پیکر تراشی

پیکرتراشی چیست؟

داشتن چربی و پوست اضافی در بدن می تواند مانع اعتماد به نفس شما شود.

در حالی که رژیم متعادل غذایی و ورزش منظم بهترین استراتژی بلندمدت برای رسیدن به اندام متناسب است ، گاهی اوقات برای مقابله با ذخایر سرسخت چربی مانند ذخایر ژنتیکی یا حاملگی گذشته ، به جراحی پیکرتراشی نیاز است.

کانتورینگ یا پیکرتراشی یک عمل جراحی زیبایی برای بدست آوردن تناسب اندام است که در یک زمان یک یا چند ناحیه از بدن را هدف قرار می دهد و باعث حذف چربی های اضافه ناحیه می شود.

تمام روش های جراحی پیکرتراشی می تواند به کاهش وزن و فرم دهی بدن شما کمک کند.

در پیکرتراشی، بدن با حذف چربی از نواحی خاص فرم می گیرد.


جراحی پیکرتراشی برای همه مناسب نیست .

به همین دلیل توصیه میکنیم که قبل از تصمیم گیری برای انجام عمل ، حتما با پزشک جراح پلاستیک مشورت کنید، شرح حال خود و انتظاراتی که از عمل دارید را به او بگوئید.

اگر اضافه وزن شما بسیار زیاد است ، احتمالاً برای کانتور بدن مناسب نخواهید بود زیرا در میزان چربی که می توان از بدن خارج کرد، محدودیت وجود دارد.

اگر پزشک تشخیص داد که شما کاندید مناسبی برای جراحی هستید، شما را معاینه میکند و در صورت نیاز سلامتی شما را ارزیابی می کند و بهترین روش را به شما معرفی می کند.

اگر از خدمات یک جراح پلاستیک متخصص حرفه ای استفاده کنید ، ظرف حداکثر یک هفته بعد از عمل به محل کار خود بازمیگردید.

این یک هفته هم صرفا به دلیل نیاز به مراقبت از پانسمان های روی محل جراحی می باشد.

نواحی قابل عمل برای پیکرتراشی

جراحی در مناطقی از بدن که مستعد تجمع چربی هستند قابل انجام است.

نواحی که میتوان مورد عمل پیکرتراشی قرار داد شامل موارد زیر است:

ران ها (داخلی و خارجی) : شایع ترین ناحیه ران برای انجام لیپوساکشن در قسمت خارجی ران است .تخلیه چربی از قسمت خارجی ران اغلب همراه با فرم دهی باسن و پهلوها انجام می شود.

پهلوها : تخلیه چربی در ناحیه پهلو یک ناحیه بسیار رایج برای مردان و زنان است ، زیرا ورزشهای بسیار کمی وجود دارند که بتوانند چربیهای این ناحیه را بسوزانند و به پهلوها فرم دهند.

باسن: تخلیه چربی و تزریق چربی به ناحیه باسن به طور فزاینده ای محبوب شده است. تخلیه چربی قسمتهای کوچکی از چربی های سرسخت را از بین می برد و یک انحنای ساده تر ایجاد می کند.

غبغب: لیپوساکشن روی غبغب تجمیع چربی اضافی را از بین می برد تا ظاهری جوانتر ایجاد کند ، که منجر به لیفت کامل غبغب می شود.

بازوها : بازوها یکی از قابل مشاهده ترین قسمت های بدن هستند ، به همین دلیل لیپوساکشن روی بازوها یک روش رایج برای کمک به کاهش ظاهر پوست شل و پیر و حذف هرگونه چربی اضافی است.

هنگامی که تخلیه چربی به ناحیه بالای بازو با سفت شدن پوست ترکیب می شود ، نتایج می تواند ظاهر نازک تر و جوان تری به شما بدهد.

پشت (بالای خط سوتین): این ناحیه با تخلیه چربی برجستگی های این ناحیه برطرف می شودو فرم مناسب خودش را میگیرد.

