عمل ابدومینوپلاستی چیست

عمل ابدومینوپلاستی شکم که معمولا به عنوان تامی تاک شناخته می شود، یک عمل جراحی است که شامل برداشتن پوست و چربی اضافی شکم و سفت شدن عضلات شکم می شود. این اغلب در افرادی انجام می شود که مقدار قابل توجهی وزن از دست داده اند یا به دلیل بارداری، پیری یا ژنتیک دارای پوست و چربی اضافی در ناحیه شکم هستند.

در عمل ابدو مینوپلاستی، برشی در قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود و پوست و چربی از روی عضلات زیرین برداشته می شود. سپس پوست و چربی اضافی برداشته می‌شود و عضلات شکم سفت می‌شوند تا ظاهری صاف‌تر و لطیف‌تر ایجاد کنند. سپس پوست باقیمانده به سمت پایین کشیده شده و در جای خود بخیه می شود و یک دهانه جدید برای ناف ایجاد می شود.

دکتر حمید رضوانی


ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی بزرگ است که فقط باید توسط جراح پلاستیک ماهر و با تجربه انجام شود. مانند تمام روش های جراحی، خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با ابدومینوپلاستی وجود دارد، بنابراین مهم است که این روش را به طور کامل با پزشک خود در میان بگذارید و فواید بالقوه را در مقابل خطرات آن ارزیابی کنید.

برخلاف عمل پیکرتراشی که در آن بدون نیاز به برش و بخیه، چربی های نواحی مختلف بدن را می توان تخلیه کرد؛ در این جراحی، زیر شکم برش داده می شود. ولی به دلیل اینکه در ابدومینوپلاستی، ناحیه شکم صاف و تا حدی پهلوها فرم میگیرند، آن را نوعی از پیکرتراشی هم می دانند.

عکس قبل و بعد عمل زیبایی شکم
عکس قبل و بعد عمل زیبایی شکم توسط دکتر حمید رضوانی

بسیاری از بانوان بعد از زایمان یا کاهش وزن زیاد، دچار شلی و افتادگی پوست شکم می شوند. این افراد، برای لیفت شکم، عمل تامی تاک را باید انجام دهند. در این عمل، جراح بسته به میزان مورد نیاز، بر روی شکم برش ایجاد می‌کند. چربی و پوست اضافی با جراحی از قسمت میانی و تحتانی شکم برداشته می‌شود، پوست اضافه بریده و حذف می‌گردد. سپس بقیه پوست شکم، بخیه زده میشوند.

برای مطالعه سایر موضوعات مربوط به جراحی شکم در مجله ابدومینوپلاستی، اینجا کلیک کنید.

ابدومینوپلاستی شکم چیست
عمل ابدومینوپلاستی برای صاف و تخت شدن شکم انجام می شود.

در عمل ابدومینوپلاستی Abdominoplasty، مقداری چربی اضافی در ناحیه شکم برداشته می‌شود، عضلات شکم که فاصله دارند؛ ترمیم می‌شوند و پوست شل و افتاده و ترک خورده هم برش داده می‌شود.

دکتر حمید رضوانی

ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک؟

لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی هر دو عمل زیبایی هستند که برای بهبود ظاهر بدن استفاده می شوند. با این حال، آنها مناطق مختلفی را هدف قرار می دهند و روش های عملکرد متفاوتی دارند.

لیپوماتیک یک روش کم تهاجمی است که با استفاده از ابزاری خاص سلول های چربی را از نواحی خاصی از بدن مانند شکم، باسن، ران ها و بازوها حذف می کند. این ابزار از ارتعاشات با فرکانس بالا برای شکستن سلول‌های چربی استفاده می‌کند که سپس از بدن ساکشن می‌شوند. لیپوماتیک یک روش نسبتا سریع و کم خطر است که برای نواحی مختلفی از بدن که تجمع چربی دارند انجام می شود.
ابدومینوپلاستی (لیفت شکم)، یک روش تهاجمی تر است که ایجاد اسکار میکند و بخیه زده می شود. اغلب در بیمارانی که چاقی شکمی و افتادگی و ترک شکم دارند، از جراحی تاک شکم استفاده می شود. ابدومینوپلاستی نیاز به بیهوشی عمومی و زمان بهبودی طولانی تری نسبت به لیپوماتیک دارد.

