیرید.

 09107103228

۰۹۱۰۷۱۰۳۲۲۷

اگر نیاز به تغییر وزن زیاد دارید،جراحی زیبایی شکم نمیتواند گزینه مناسبی باشد. این جراحی میتواند تا حدود ۱۲ کیلوگرم وزن را کم کند.

آیا نتیجه ابدومینوپلاستی دائمی است؟

اگرچه نتایج جراحی شکم دائمی است، اما با نوسانات قابل توجه وزن می‌توانید نتیجه مثبت آن را تا حد زیادی کاهش دهید.

 به همین دلیل، به افرادی که در حال برنامه‌ریزی برای کاهش وزن زیاد هستند، یا زنانی که ممکن است بارداری‌های آینده را در نظر بگیرند؛ توصیه می‌شود که انجام جراحی شکم را به تعویق بیندازند.

۷ اقدام مهم قبل از جراحی تامی تاک

هر عمل جراحی نیاز به یکسری مراقبت‌ها برای قبل از عمل دارد. بهتر است طبق نظر پزشک کارهای لازم قبل عمل را انجام دهید تا نتیجه بهتر و عوارض عمل کمتری داشته باشید.

برخی اقدامات لازم قبل از عمل ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. بیمار پیش از مراجعه برای جراحی زیبایی شکم، باید آزمایشاتی را که پزشک تجویز نموده‌است، به طور کامل انجام دهد و نتیجه آن را برای بررسی به پزشک خود نشان دهد.
 2. در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی است و دارو استفاده می‌کند، بهتر است به پزشک خود بگوید.
 3. در صورتی که بیمار به داروی خاصی حساسیت داشته باشد، باید به اطلاع پزشک خود برساند.
 4. بیمار به مدت یک هفته قبل از ابدومینوپلاستی، از مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین جدا خودداری کند.
 5. به مدت یک هفته قبل از جراحی زیبایی شکم بیمار از مصرف الکل و استعمال دخانیات باید خودداری کند، چرا که باعث بروز اختلال در روند بهبودی می‌شود.
 6. بیمار ۸ ساعت قبل از جراحی مینی ابدومینوپلاستی، نباید چیزی میل کند و کاملا ناشتا برای جراحی حضور پیدا کند.
 7. قبل از مراجعه برای عمل ابدومینوپلاستی حتما حمام کنید.
مزایا و معایب ابدومینوپلاستی و تامی تاک
عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک چیست؟ -

مراقبت‌ های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

همچون شرایط قبل عمل، اقدامات بعد از عمل هم، نقش بسیار تاثیرگذاری در نتیجه عمل و فرآیند بهبود بیمار دارند.

برخی دستوراتی که پزشکان برای بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به بیمار می دهند، در اینجا آورده شده است:

 • داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده‌است را تا آخر مصرف کنید.
 • ۳ روز بعد از عمل می‌توانید پانسمان را بردارید، اما لازم است برای این کار از فردی کمک بگیرید و با احتیاط آن را انجام دهید.
 • بعد از اینکه پانسمان محل درمان شده را برداشتید، با شامپو بچه یا بتادین شستشو دهید و سپس با گاز استریل آن را بپوشانید.
 • پس از انجام این عمل اگر پزشک‌تان اجازه داد، می‌توانید راه رفتن را آغاز کنید.
 • افرادی که این عمل را انجام داده‌اند، بهتر است ۳ سال باردار نشوند.
 • از شکم‌بند یا گن برای مدت ۱ ماه استفاده کنید؛ به گونه ای که گن، به صورت شبانه‌روزی مورد استفاده قرار گیرد.
 • به مدت ۱ هفته پس از انجام عمل، استراحت کنید.
 • اگر از نظر جسمانی فوق العاده فعال هستید، باید تمرینات سنگین را به مدت چهار تا شش هفته به شدت محدود کنید.
 • ورزش بعد از عمل ابدومینوپلاستی را که پزشک توضیح داده، انجام دهید.
 • از وعده‌های غذایی متعادل و کامل استفاده کنید. سعی نکنید قبل از جراحی بیش از حد رژیم بگیرید. تغذیه مناسب برای بهبود، مهم است.
 • مراقب افزایش وزن خود باشید.

موارد دیگری که بعد از جراحی زیبایی شکم باید رعایت کنید

 • بعد از ابدومینوپلاستی؛ برای این که فشار روی زخم کاهش پیدا کند، در هنگام استراحت سرتان بالا باشد و چند بالشت زیر زانوی خود قرار دهید.
 • در هنگام حمام بعد از عمل ابدومینوپلاستی، مراقب باشید آب به صورت مستقیم با زخم‌تان برخورد نکند.
 • ۴ الی ۶ هفته بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، از رفتن به استخر و سونا و وان خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب تا ۱۲ ماه اجتناب کنید.
 • از شکم‌بند تامی‌تاک بعد از جراحی زیبایی شکم استفاده کنید.
 • در صورتی که چسب استریل بر روی زخم‌تان، قرار داده‌شده‌است از دست زدن به آن خودداری کنید تا خودش جدا شود.
 • تا دو هفته امکان خونریزی وجود دارد؛ به همین دلیل از انجام فعالیت هایی که باعث افزایش فشار خون می‌شود اجتناب کنید.
 • از خوردن داروهای رقیق کننده خون، دو هفته قبل و بعد از جراحی ابدومینوپلاستی اجتناب کنید.
 • به طور کلی، یک هفته مرخصی از کار، پس از عمل جراحی برای اکثر افراد برای بهبود مناسب کافی است.
 • سیگار کشیدن می‌تواند خطر عوارض را افزایش داده و بهبود را به تاخیر بیاندازد. در صورت سیگار کشیدن ، مجبور هستید تا مدت مشخصی که توسط پزشک تعیین شده است، آن را ترک کنید. تنها کاهش سیگار کشیدن کافی نیست. شما باید به طور کامل استفاده از تمام انواع نیکوتین را طبق دستور پزشک متوقف کنید.