سینه در آقایان: بزرگی سینه در آقایان به دو صورت است:

 1. تجمع چربی در سینه (لیپوماستی): در این مورد با روش پیکرتراشی به طور کامل رفع می شود.
 2. افزایش بافت غددی پستان (ژنیکوماستی) : افزایش بافت غددی پستان معمولا علل مختلف دارد که میتواند عدم تعادل هورمونی ، برهم خوردن تعادل هورمونها و استفاده از داروهایی که عوارض آنها ژنیکوماستی است را نام برد.
  در این صورت اگر بافت غددی پستان بیش از اندازه باشد نیاز به عمل جراحی باز برای تخلیه بافت غددی پستان است ولی اگر میزان بافت غددی کم باشد و بیشتر تجمع چربی در ناحیه پستان باشد با پیکرتراشی میتوان فرم مناسبی به سینه داد.

شکم: حتی با ورزش کردن ، داشتن یک شکم صاف ، به ویژه پس از بارداری ، دشوار است ، به همین دلیل است که تخلیه چربی شکم و کمر یکی از محبوب ترین مناطق ما برای جراحی لیپوساکشن است.

مدت زمان جراحی هم بسته به ناحیه تحت درمان و میزان چربی برداشته شده ، معمولاً بین 2 تا 3 ساعت طول می کشد.


روش جراحی پیکرتراشی

این روش با بیهوشی عمومی انجام می شود ولی نیاز به بستری در بیمارستان بعد از عمل نمی باشد و بعد از هوشیاری کامل بیمار مرخص می شود.

در حین عمل جراح شما قبل از وارد کردن یک میله به نام کانولا ، یک سوراخ کوچک در ناحیه تحت درمان ایجاد می کند. انتهای دیگر این لوله به یک دستگاه خلاء قوی متصل شده است که چربی را به سرعت و به طور موثر حذف می کند.


بعد از جراحی نواحی تخلیه شده از چربی متورم میشوند.

برای کاهش تورمی که وجود دارد نیاز به استفاده از یک گن مخصوص است که به مدت 1 تا 3 ماه با تجویز پزشک بایستی استفاده شود.

همچنین ماساژ دادن ناحیه و تخلیه مایعات تجمع یافته به مدت یک تا دو هفته بر اساس ناحیه ای که جراحی شده هم لازم است.

سپس به تدریج بهبود می یابد و تقریباً سه یا شش ماه پس از عمل نتایج نهایی مشخص میشود .

بلافاصله پس از عمل لیپوساکشن کاهش قابل توجه چربی محسوس خواهد بود و با کاهش تورم این نتایج بیشتر مشهود می شود.

پیکرتراشی در دوران بارداری و شیردهی

ما نمی توانیم در دوران بارداری یا شیردهی هیچ گونه جراحی را ارائه دهیم. با این حال ، لطفاً 6 تا 9 ماه پس از زایمان یا بعد از شیردهی به پزشک مراجعه کنید و برای مشاوره در مورد مراحل بعدی صحبت کنید.

با پیکرتراشی چقدر وزن کم میشود؟

اغلب از ما می پرسند آیا عمل جراحی پیکرتراشی برای کاهش وزن مفید است و چقدر وزن با آن کاهش می یابد؟

این نکته بسیار مهم است که جراحی پیکرتراشی یک ابزار کاهش وزن نیست.

عمل پیکرتراشی عمدتا برای رفع ایراد موضعی یا تجمع چربی موضعی یک روش کاهش سایز است ولی در مواردی که حجم زیادی چربی تخلیه می شود کاهش وزن هم خواهد داشت.

به دلیل وزن و جرم حجمی کم چربی به میزان کمی کاهش وزن ایجاد خواهد شد. به ازای هر یک لیتر چربی تخلیه شده 400 تا 600 گرم وزن کاهش می یابد.

با این حال کاهش سایز بسیار چشمگیرتر و نمایان تر از کاهش وزن می باشد.

از تخلیه چربی فقط باید برای درمان نواحی مقاوم چربی استفاده کرد که تغذیه سالم و ورزش به تنهایی نمی تواند آنها را از بین ببرد.