هر دو روش می توانند به بهبود ظاهر بدن کمک کنند، اما انتخاب بین لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی به اهداف و نیازهای خاص فرد بستگی دارد. مشاوره با یک جراح پلاستیک دارای مجوز بورد می تواند به تعیین بهترین روش برای شما کمک کند.

فرق ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چیست؟

hamid rezvani surgeon

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید. با شما تماس میگیریم.

زنانی که عضلات و پوستشان، پس از چند زایمان کشیده شده‌است ، ممکن است این روش را برای سفت کردن عضلات و کاهش آن مفید بدانند.
پس از کاهش وزن قابل توجه، بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که عضلات شکم آنها ضعیف است و پوست آن ناحیه بسیار شل شده‌است. علیرغم داشتن ورزش و رژیم غذایی، همچنان این پوست اضافی وجود دارد و می‌تواند باعث ناراحتی و عدم اعتماد به نفس آنها شود.
انجام عمل جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی) می‌تواند کمک کننده باشد. در حین عمل می‌توان عضله های شکم را سفت کرد، پوست اضافی را برداشت و شکمی محکم و صاف بوجود آورد.
بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که جراحی شکم را با انجام لیپوساکشن در ناحیه شکم و پهلو خود ترکیب کرده و خط کمری باریک جدیدی ایجاد کنند.

انواع روش جراحی تامی تاک (Tommy Tuck)

جراحی زیبایی شکم، تحت سه روش ابدومینوپلاستی کامل، مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی گرداگرد انجام می‌گیرد؛ در ذیل در این‌باره توضیح داده شده است.

انواع برش در عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک
برش شکم در جراحی مینی ابدومینوپلاستی، ابدومینوپلاستی کامل و ابدومینوپلاستی گراگرد

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی (همچنین به عنوان تامی تاک شناخته می شود) هر دو روش های جراحی هستند که هدف آنها بهبود ظاهر شکم است. با این حال، آنها از نظر وسعت جراحی و ناحیه شکم مورد نظر متفاوت هستند.
مینی ابدومینوپلاستی روشی کمتر تهاجمی نسبت به ابدومینوپلاستی کامل است و معمولاً برای رفع مشکلات جزئی تا متوسط قسمت تحتانی شکم مانند پوست اضافی یا مقدار کمی شل شدن عضلات شکم استفاده می شود. این روش شامل ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف و برداشتن پوست و چربی اضافی از قسمت پایین شکم است. ناف معمولاً در طول مینی ابدومینوپلاستی تغییر مکان نمی دهد و زمان بهبودی معمولاً کوتاهتر از ابدومینوپلاستی کامل است.
از سوی دیگر، ابدومینوپلاستی کامل، روشی گسترده‌تر است که برای رسیدگی به مسائل مهم شکمی مانند پوست اضافی، چربی و عضلات شل در قسمت فوقانی و تحتانی شکم استفاده می‌شود. این جراحی شامل ایجاد یک برش طولانی از لگن به باسن، تغییر موقعیت ناف، سفت کردن عضلات شکم و برداشتن پوست و چربی اضافی است. زمان بهبودی برای ابدومینوپلاستی کامل بیشتر از مینی ابدومینوپلاستی است.
توجه به این نکته مهم است که هر دو روش دارای برخی از خطرات و عوارض احتمالی هستند و بیماران باید قبل از انجام هر نوع عمل جراحی، مزایا و خطرات احتمالی را به دقت بررسی کنند.

در مورد مینی ابدومینوپلاستی جامع تر بدانید.