استفاده از گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

پوشیدن گن، بخش مهمی از مراقبت های بعد از عمل است. پوشیدن گن می‌تواند بر نتایج جراحی شما تأثیر بگذارد، بهبودی را تسریع کند و به شکل‌دهی خطوط جدید کمک کند.

آنها روند بهبودی را سرعت می‌بخشند، به این معنی که شما می‌توانید پس از جراحی زودتر به روال زندگی خود بازگردید.

برای ایجاد فشاری یکنواخت در محل درمان شده، جلوگیری از خونریزی، جلوگیری از لخته شدن خون و غیره، لازم است از گن‌های مخصوص استفاده شود. 

این گن‌ها را به مدت ۱ ماه باید بصورت دائم استفاده کرد و بعد از آن در صورت صلاحدید پزشک به مدت ۲ ماه روزی ۱۲ ساعت باید پوشید.

گن لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی
پوشیدن گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چه ضرورتی دارد؟

قیمت گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی، ممکن است کمی گران‌تر از گن‌های معمولی باشد. به این دلیل که این گن‌ها بایستی از نظر کیفیت بسیار خوب باشند و بدن بیمار بعد از جراحی دچار حساسیت و یا فشار بالای گن قرار نگیرد. همینطور از طرفی این گن‌ها تاثیر فوق العاده‌ای در نتیجه عمل دارند که اگر کیفیت خوب نباشد کل فرم‌دهی شکم و پهلو را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد.

البته نوع گن را خود پزشک معرفی می‌کند که هم نتیجه‌بخشی خوبی داشته باشد و هم باعث ناراحتی و حساسیت در شما نشود.

قیمت عمل ابدومینوپلاستی چقدر است؟

هزینه عمل ابدومینوپلاستی با توجه به روش جراحی شکم، دستمزد پزشک، هزینه جلسات معاینه، هزینه آزمایشات و داروها و غیره تعیین می‌شود.

قیمت پرداختی برای این عمل، با توجه به موارد ذیل تعیین می‌شود:

 • میزان چربی موجود در بدن
 • نوع جراحی زیبایی شکم
 • دستمزد جراح ابدومینوپلاستی

برخی پزشکان که شناخته شده هستند و حاذق و مجرب اند، قطعا دستمزد بالاتری نسبت به پزشکان کم تجربه‌تر می‌گیرند. بهتر است در این مورد دنبال کم کردن هزینه عمل نباشید. چرا که اگر پزشک مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است نتیجه عمل برای شما رضایت‌بخش نباشد. یا بعد از مدتی نیاز به ترمیم داشته باشید، که خود ترمیم هم هزینه‌بر می‌باشد. جدا از رضایت از عمل، تبحر جراح شما، عوارض عمل را برای شما به حداقل می‌رساند.

 • محل جراحی ابدومینوپلاستی (کلینیک یا بیمارستان)

همینطور، اینکه شما در چه شهری می‌خواهید عمل پیکرتراشی انجام دهید؛ در هزینه عمل موثر است.

به این نکته توجه داشته باشید که به خاطر هزینه کمتر به هر پزشکی مراجعه نکرده و ابتدا درباره او تحقیق کنید.

انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی

افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی شکم و پهلو یا اصطلاحا همان تامی تاک را دارند؛ بهتر است برای به دست آوردن نتیجه ایده‌آل به بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در یک مرکز معتبر مراجعه کنند.

 • برای انتخاب یک دکتر خوب برای ابدومینوپلاستی در شهری که قصد جراحی دارید (مثلا تهران)، می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.
 • پس ازتهیه لیستی از بهترین پزشکان پیکرتراشی، درباره آن ها تحقیق کرده و پس از آن برای مشاوره نزد بهترین آن‌ها بروید.
 • در جلسه مشاوره تمامی انتظارات خود را از انجام جراحی زیبایی شکم به پزشک مورد نظر بگویید تا او به درستی شما را راهنمایی کند.
 • برای اطمینان از انتخاب خود، حتما نمونه کارهای پزشک را مشاهده کنید.

کلینیک ابدومینوپلاستی یا بیمارستانی که جراح در آن عمل می‌کند هم بسیار مهم است. تجهیزات خوب و بهداشتی بودن محل و حضور کادر حرفه‌ای در اتاق عمل، تضمین خوبی برای نتیجه عمل و رضایت شما هستند.


نمونه جراحی‌های ابدومینوپلاستی دکتر حمید رضوانی را در کانال پینترست و یا پیج اینستاگرام دکتر ببینید.


نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بعد از عمل ابدومینوپلاستی به مدت حدود ۱۰ روز بهتر است در زمان خواب، زانوهای خود را در حالت خمیده قرار دهید و بدنتان در حالت نیمه نشسته باشد (سر تخت بالا باشد) تا درد و فشار کمتری به شکمتان وارد شود.

چه مدت بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید گن پوشید؟

گن ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن

از شکم‌بند یا گن برای مدت ۱ ماه استفاده کنید؛ به گونه ای که این گن به صورت شبانه‌روزی مورد استفاده قرار گیرد. بعد از آن به مدت یکماه روزی ۱۲ ساعت در مجموع کافیست. اطلاعات بیشتر