اغلب چقدر می توان چربی را حذف کرد؟ این بستگی کامل به این دارد که کدام قسمت از بدن تحت درمان قرار می گیرد و چه مقدار چربی برای حذف وجود دارد.

پیکرتراشی چه عوارضی دارد؟

همه روشهای جراحی تا حدی خطر دارند و لیپوساکشن نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به طور کلی ، هنگامی که درمان توسط یک جراح زیبایی متخصص انجام می شود که به طور معمول در لیپوساکشن و پیکرتراشی با تجربه باشد و در بیمارستان کاملاً مجهز انجام می شود ، جراحی برداشتن چربی به عنوان یک عمل ایمن و کم خطر تلقی می شود.

اگر جراح به طور تخصصی آموزش نبیند ، این احتمال وجود دارد که یک اندام داخلی توسط کانولا سوراخ شود و عوارض بعد از عمل را ایجاد کند.

مراقبت های بعد از جراحی پیکرتراشی

بلافاصله پس از جراحی کانتورینگ بدن ، تغییرات قابل مشاهده خواهند بود ، اما نتایج نهایی می تواند تا 6 ماه طول بکشد تا شکل بگیرد.

تا چند روز (بسته به نظر پزشک و نوع جراحی) پس از عمل پیکرتراشی ، نمی توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

در این مدت ، شما باید بر بهبود تمرکز کنید و در موارد زیر دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید:

 • مصرف دارو
 • دریافت تغذیه مناسب
 • تعویض پانسمان و تخلیه خونابه ها
 • پوشیدن گن
 • پیاده روی روزانه برای جلوگیری از لخته شدن و یبوست.

جای زخم تا جایی که ممکن است پنهان می شود و همچنین با گذشت زمان محو می شود.

بسته به اینکه در کدام قسمت از بدن خود پیکرتراشی کرده اید ، باید برنامه ای برای استراحت 1-2 هفته ای از محل کار داشته باشید و باید سعی کنید تا شش هفته پس از عمل از هرگونه فعالیت سنگین اجتناب کنید.


نمونه جراحی های پیکرتراشی دکتر حمید رضوانی را در کانال پینترست و یا پیج اینستاگرام دکتر ببینید.


 • آمبولی در لیپوماتیک

  علت بوجود آمدن آمبولی در جراحی لیپوماتیک (پیکرتراشی بدن) آمبولی چیست؟ زمانی که یک ماده (جامد، مایع یا گاز) از طریق سیاهرگ عبور کرده و وارد قسمت دیگری از بدن شود، آمبولی رخ می دهد. آمبولی باعث انسداد یک شریان خون می شود که منجر به علائم نارسایی اندام خواهد شد. با توجه به اینکه […]

 • ورم و آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

  ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی اگر شما از آن دسته افرادی هستید که عمل زیبایی شکم به روش ابدومینوپلاستی را به تازگی انجام داده اید یا قرار است انجام دهید، بدانید که بعد از عمل به احتمال 100% شکم شما ورم خواهد داشت. تورم بعد از ابدومینوپلاستی جزئی از عوارض قطعی ولی موقتی این جراحی […]

 • لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی چه تفاوتی با هم دارند؟

  تفاوت لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی از بین جراحی های زیبایی لاغری، جراحی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی بیشتر مورد توجه جراحان و همینطور مراجعان بوده است. اما اینکه این دو عمل چه تفاوت هایی با هم دارند و هر کدام برای چه کسانی قابل استفاده می باشد را در این مقاله به آن میپردازیم: تفاوت جراحی لیپوماتیک و […]

 • چرا بعد از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی گن بپوشیم؟

  چرا بعد از جراحی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی گن بپوشیم؟ بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک و انواع جراحی های زیبایی پزشک دستور به پوشیدن گن های مخصوص می دهد. برخی از بیماران از پوشیدن این گن ها احساس ناراحتی میکنند و ممکن است طبق نظر پزشک استفاده نکنند. در این مقاله سعی کردیم نکات مهم درباره […]