ابدومینوپلاستی کامل

این روش، در افرادی انجام می‌گیرد که دارای شلی زیاد عضله جدار شکم باشند. خصوصا زمانی که بروز شل‌شدگی، ناشی از زایمان باشد. همچنین زمانی که فرد دارای افتادگی شدید پوست شکم در ناحیه بالا و پایین ناف باشد و حجم چربی شکم آن‌ها زیاد باشد.
در روش ابدومینوپلاستی Abdominoplasty، یک برش از یک سمت پهلو تا پهلو دیگر زده می‌شود. در این نوع جراحی لیفت شکم، به دلیل‌اینکه افتادگی شکم و حجم چربی موجود در آن، زیاد است؛ پس از برداشتن چربی و بریدن پوست اضافه، محل ناف نیز تغییر می‌کند.
مانند مینی ابدومینوپلاستی، برش در خط بیکینی ایجاد می‌شود و طول اسکار بستگی به مقدار پوست اضافی دارد. سپس جراح شما پوست و عضله را در صورت نیاز دستکاری کرده و فرم می‌دهد. همچنین در این روش یک برش در اطراف ناف (ناف) ایجاد خواهد شد، زیرا لازم است ناف خود را از بافت اطراف آزاد کنند.

ابدومینوپلاستی گرداگرد

ابدومینوپلاستی گرداگرد شامل ناحیه پشت کمر هم می شود. در این روش ، بیمار یک‌بار بر روی شکم و بار دیگر به پشت قرار می‌گیرد و چربی و پوست مضاعف شکم به‌طور کامل تخلیه می‌گردد.

ابدومینوپلاستی گرداگرد، معمولا در بیماران با کاهش وزن شدید، که در نواحی پشت و پهلو نیز افتادگی شدید پوستی دارند، انجام می‌شود.

وقتی مقدار زیادی چربی اضافی، در ناحیه پشت و شکم وجود داشته باشد، ممکن است شما لیپوساکشن کمر یا ابدومینوپلاستی گرداگرد داشته باشید. این روش امکان حذف پوست و چربی از ناحیه لگن و پشت را فراهم می‌کند، که باعث بهبود شکل بدن شما از هر طرف می‌شود.

عمل ابدومینوپلاستی در مردان
عمل ابدومینوپلاستی چیست -

کاندیدای مناسب برای انجام عمل ابدومینوپلاستی

افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام عمل ابدومینوپلاستی هستند، که شکم‌های بزرگ با چربی‌های بسیار دارند که پوست آن‌ها آویزان است؛ به گونه‌ای که با رژیم غذایی و ورزش کردن، نمی‌توانند لاغر کنند و چربی‌ها را ازبین ببرند.

جراحی ابدومینوپلاستی برای افرادی مناسب است که:

 • در شش ماه اخیر دارای وزن ثابتی بوده باشند.
 • وزن‌شان ایده‌آل بوده و اضافه وزن زیادی نداشته باشند.
 • توقع منطقی و واقع بینانه از جراحی ابدومینوپلاستی داشته باشند.
 • با ورزش و رژیم غذایی به نتیجه مطلوب نرسیده باشند.
 • از نظر روانشناسی ثبات داشته باشند.
 • کاهش وزن زیاد بعد از عمل جزء اهداف فرد نباشد.

افرادی که قصد کاهش وزن دارند و زنانی که قصد زایمان در آینده را دارند، باید جراحی تامی تاک یا صافی شکم را به تعویق بیندازند. چون در ابدومینوپلاستی، عضلات شکم بخیه می‌شوند تا شلی و برجستگی عضله شکم برطرف شود و بارداری موجب باز شدن بخیه‌ها و خراب شدن عمل می‌شود و  ممکن است بعد زایمان، عمل مجدد دیگر، امکان‌پذیر نباشد.

البته اگر خانمی بهرحال قصد زایمان (چه سزارین یا طبیعی)، بعد از انجام عمل زیبایی شکم را داشته باشد و این موضوع را به پزشک خود اعلام کند، عضلات شکم بخیه نمی‌خورند و به‌راحتی می‌تواند برای بارداری بعد از عمل هم اقدام کند.

همینطور اگر هنوز قصد دارید مقدار قابل توجهی، از وزن خود را کاهش دهید ، جراحی شکم را انجام ندهید. صبر کنید تا وزن شما ثابت شود.

عمل ابدومینوپلاستی شکم برای رفع چین و چروک و زیبایی شکم
عمل ابدومینوپلاستی چیست -

چرا عمل زیبایی شکم انجام دهیم؟

دلیل و نشانه های نیاز به عمل لیفت شکم:

 • وجود پوست شل غیر جذاب اطراف ناحیه شکم
 • علائم کشش در ناحیه شکم که ناشی از کاهش وزن قابل توجه است
 • پیدا بودن اسکارهای قدیمی ناشی از جراحی قبلی
 • ناتوانی در پوشیدن لباس فرم بدن /لباس شنا به دلیل وجود بیش از حد پوست/بافت چربی
 • تمایل به داشتن شکمی صاف‌تر

در صورت وجود هرکدام از این موارد، شما کاندید مناسبی برای عمل ابدومینوپلاستی هستید.

تامی تاک(تاک شکم) چگونه انجام می‌شود؟

بسته به نتایج مورد نظر شما، این عمل جراحی، می‌تواند بین یک تا پنج ساعت طول بکشد. جراحی ابدومینوپلاستی؛ به طور کلی، به عنوان یک روش بدون بستری انجام می‌شود. اگر برای انجام این عمل، به خارج از شهر به مراکزی سفر می‌کنید، از شما خواسته می‌شود که شب در هتل بمانید. تخلیه چربی هم، ممکن است به طور همزمان توصیه شود.

مراحل جراحی ابدومینوپلاستی شکم
مراحل انجام جراحی ابدومینوپلاستی با تصویر

شما بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد که در طول عمل، شما را به خواب می‌برد. البته لازم است که شخصی همراه شما باشد که بتواند شما را به خانه برساند و حداقل شب اول پس از عمل در کنار شما بماند.

بسته به نیاز شما و صلاحدید پزشک، یکی از انواع جراحی‌های ابدومینوپلاستی، مینی‌ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی گرداگرد که قبل از عمل به شما گفته می‌شود، بر روی شما انجام خواهدشد.

در هنگام جراحی و بعد از کشیدن قسمتی یا کل شکم، محل برش شما بخیه زده و پانسمان می‌شود. ممکن است جراح شما از بانداژ الاستیک یا گن و یا هردو بعد از جراحی استفاده کند.

اینکه تمام دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد پوشیدن گن و مراقبت از بانداژ رعایت کنید؛ خیلی مهم است. جراح شما همچنین، بهترین روش نشستن یا دراز کشیدن را به شما می‌گوید تا کمترین درد را داشته باشید.

عوارض ابدومینوپلاستی چیست ؟

در ابدومینوپلاستی، تورم و کبودی بعد از جراحی در محل وجود دارد، که امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می‌شود و جای نگرانی نیست.
به مدت چند روز، درد هم خواهید داشت که با داروهای مسکن و داروهای تجویز شده توسط پزشک، قابل درمان است.
نمیشود ازاین موضوع گذشت، که در جراحی زیبایی شکم هم، مانند هر عمل جراحی ، خطراتی وجود دارد.
اگر گردش خون ضعیف، دیابت، بیماری های قلبی، ریوی یا کبدی دارید یا سیگار می‌کشید، احتمال ابتلا به عوارض افزایش می‌یابد.
عوارض دیگر می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
خونریزی ، عفونت ، لخته شدن خون یا واکنش به بیهوشی.

عوارض ابدومینوپلاستی و شرح مزایا و معایب آن را می توانید در اینجا بخوانید.

عوارض ابدومینوپلاستی
می‌توان عمل لیپوساکشن و عمل ابدومینوپلاستی را با هم در یک نوبت انجام داد.

به دلیل اینکه مزایای عمل ابدو و جراحی زیبایی شکم، از عوارض آن خیلی بیشتر است؛ افراد زیادی برای صافی شکم، این عمل را انتخاب می کنند.
برخی از مزایای آن شامل موارد زیر است:

 • در این روش جراحی میزان خونریزی کم می‌باشد.
 • چون در این روش، می‌توان از لیپوساکشن هم در حین ابدومینوپلاستی استفاده کرد، نمای شکم از نیمرخ طبیعی‌تر و ظاهر آن بهتر می‌باشد.
 • عوارض ابدومینوپلاستی محدود و موقتی می‌باشد، مانند کبودی و تورم بعد از عمل، که با گذشت چند روز برطرف می‌شود.
 • در ابدومینوپلاستی آسیبی به عصب‌های لنفاتیک و دیواره شکم وارد نمی‌شود.
 • دوره نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی کوتاه می‌باشد.
 • بدست آوردن فرم بدنی قوی‌تر و جوان‌تر.

بنابر موارد گفته شده؛ جراحی تامی تاک، هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی تاثیرات مثبتی را برای افراد دارد.

مهمترین نکات برای داشتن یک عمل خوب و کم عارضه ابدومینوپلاستی

 1. داشتن شرایط لازم برای انجام عمل
 2. انتخاب یک جراح مجرب
 3. رعایت کامل مراقبت‌های قبل و بعد جراحی

دکتر حمید رضوانی

متخصص جراحی عمومی، پلاستیک و ترمیمی در تهران

 • پیکرتراشی به روش لیپوست
 • جراحی پروتز سینه و لیفت سینه
 • عمل فرم دهی و تزریق چربی باسن
 • جراحی ابدومینوپلاستی و مینی ابدومینوپلاستی
 • ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه در آقایان)
 • ماموپلاستی (کوچک کردن سینه در خانم ها)

برای تعیین نوبت و مشاوره تماس بگیرید.

 09107103228

09107103227

surpeon body sculpting

اگر نیاز به تغییر وزن زیاد دارید،جراحی زیبایی شکم نمیتواند گزینه مناسبی باشد. این جراحی میتواند تا حدود 12 کیلوگرم وزن را کم کند.

آیا نتیجه ابدومینوپلاستی دائمی است؟

اگرچه نتایج جراحی شکم دائمی است، اما با نوسانات قابل توجه وزن می‌توانید نتیجه مثبت آن را تا حد زیادی کاهش دهید.
به همین دلیل، به افرادی که در حال برنامه‌ریزی برای کاهش وزن زیاد هستند، یا زنانی که ممکن است بارداری‌های آینده را در نظر بگیرند؛ توصیه می‌شود که انجام جراحی شکم را به تعویق بیندازند.

7 اقدام لازم قبل از جراحی تامی تاک

هر عمل جراحی نیاز به یکسری مراقبت‌ها برای قبل از عمل دارد. بهتر است طبق نظر پزشک کارهای لازم قبل عمل را انجام دهید تا نتیجه بهتر و عوارض عمل کمتری داشته باشید.

برخی اقدامات لازم قبل از عمل ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. بیمار پیش از مراجعه برای جراحی زیبایی شکم، باید آزمایشاتی را که پزشک تجویز نموده‌است، به طور کامل انجام دهد و نتیجه آن را برای بررسی به پزشک خود نشان دهد.
 2. در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی است و دارو استفاده می‌کند، بهتر است به پزشک خود بگوید.
 3. در صورتی که بیمار به داروی خاصی حساسیت داشته باشد، باید به اطلاع پزشک خود برساند.
 4. بیمار به مدت یک هفته قبل از ابدومینوپلاستی، از مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون وارفارین و آسپرین جدا خودداری کند.
 5. به مدت یک هفته قبل از جراحی زیبایی شکم بیمار از مصرف الکل و استعمال دخانیات باید خودداری کند، چرا که باعث بروز اختلال در روند بهبودی می‌شود.
 6. بیمار 8 ساعت قبل از جراحی مینی ابدومینوپلاستی، نباید چیزی میل کند و کاملا ناشتا برای جراحی حضور پیدا کند.
 7. قبل از مراجعه برای عمل ابدومینوپلاستی حتما حمام کنید.
مزایا و معایب ابدومینوپلاستی و تامی تاک
نتیجه عمل ابدومینوپلاستی قبل و بعد به صورت شماتیک

مراقبت‌ های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

همچون شرایط قبل عمل، اقدامات بعد از عمل هم، نقش بسیار تاثیرگذاری در نتیجه عمل و فرآیند بهبود بیمار دارند.
برخی دستوراتی که پزشکان برای بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به بیمار می دهند، در اینجا آورده شده است:

 • داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده‌است را تا آخر مصرف کنید.
 • 3 روز بعد از عمل می‌توانید پانسمان را بردارید، اما لازم است برای این کار از فردی کمک بگیرید و با احتیاط آن را انجام دهید.
 • بعد از اینکه پانسمان محل درمان شده را برداشتید، با شامپو بچه یا بتادین شستشو دهید و سپس با گاز استریل آن را بپوشانید.
 • پس از انجام این عمل اگر پزشک‌تان اجازه داد، می‌توانید راه رفتن را آغاز کنید.
 • افرادی که این عمل را انجام داده‌اند، بهتر است 3 سال باردار نشوند.
 • از شکم‌بند یا گن برای مدت 1 ماه استفاده کنید؛ به گونه ای که گن، به صورت شبانه‌روزی مورد استفاده قرار گیرد.
 • به مدت 1 هفته پس از انجام عمل، استراحت کنید.
 • اگر از نظر جسمانی فوق العاده فعال هستید، باید تمرینات سنگین را به مدت چهار تا شش هفته به شدت محدود کنید.
 • ورزش بعد از عمل ابدومینوپلاستی را که پزشک توضیح داده، انجام دهید.
 • از وعده‌های غذایی متعادل و کامل استفاده کنید. سعی نکنید قبل از جراحی بیش از حد رژیم بگیرید. تغذیه مناسب برای بهبود، مهم است.
 • مراقب افزایش وزن خود باشید.

اطلاعات جامع تری از مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی را در این مقاله بخوانید.

استفاده از گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

پوشیدن گن، بخش مهمی از مراقبت های بعد از عمل است. پوشیدن گن می‌تواند بر نتایج جراحی شما تأثیر بگذارد، بهبودی را تسریع کند و به شکل‌دهی خطوط جدید کمک کند.
آنها روند بهبودی را سرعت می‌بخشند، به این معنی که شما می‌توانید پس از جراحی زودتر به روال زندگی خود بازگردید.
برای ایجاد فشاری یکنواخت در محل درمان شده، جلوگیری از خونریزی، جلوگیری از لخته شدن خون و غیره، لازم است از گن‌های مخصوص استفاده شود.
این گن‌ها را به مدت 1 ماه باید بصورت دائم استفاده کرد و بعد از آن در صورت صلاحدید پزشک به مدت 2 ماه روزی 12 ساعت باید پوشید.

گن لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی
پوشیدن گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک چه ضرورتی دارد؟

قیمت گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی، ممکن است کمی گران‌تر از گن‌های معمولی باشد. به این دلیل که این گن‌ها بایستی از نظر کیفیت بسیار خوب باشند و بدن بیمار بعد از جراحی دچار حساسیت و یا فشار بالای گن قرار نگیرد. همینطور از طرفی این گن‌ها تاثیر فوق العاده‌ای در نتیجه عمل دارند که اگر کیفیت خوب نباشد کل فرم‌دهی شکم و پهلو را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد.

البته نوع گن را خود پزشک معرفی می‌کند که هم نتیجه‌بخشی خوبی داشته باشد و هم باعث ناراحتی و حساسیت در شما نشود.

قیمت عمل ابدومینوپلاستی چقدر است؟

هزینه عمل ابدومینوپلاستی با توجه به روش جراحی شکم، دستمزد پزشک، هزینه جلسات معاینه، هزینه آزمایشات و داروها و غیره تعیین می‌شود.

قیمت پرداختی برای این عمل، با توجه به موارد ذیل تعیین می‌شود:

 • میزان چربی موجود در بدن
 • نوع جراحی زیبایی شکم
 • دستمزد جراح ابدومینوپلاستی

برخی پزشکان که شناخته شده هستند و حاذق و مجرب اند، قطعا دستمزد بالاتری نسبت به پزشکان کم تجربه‌تر می‌گیرند. بهتر است در این مورد دنبال کم کردن هزینه عمل نباشید. چرا که اگر پزشک مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است نتیجه عمل برای شما رضایت‌بخش نباشد. یا بعد از مدتی نیاز به ترمیم داشته باشید، که خود ترمیم هم هزینه‌بر می‌باشد. جدا از رضایت از عمل، تبحر جراح شما، عوارض عمل را برای شما به حداقل می‌رساند.

 • محل جراحی ابدومینوپلاستی (کلینیک یا بیمارستان)

همینطور، اینکه شما در چه شهری می‌خواهید عمل پیکرتراشی انجام دهید؛ در هزینه عمل موثر است.

به این نکته توجه داشته باشید که به خاطر هزینه کمتر به هر پزشکی مراجعه نکرده و ابتدا درباره او تحقیق کنید.

عمل لیپو و ابدوی شکم و پهلو دکتر حمید رضوانی
عمل ابدومینوپلاستی چیست -

انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی

افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی شکم و پهلو یا اصطلاحا همان تامی تاک را دارند؛ بهتر است برای به دست آوردن نتیجه ایده‌آل به بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در یک مرکز معتبر مراجعه کنند.

 • برای انتخاب یک دکتر خوب برای ابدومینوپلاستی در شهری که قصد جراحی دارید (مثلا تهران)، می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.
 • پس ازتهیه لیستی از بهترین پزشکان پیکرتراشی، درباره آن ها تحقیق کرده و پس از آن برای مشاوره نزد بهترین آن‌ها بروید.
 • در جلسه مشاوره تمامی انتظارات خود را از انجام جراحی زیبایی شکم به پزشک مورد نظر بگویید تا او به درستی شما را راهنمایی کند.
 • برای اطمینان از انتخاب خود، حتما نمونه کارهای پزشک را مشاهده کنید.

کلینیک ابدومینوپلاستی یا بیمارستانی که جراح در آن عمل می‌کند هم بسیار مهم است. تجهیزات خوب و بهداشتی بودن محل و حضور کادر حرفه‌ای در اتاق عمل، تضمین خوبی برای نتیجه عمل و رضایت شما هستند.


نمونه جراحی‌های ابدومینوپلاستی دکتر حمید رضوانی را در کانال پینترست و یا پیج اینستاگرام دکتر ببینید.


ابدومینوپلاستی چیه؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی که معمولا به عنوان تامی تاک شناخته می شود، یک عمل جراحی است که شامل برداشتن پوست و چربی اضافی شکم و سفت شدن عضلات شکم می شو

چه مدت بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید گن پوشید؟

گن ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن

از شکم‌بند یا گن برای مدت 1 ماه استفاده کنید؛ به گونه ای که این گن به صورت شبانه‌روزی مورد استفاده قرار گیرد. بعد از آن به مدت یکماه روزی 12 ساعت در مجموع کافیست. اطلاعات بیشتر

نتیجه عمل ابدومینوپلاستی دائمی است؟

اگرچه نتایج جراحی صافی شکم دائمی است، اما با نوسانات قابل توجه وزن نتیجه مثبت آن تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.